Svenska mästare i tennis 2025
På söndagen blev Helsingborgs TK:s damer och Fair Play TK:s herrlag Svenska mästare när slutspelet i Elitserien powered by MATCHi avgjordes i Lidingö Tennishall.

Helsingborgs TK:s damer vann på söndagen klubbens åttonde elitserieguld när slutspelet avgjordes i Lidingö Tennishall. I finalen besegrade skåningarna KLTK med 3-1 i matcher. Därmed blev det vinst i samtliga matcher för Helsingborgs TK i gruppspel och slutspel.
”Det känns så bra! Vi har varit så nära att gå vidare till slutspel tidigare, men alltid fallit på mållinjen. Nu är vi här och tar guld, så det känns så jättebra. Vi har ett grymt lag som är ungt där alla peppat varandra. Vi har haft så kul de här dagarna”, säger Linea Bajraliu.
”Jag tycker att vi har haft en otroligt bra moral och sammanhållningi laget. Vi har vunnit alla matcher, så jag tycker att det är rättvist att vi vann, säger en av coacherna Heikki Raevaara.
Fair Play TK:s herrlag vann på söndagen sitt tolfte SM-guld efter finalvinsten mot Danderyd Djursholm ETK med 3-1.
Malmölaget har varit i 17 av de senaste 18 SM-finalerna och det här var tredje raka guldet och samtidigt det fjärde på 2020-talet.
”Det känns helt fantastiskt att vi tar guldet tredje året i rad. Det är många känslor och fina minnen med den här klubben. Vi har en väldigt bra lagstämning och har roligt tillsammans, säger Olle Wallin.
”Jag tror att det handlar om kultur. Vi har grymma spelare naturligtvis. Två som inte är här är André Göransson som bidragit mycket och Filip Bergevi som peppar som bara den i vår Whatsappgrupp, säger lagledare Joakim Henriksson.
Alla matcher under elitserien har livesänts och under slutspelet med en större tv-produktion med kommentering på matchi.tv.
Finalresultat damer: KLTK - Helsingborgs TK 1-3
Josefine Härdelin/Fredrika Nicander - Iida Heinonen/Hedvig Turesson 2-6, 7-5, 10-7
Lois Bernstein - Clarissa Blomqvist 1-6, 4-6
Lisa Zaar - Jacqueline Cabaj Awad 4-6, 6-7
Caijsa Hennemann - Linea Bajraliu 2-6, 3-6
Finalresultat herrar: Danderyd Djursholm ETK - Fair Play TK 1-3
Patrik Niklas-Salminen/Isac Strömberg - Tom Noltorp/Mick Veldheer 6-1, 6-7, 10-7
Oskar Wikberg - William Rejchtman Vinciguerra 2-6, 3-6
Niels McDonald - Olle Wallin 3-6, 2-6
Michael Minasyan - Viktor Durasovic 6-7, 0-6
Nyckelord
Kontakter
Torbjörn DenckerKommunikatör
Tel:010-444 04 16torbjorn.dencker@tennis.seBilder








Länkar
Svenska Tennisförbundets roll är att arbeta för bättre tennis. Förbundet har över 111 000 medlemmar organiserade i sju regioner och 385 tennisklubbar. Tennis är en av Sveriges största barn- och ungdomsidrotter. Svenska tennisspelare har vunnit mängder av internationella ATP- och WTA- titlar, däribland 37 stycken Grand Slam-titlar. Förbundet har över 15 000 licensierade tävlingsspelare och varje år arrangeras över 500 nationella tävlingar. Läs mer på www.tennis.se
Följ Svenska Tennisförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Tennisförbundet
Davis Cup: Sverige mot världsåttan Tjeckien23.11.2025 13:20:18 CET | Pressmeddelande
På söndagen lottades nästa års Davis Cup Qualifiers. Sveriges tennisherrar ställs mot Tjeckien på bortaplan i början av februari.
Svenskt tennisjubel – Nellie Taraba Wallberg vann guld i junior-EM21.9.2025 16:20:14 CEST | Pressmeddelande
Vilken svensk tennisvecka i Österrike! Nellie Taraba Wallberg, Påvelunds TBK, lämnar junior-EM med dubbla medaljer – brons i dubbel och guld i singel i 18-årsklassen. "Att få vinna EM är så speciellt. Det känns inte bara som att jag gör det för mig, utan för hela landet. Jag är väldigt glad och stolt över mig själv", säger hon.
Sverige klart för Davis Cup Qualifiers – Borg avgjorde rysaren i Partille13.9.2025 21:47:31 CEST | Pressmeddelande
Leo Borg säkrade Sveriges avancemang i Davis Cup i den femte och avgörande matchen mot Tunisien – inför ett starkt och högljutt publikstöd i Partille Arena. Sverige är därmed klart för Davis Cup Qualifiers för sjunde året i rad. – Fantastiskt, jag har aldrig varit med om en sådan här känsla! säger Leo Borg.
Lottat i DC-mötet: Leo Borg inleder för Sverige11.9.2025 13:59:04 CEST | Pressmeddelande
I dag lottades matcherna till Davis Cup-mötet mellan Sverige och Tunisien som spelas i Partille Arena fredag-lördag.
Inbjudan: Pressträff inför Davis Cup i morgon, onsdag9.9.2025 16:21:11 CEST | Pressmeddelande
En plats i nästa års Davis Cup Qualifiers ligger i potten i landskampen mellan Sverige och Tunisien den 12-13 september i Partille Arena. Media är varmt välkomna till Sveriges pressträff i Partille Arena i morgon, onsdag klockan 11.45.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum