E.ON: Samtliga fastboende kunder väntas få tillbaka elen under söndagskvällen
E.ON fortsätter återställningsarbetet efter stormarna Johannes och Anna. Arbetet har haft god framdrift under dagen och E.ONs regionchef, Peter Hjalmar, har förhoppningar om att samtliga fastboende kunder ska ha sin ström tillbaka under söndagskvällen.

– Det är full fart ute i fält och vi ser tydliga resultat av insatserna. Fastboende premieras förstås, men en del fritidshus kan få vänta ytterligare en tid. Samtidigt har våra medarbetare och entreprenörer arbetat i flera dygn i snö och kyla, vilket gör att säkerhetsdimensionen blir mera påtaglig. Vi påminner varandra löpande om att arbeta metodiskt och säkert. Säkerheten kommer främst, säger Peter Hjalmar, regionchef på E.ON.
I det hårt drabbade området kring Njurunda, utanför Sundsvall, har trädsprängningar under dagen gett god framdrift. Arbetet bedöms kunna fortsätta under måndagen. Även i Gävleborgs län har återställningen flutit på väl, framför allt i Nordanstigs kommun som drabbats hårt av nedfallna träd.
Av säkerhetsskäl prioriteras sprängarbeten och användning av gripklohelikoptrar framför manuell röjning, även om manuell röjning fortsatt är nödvändig i vissa moment.
– Under dagen har tre helikoptrar besiktat ledningsgatorna och identifierat stora mängder träd över ledningarna. Under måndagen planeras insatser med tre gripklohelikoptrar för att lyfta bort träd, säger Peter Hjalmar.
Ingen snö väntas under måndagen, vilket ger gynnsamma förutsättningar för arbetet. Samtidigt väntas nordliga vindar med byvindar på upp till 10 meter per sekund samt temperaturer kring minus 10 grader vid kusten och långt under minus 20 grader i inlandet.
Personalstyrkan är fullbemannad. För närvarande är drygt 70 tekniker i arbete tillsammans med cirka 30 maskiner. Totalt deltar uppemot 130 montörer, tekniker, huggare och maskinförare i återställningsarbetet i skift. Drygt tio reservkraftverk är för närvarande i drift.
– Jag vill poängtera att elen kan komma och gå även de närmaste dagarna, eftersom strömmen tillfälligt kan behöva brytas igen under det fortsatta arbetet, säger Peter Hjalmar.
E.ON avråder fortsatt privatpersoner och skogsägare från att själva försöka röja träd i närheten av elledningar. Nedfallna ledningar kan vara livsfarliga och ska anmälas via E.ON:s digitala tjänster.
Aktuell information om strömavbrott finns på eon.se/stromavbrott.
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Om oss
I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON: Nya snöfall påverkar efterarbetet – säkerheten i fokus efter stormarna Johannes och Anna6.1.2026 16:35:07 CET | Pressmeddelande
Efter att samtliga fastboende kunder fått tillbaka strömmen efter stormen Johannes och snöovädret Anna fortsätter E.ON ett omfattande efterarbete i de hårdast drabbade områdena. Samtidigt väntas nya, kraftiga snöfall de kommande dagarna, vilket påverkar både säkerheten i fält och takten i arbetet.
Med anledning av stormen Johannes: Så arbetar vi tillsammans för en trygg elförsörjning6.1.2026 12:05:41 CET | Pressmeddelande
Stormen och snöfallet som drog fram över Sverige är den tuffaste prövningen för elnätet på många år. Ett väl utvecklat samarbete mellan elnätsbolagen och Svenska kraftnät har varit mycket värdefullt i arbetet med att återställa strömförsörjningen. Vi har länge arbetat för att säkra elnäten mot väder och vind och ökat våra investeringar för att stå rustade för händelser som denna. Det gör att vi idag har ett mer robust nät än för 20 år sedan, men det finns mer att göra. I det akuta läget fortsätter arbetet i fält tills alla har fått strömmen tillbaka.
E.ON: Efterarbetet fortsätter – följdverkningar efter stormarna Johannes och Anna5.1.2026 16:42:24 CET | Pressmeddelande
Samtliga fastboende kunder fick tillbaka strömmen under gårdagen efter stormen Johannes och snöovädret Anna. Återställningsarbetet går vidare i god takt, men E.ON arbetar nu med omfattande efterarbete och följdverkningar efter de kraftiga väderhändelserna.
E.ON: Arbetet går vidare – färre kunder utan el efter stormarna4.1.2026 09:48:22 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter återställningsarbetet efter stormarna Johannes och Anna. Väderläget i området har generellt lugnat ner sig, vilket skapar bättre förutsättningar för arbetet, även om kylan fortsatt påverkar insatserna.
E.ON fortsätter arbetet efter stormarna – fortfarande kunder utan el3.1.2026 16:44:48 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter arbetet med att återställa elförsörjningen efter stormarna Johannes och Anna. Väderförhållandena under söndagen påminner i allt väsentligt om lördagens, med fortsatt kyla, snöfall och besvärliga arbetsförhållanden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum