Sverige förändrar ledarstaben i damlandslaget inför VM 2027
22.12.2025 15:00:00 CET | Svensk Innebandy | Pressmeddelande
Efter en fjärdeplats i VM 2025 inleder Svenska Innebandyförbundet arbetet mot nästa världsmästerskap. En resa som kommer att ledas av en ny ledarstab.

Målsättningen för Sverige är tydlig med finalavancemang i varje mästerskap. Att så inte skedde under VM 2025 är en del av helhetsbedömningen bakom beslutet att förändra i ledarstaben, berättar Christer Abrahamsson, generalsekreterare för Svenska Innebandyförbundet.
– Våra ambitioner är höga och det ska de vara. När vi inte når final behöver vi stanna upp, analysera och vidta eventuella åtgärder. Resultatet är en faktor i det beslutet men det handlar framför allt om att skapa rätt förutsättningar inför nästa VM-cykel, säger Christer Abrahamsson.
Som en del i processen mot VM 2027 har Svenska Innebandyförbundet (SIBF) därför beslutat att damlandslagets resa kommer att ledas av en ny ledarstab.
Beslutet fattas i syfte att skapa bästa möjliga förutsättningar för att återta VM-guldet.
– Jag vill rikta ett stort tack till Linn, Joel och hela staben för det arbete de har lagt ner, både i förberedelserna inför och under mästerskapet. Resultatet motsvarade inte våra gemensamma förväntningar men deras engagemang och vilja under den här resan kan inte tas ifrån dem, säger Joakim Lindström, chef för idrottsutveckling.
– Nu inleder vi ett arbete med VM 2027 som tydligt mål för damlandslaget. Även om vi befinner oss i ett tidigt skede av den här processen har vi gjort bedömningen att nästa fas ska ledas av en ny ledarstab.
Efter årsskiftet kommer SIBF att genomföra en grundlig analys för att stärka landslagsverksamhetens arbete. Därefter inleds rekryteringsprocessen av en ny förbundskapten.
– Vi har varit jagade i nio raka dam-VM vilket är en fantastisk och historisk bedrift. Höjer vi blicken är det dock den andra fjärdeplatsen på kort tid, inkluderat herrarnas U19-VM i maj. Utöver det tappade vi guldet på herrsidan i Malmö 2024. Det är nu viktigt att vi tar oss tid för ett noggrant arbete för att kunna ta tillbaka positionen som världsledande, berättar Joakim Lindström.
– Det här arbetet kommer att ske likväl med interna som externa resurser för att säkerställa en så bred och gedigen process som möjligt. Därefter ska vi identifiera rätt individ för att långsiktigt utveckla damlandslaget.
Nyckelord
Kontakter
Joakim LindströmChef idrottsutveckling, Svensk Innebandy
Tel:+46 8-514 274 15joakim.lindstrom@innebandy.seChrister AbrahamssonGeneralsekreterare
Tel:08-514 274 00Tel:0703-44 67 60christer.abrahamsson@innebandy.seLudvig GustavssonKommunikationsansvarig, Svensk Innebandy
Tel:073-082 80 80ludvig.gustavsson@innebandy.seInnebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Sex mål i debuten – efter bagagekaos: ”Något utöver det vanliga”5.2.2026 18:52:45 CET | Pressmeddelande
Sverige inledde VM-kvalet genom att sätta ett nytt målrekord för herrlandslaget. Laget tvingades dock spela i uppvärmningströjor då bagagekaos hindrade matchställen från att komma fram. Nu väntar Danmark under morgondagen för blågults del.
Här är U19-herrarnas trupp till Bosön: ”Identifierat några saker vi behöver jobba med”21.1.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 6-8 februari samlas U19-herrarna för ett landslagsläger på Bosön. Ett läger som ger truppen möjlighet att finslipa på detaljer efter höstens landskamper. ”Vi har med oss massor av intressant information från de fem landskamper som vi har spelat”, säger förbundskapten Jonatan Brolin.
Här är U19-damtruppen till Polish Cup: ”Vill skapa en vinnarmentalitet”20.1.2026 09:59:00 CET | Pressmeddelande
Polish Cup blir den sista internationella anhalten innan U19-damernas VM och ett viktigt avstamp i den avslutande fasen av VM-förberedelserna. Turneringen, som spelas i ett intensivt format med gruppspel och slutspel, ger ledarstaben möjlighet att både utvärdera prestationer och fortsätta forma laget inför mästerskapet.
Här är herrlandslagets trupp till VM-kvalet: ”Stomme men ändå kryddat med lite färskt"8.1.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Herrlandslagets stora mål under 2026 är VM i december. Första anhalt på resan dit är VM-kvalet som spelas i februari i slovakiska Trenčín. Till VM-kvalet har förbundskapten Thomas Brottman kallat 20 spelare.
Västsvenska F16 och Västernorrland P16 svenska mästare i Distrikts-SM6.1.2026 19:42:05 CET | Pressmeddelande
Efter fyra intensiva dagars matchspel står det klart att Västsvenska F16 och Västernorrland P16 är svenska mästare i Distrikts-SM i Nyköping.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum