Tingsrätten: Partille kommun får ta ut avgifter för fastigheter som inte finns
25.11.2025 12:19:00 CET | Centrum för rättvisa | Pressmeddelande
Partille kommun går fri från ansvar och behöver inte betala skadestånd till makarna Daniels, som tvingades betala nästan en halv miljon kronor i gatuavgifter. Det slår Göteborgs tingsrätt fast i en dom i dag.
”Vi kommer att överklaga domen. Det är inte rimligt att Harald och Sabine ska tvingas betala hundratusentals kronor för att finansiera kommunens exploateringsprojekt”, säger Erik Scherstén, jurist på Centrum för rättvisa.

– Det är obegripligt. Vi kan inte förstå hur det kan vara okej för en kommun att ta ut avgifter på det här sättet, säger Sabine Daniels om domen.
Harald och Sabine Daniels tvingades betala nästan en halv miljon kronor i gatuavgifter när Partille kommun ville förtäta området Öjersjö där de bor. För att slippa sälja sitt hem tvingades makarna Daniels ta ett banklån för att ha råd med avgifterna.
Anledningen till att avgiften blev så hög var att kommunen ansåg att Harald och Sabines fastighet var så stor att den borde kunna styckas av till fem fastigheter. De fick därför betala avgifter för fem fastigheter trots att de bara äger en.
– Det kändes som en påtryckning. Det kommunen ville var ju att vi skulle stycka av tomten och bygga fyra nya hus i vår trädgård, men det har vi aldrig haft något intresse av, säger Harald Daniels.
Makarna Daniels var inte ensamma om att drabbas av kommunens exploateringsprojekt. Tillsammans med sina grannar har de i över tio års tid försökt få kommunen att ändra sig genom samtal, möten och flera domstolsprocesser.
Redan 2021 konstaterade Hovrätten för Västra Sverige – i grannen Bill Perssons fall – att Partille kommuns uttag av gatuavgifter i Öjersjö stred mot äganderätten, som skyddas av både Europakonventionen och grundlagen. Kommunen dömdes att betala skadestånd och Bill Persson fick tillbaka sina pengar.
Men när makarna Daniels vände sig till kommunen och begärde samma sak blev svaret nej. De tvingades därför dra kommunen inför domstol igen, för att få samma fråga prövad en gång till.
Och i en dom i dag konstaterar nu Göteborgs tingsrätt att makarna Daniels – till skillnad från grannen Bill Persson – ska bli utan ersättning.
Enligt tingsrätten var det proportionerligt av kommunen att kräva makarna Daniels på femdubbla gatuavgifter, trots att de bara har en fastighet. Varken ”storleken på gatukostnadsavgiften, betalningstiden, att de behövde belåna sin fastighet [eller] att de ådragit sig räntekostnader” för lånet, innebär enligt domstolen någon ändring av den bedömningen.
”Den fördel som kommunen vann står i rimlig proportion till den skada som ingreppet förorsakade Harald Daniels och Sabine Daniels”, konstaterar tingsrätten i sin dom.
– Det är ofattbart att kommunen kan komma undan med det här, när man redan har sagt att gatuavgifterna är olagliga. Alla grannar borde ju behandlas likadant och få tillbaka sina pengar, säger Sabine Daniels om domen.
Som en konsekvens av domen tvingas makarna Daniels dessutom betala för Partille kommuns advokatkostnader i målet – en kostnad som uppgått till drygt 360 000 kronor.
– Tingsrätten har landat helt fel. Det är inte rimligt att enskilda fastighetsägare ska behöva betala hundratusentals kronor för att finansiera ett kommunalt exploateringsprojekt. Vi kommer att överklaga domen till hovrätten, som ju tidigare redan har underkänt kommunens gatuavgifter, säger makarnas ombud Erik Scherstén, jurist på Centrum för rättvisa.
Läs domen från Göteborgs tingsrätt här.
Makarna Daniels företräds av juristerna Erik Scherstén, Màxim del Río Diaz och Astrid Philipson på Centrum för rättvisa.
Kontakter
Alexandra LoydBiträdande chefCentrum för rättvisa
Tel:073-767 92 73alexandra.loyd@centrumforrattvisa.seBilder
Centrum för rättvisa
Centrum för rättvisa är Sveriges första public interest law firm – en ideell och oberoende organisation med uppdrag att stärka skyddet för enskildas grundläggande fri- och rättigheter genom rättsprocesser, utbildning och opinionsbildning. Läs mer om Centrum för rättvisa här.

Följ Centrum för rättvisa
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Centrum för rättvisa
Pensionssparare fick ta notan när myndighet bedrogs – nu dras Sverige inför Europadomstolen27.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Allvarliga säkerhetsbrister på Pensionsmyndigheten ledde till att tusentals pensionssparare fick sina konton länsade av kriminella i den så kallade Falcon Funds-härvan. Men staten har hitintills vägrat ersätta de drabbade för deras förluster. Efter att ha nekats ersättning i svensk domstol lämnar nu en av de drabbade pensionsspararna – Daniel Edencrona – in ett klagomål mot Sverige till Europadomstolen. “Staten har lämnat kassaskåpen öppna för brottslingar – och kräver att de drabbade ska stå notan. Det är oacceptabelt”, säger Fredrik Bergman Evans, chef för Centrum för rättvisa.
Högsta domstolen beslutar att inte pröva fallet John Walter16.3.2026 11:08:53 CET | Pressmeddelande
Falu kommun placerade femårige John Walter på ett kritiserat HVB-hem, trots att kommunen kände till att det fanns allvarliga säkerhetsbrister där. Drygt två veckor senare hittades han drunknad i en närliggande älv. Efter att hovrätten friat kommunen från ansvar för händelsen har nu Högsta domstolen beslutat att den inte kommer att pröva målet. ”Det är en tragedi. Ett barn har dött i samhällets vård och ingen bär ansvaret. Det är inte rätt och vi kommer därför hjälpa föräldrarna att ta målet vidare till Europadomstolen”, säger Alexandra Loyd, biträdande chef på Centrum för rättvisa.
Hovrätten river upp unik dom: ingen rätt för skogsägare att överklaga olagliga beslut11.3.2026 12:40:11 CET | Pressmeddelande
Karin och Pär Brodin fick inte överklaga två beslut från Skogsstyrelsen, trots att besluten hade bedömts vara olagliga i domstol. Konsekvensen blev att de inte kunde skydda sin skog från ett skadedjursangrepp och att stora delar av skogen förstördes. Efter en unik tingsrättsdom där staten fällts för brott mot Europakonventionen i Karin och Pär Brodins fall väljer nu hovrätten att riva upp domen – och ge staten rätt. ”Nu måste fallet prövas av Högsta domstolen”, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund, jurist på Centrum för rättvisa.
Efter PEth-skandalen: Linn Gustafsson kräver upprättelse10.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Ambulanssjuksköterskan Linn Gustafsson pekades ut som missbrukare och förlorade körkortet på grund av Transportstyrelsens kritiserade rutiner kring de så kallade PEth-testerna. Under våren 2025 ledde hennes fall till en omfattande nationell debatt – och kort därefter valde Transportstyrelsen att backa och ändra sina regler kring PEth-tester. Trots det vägrar Transportstyrelsen nu att ändra sina tidigare, felaktiga beslut i enskilda fall. ”Helt oacceptabelt – självklart måste de drabbade få upprättelse för den här skandalen”, säger Fredrik Bäärnhielm Thorslund, jurist på Centrum för rättvisa, som nu kräver att myndigheten rättar sig och upphäver beslutet i Linn Gustafssons fall.
Utvisningshotad forskare tar strid mot Migrationsverket – ”Proportionslös rättstillämpning”4.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Fahima rekryterades till Sverige för att forska vid Göteborgs universitet. Sommaren 2024 tog hon ett tillfälligt uppehåll från sin institutionstjänstgöring på 20 procent för att fokusera på att färdigställa sina forskningsstudier. Då beslutade Migrationsverket att hon skulle utvisas. ”Ett helt oproportionerligt beslut – och en del av en bredare problembild när det gäller Migrationsverkets utvisningar”, säger Alexander Troedsson, jurist på Centrum för rättvisa, som i dag har hjälpt Fahima att ta strid mot utvisningsbeslutet i domstol.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
