Bodenkvinnor erbjuds mammografi på Sunderby sjukhus
9.1.2026 08:30:00 CET | Region Norrbotten | Pressmeddelande
I mitten av december gjordes den sista screeningen i mammografivagnen som stått uppställd i Boden. Både vagnen och mammografen var uttjänta. I väntan på nya lokaler för mammografiscreening på Sunderby sjukhus kommer Bodenkvinnorna erbjudas mammografi i provisoriska lokaler på sjukhuset.
Mammografin i Norrbotten har genomgått en modernisering, där en mer individanpassad mammografiscreening varit huvudfokus. För att åstadkomma det har bland annat fasta screeningenheter införts på fyra av länets sjukhus samtidigt som de mammografivagnar som funnits i länet avvecklats.
Stort renoveringsbehov
Vagnarna har varit i tekniskt dåligt skick och den sista vagnen, som stod i Boden fram till mitten av december, har nu också stängts.
– Mammografiutrustningen har krånglat och är uttjänt. Dessutom var själva vagnen i stort renoveringsbehov, säger Anne Kemi, enhetschef för mammografin i Region Norrbotten.
Den ursprungliga planen var att använda vagnen tills Sunderby sjukhus, som sista sjukhus i länet, iordningställt screeninglokaler för mammografi. Dit kommer både kvinnor i Boden och Luleå (som tills vidare kallas till Stadsviken) att kallas.
Provisorisk lösning
De nya lokalerna planeras stå klara 2027. Fram till dess kommer Bodenkvinnorna i åldrarna 40–74 år att kallas till tillfälliga mammografiscreening lokaler i gamla psykiatrihusen på Sunderby sjukhus eller till mammografins kliniska enhet, plan 4 i trapphus E på Sunderby sjukhus.
När man har fått sin kallelse kan man välja att boka om besöket till Stadsviken eller någon annan ort om det passar bättre.
Nyckelord
Kontakter
Anne KemiEnhetschefMammografin
Tel:070-307 55 53anne.kemi@norrbotten.seOm Region Norrbotten
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7 400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
30 000 norrbottningar får enkät om astma och KOL13.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu skickas en omfattande enkät ut till 30 000 norrbottningar som en del OLIN-studierna. Syftet är att följa utvecklingen av astma, allergi och andra luftvägssjukdomar över tid. Kunskapen är viktig för framtidens förebyggande vård och behandling.
Ärenden på regionstyrelsens möte25.3.2026 15:07:20 CET | Pressmeddelande
Regionstyrelsen behandlar ett 40-tal punkter på sitt kommande sammanträde. Här är en sammanfattning av några av de ärenden som tas upp.
Norrbotten möter 14 000 mässbesökare i nederländska Utrecht18.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är det åter igen dags för Emigration Expo – Europas största mässa för personer som söker efter ett nytt land att bosätta sig i. Målet för Norrbotten står klart: Fler européer ska välja att bygga en framtid här i norr.
Norrbottens rekryteringsbehov: 8 500 personer under två år17.3.2026 15:11:05 CET | Pressmeddelande
Nu finns en rykande färsk regional kartläggning som ger en samlad bild av Norrbottens kompetensbehoven. Både offentlig sektor och näringsliv har stora behov både av att rekrytera nya och kompetensutveckla befintliga medarbetare.
Framtidens kompetensförsörjning – resultaten är här16.3.2026 08:30:00 CET | Pressinbjudan
Norrbotten står inför historiska möjligheter och stora kompetensutmaningar. Nu presenterar Region Norrbotten de första samlade resultaten från den omfattande kartläggningen av länets framtida kompetensbehov.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum