Altan, tak och bastu var mest poppis bland svenska hemmafixare 2025
29.12.2025 07:30:00 CET | Svenskt Trä | Pressmeddelande
I toppen bland svenskarnas mest populära hemmabyggprojekt återfinns flera folkkära favoriter. Melodifestivalen, virala Instagram-inlägg och ROT-avdrag är några trender som avspeglas i årets lista. Medan den stora överraskningen var ett växande intresse för takkonstruktioner.

– Det är kul att se variationen av byggprojekt som intresserat folk under det gångna året. Svenskarnas engagemang i hemmasnickeri är verkligen stort och utbrett, säger Johan Fröbel, chef för teknik och träbyggnad på Svenskt Trä.
Under året var altan den mest eftersökta byggbeskrivningen på Svenskt Trä:s sajt Byggbeskrivningar.se. Att svenskar gillar trätrall visade sig även i Medieakademins sammanställning över årets mest populära Instagram-inlägg, där ett enskilt inlägg om snedsågning av trall var det som engagerat mest. Faktum är att i Sverige köps varje år så mycket trall att det skulle täcka 1 800 fotbollsplaner.
Den näst mest eftersökta byggbeskrivningen under året var nockbalkar och takåsar. Intresset för dessa takkonstruktioner fick kraftig uppgång särskilt under årets andra hälft, vilket även hänger samman med perioden då ROT-avdraget tillfälligt höjdes. På bronsplats återfinns bastun. I och med KAJ:s seger i Melodifestivalen exploderade intresset för bastu runt om i landet.
– 2025 var utan tvekan ett bastu-år. Kombinationen av att det blev ett populärkulturellt fenomen och möjligheten att bygga bastu i varierande typer av utrymmen bidrog till en bastubyggarglädje över hela landet, säger Johan Fröbel.
Hur utvecklingen fortsätter under det kommande året återstår att se. Förenklade bygglovsregler och ett ljusnande ekonomiskt läge för landets hushåll är faktorer som kan ge extra skjuts åt hemmasnickeriet.
– Ett gott råd till alla hemmasnickare är att börja planera i tid. Vill man förverkliga det drömmen om den där tillbyggnaden lagom till vår- och sommarsäsongen inleds är det klokt att komma igång så snart som möjligt. Att ta sig an ett snickeriprojekt är dessutom utmärkt som nyårslöfte, säger Johan Fröbel, chef för teknik och träbyggnad på Svenskt Trä.
Populäraste byggbeskrivningarna 2025
-
Altan
-
Nockbalkar och takåsar
-
Bastu
-
Enkelboden
-
Staket och plank
-
Attefallshuset
-
Carport
-
Enkelstugan
-
Trappor
-
Skruv- och spikguide
-
Garage
Om Svenskt Träs byggbeskrivningar
I samarbete med Sveriges bygg- och trävaruhandlare har Svenskt Trä sedan 1983 tagit fram ett stort antal kostnadsfria byggbeskrivningar för alla vill bygga i trä. Byggbeskrivningarna visar på ett enkelt sätt hur man lyckas med sitt byggprojekt, både översiktligt och i detalj. De finns att hitta på sajten Byggbeskrivningar.se och i bygghandeln.
Nyckelord
Bilder



Länkar
Svenskt Trä sprider kunskap om trä, träprodukter och träbyggande för att främja ett hållbart samhälle och en livskraftig sågverksnäring. Det gör vi genom att inspirera, utbilda och driva teknisk utveckling.
Svenskt Trä representerar svensk sågverksindustri och är en del av branschorganisationen Skogsindustrierna. Svenskt Trä företräder också svensk limträ-, KL-trä- och förpackningsindustri samt har ett nära samarbete med svensk bygghandel och trävarugrossisterna.
Svenskt Trä värnar om personlig integritet vilket innebär att dina personuppgifter alltid hanteras på ett ansvarsfullt sätt. Läs integritetspolicyn här.
Följ Svenskt Trä
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenskt Trä
Ny undersökning visar hur Sverige bygger17.4.2026 08:10:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige har sedan länge en ambition att öka byggandet i trä, men det har saknats en nationell uppföljning av hur utvecklingen faktiskt ser ut. En ny undersökning från Prognoscentret visar för första gången hur stor del av den nybyggda ytan som bärs upp av olika byggmaterial.
Ny marknadsrapport: Allt viktigare att bygga i furu8.4.2026 08:10:00 CEST | Pressmeddelande
Leveranserna av trävaror i Sverige har de senaste två åren varit de lägsta på 25 år. Samtidigt förändras tillgången på olika träslag – andelen furu ökar medan gran blir svårare att få tag på, enligt en ny marknadsrapport från Skogsindustrierna. Det ställer nya krav på flexibilitet i byggbranschen.
Dags att fixa altanen – så får du trallen att hålla längre31.3.2026 08:28:48 CEST | Pressmeddelande
Efter en lång vinter är det hög tid att ge altanen lite omsorg. Svenskt Trä tipsar om hur du rengör trallen på bästa sätt så att du slipper stickor i fötterna.
Svenskarna i ny undersökning: Trä bästa materialet för miljön23.3.2026 09:07:10 CET | Pressmeddelande
Allmänheten uppfattar trä som det bästa byggmaterialet ur miljösynpunkt. Enligt en ny undersökning från Demoskop anser 44 procent att trä har en mycket eller ganska positiv påverkan på miljön, medan andra material uppfattas ha en negativ påverkan.
Träutställning öppnar på Linnéuniversitetet i Växjö9.3.2026 07:20:00 CET | Pressmeddelande
Den 9 mars öppnar utställningen Woodlife Sweden på Linnéuniversitetet i Växjö. Utställningen samlar ett 50-tal aktuella exempel på träbyggande och visas i samarbete mellan Svenskt Trä och universitetet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum