Minskad resandeinförsel av alkohol till Sverige
15.10.2025 06:00:00 CEST | Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning | Pressmeddelande
Mängden alkohol som svenskar tar med sig vid resor tillbaka till Sverige har minskat kraftigt. Minskningen är drygt 40% mellan åren 2019 och 2024. Det framgår av en ny rapport från CAN (Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning).
"Minskningen beror på att det är färre personer som tar med sig alkohol från utlandet", säger Björn Trolldal som är forskare och utredare på CAN.
Det är framförallt införseln av spritdrycker som minskat men även införseln av vin och starköl har sjunkit under perioden.
"Anledningen är troligen dels att kronan har varit svag, dels det allmänna ekonomiska läget under senare år", säger Björn Trolldal vidare.
I tabellen redovisas den totala alkoholkonsumtionen uppdelad på de olika källornas andelar under 2024 i ren alkohol per invånare 15 år och äldre.
| Källa | Andel 2024 |
| Systembolaget | 72,0 % |
| Restauranger | 11,3 % |
| Resandeinförsel | 7,3 % |
| Folkölsförsäljning | 4,0 % |
| Hemtillverkning | 2,4 % |
| Köp av smugglad alkohol | 1,6 % |
| Internethandel* | 1,4 % |
| Summa | 100 % |
*Systembolagets försäljning online ingår inte i delmängden internethandel
Bakgrund
Monitormätningarna startade år 2000 och har pågått kontinuerligt sedan dess. Huvudsyftet är att beräkna den totala alkoholkonsumtionen i Sverige och förändringar mellan olika år.
I mätningarna sammanställs dels den registrerade försäljningen av alkohol (Systembolaget, restauranger och livsmedelsbutiker) dels den oregistrerade delen som består av resandeinförsel, köp av smugglad alkohol, köp via internet och hemtillverkning. De oregistrerade delmängderna fångas upp i den av CAN administrerade frågeundersökningen, inom ramen för Monitormätningarna. I mätningarna summeras de registrerade och oregistrerade delmängderna för att få en bild av den totala konsumtionen i Sverige.
Uppgifterna om den oregistrerade delen baseras från år 2020 både på självadministrerade enkätsvar och på telefonintervjuer som genomförs kontinuerligt bland 17–84-åringar i Sverige. Totalt medverkar ungefär 18 000 personer varje år. Sedan starten har mer än 410 000 personer medverkat. De redovisade uppgifterna är baserade på mängderna ren alkohol per invånare 15 år och äldre i landet.
Läs rapporten på: https://www.can.se/publikationer/alkoholkonsumtionen-i-sverige-2001-2024/
Kontakter
Sara KristenssonKommunikationschefCAN
Tel:072-371 43 21sara.kristensson@can.seBjörn TrolldalForskare och utredareCAN
Tel:072-371 43 07bjorn.trolldal@can.seOm oss
CAN är ett nationellt kompetenscentrum som tar fram och sprider kunskap om alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel om pengar.
Vi följer konsumtions- och skadeutvecklingen genom undersökningar och forskning. Myndigheter och organisationer använder kunskap från CAN som underlag för beslut och insatser. Vi är en del av civilsamhället och i vår styrelse finns representanter för våra medlemsorganisationer. Där finns även olika myndigheter representerade.
Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning – www.can.se

Följ Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning
Ny analys om unga, alkohol, nikotin och kommuners socioekonomi9.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
CAN – Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning har i en ny analys undersökt skillnader i ungas användning av alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar, utifrån kommungrupper med olika socioekonomisk status. Analysen visar bland annat att i kommunerna med lägst socioekonomisk status är det vanligare med användning av tobaks- och nikotinprodukter bland niondeklassare.
Tredubbling av kvinnor som snusar25.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
30 procent av befolkningen använder någon nikotinprodukt. Allra mest utbrett är det i åldersgruppen 17–29 år, där 44 procent använt antingen cigaretter, snus eller vejps under den senaste månaden. Det har också skett en tredubbling av kvinnor som snusar sedan 2007. Detta visar en ny rapport från CAN.
CAN utökar analys om drogpriser7.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu släpper CAN (Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning) årets rapport om drogprisutvecklingen. En nyhet är att rapporten, utöver polisens rapportering om gatu- och grossistpriser, även omfattar darkwebpriser. Dessa uppgifter har inhämtats vid ett antal tillfällen från en stor handelsplats på darkweb.
Köpare av alkohol via gårdsförsäljning dricker mer23.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Personer som köper alkohol direkt från tillverkare, så kallad gårdsförsäljning, dricker mer än andra jämförbara grupper. Det framgår av en ny rapport från CAN (Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning).
Spel om pengar – ett växande problem bland unga män26.3.2026 07:20:00 CET | Pressmeddelande
Många unga män som spelar om pengar har en förhöjd risk för spelproblem eller tydliga tecken på ett problemspelande. Det visar en studie från CAN som genomförs var fjärde år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum