Att snusa blir allt vanligare i Sverige
27.11.2025 06:00:00 CET | Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning | Pressmeddelande
En ny rapport från CAN beskriver den totala konsumtionen av tobaks- och nikotinprodukter i Sverige under 2024. De tydligaste resultaten i rapporten visar på en fortsatt ökning av snusandet i Sverige.

− Efter att vitt snus introducerades 2016 har den totala snuskonsumtionen ökat med 40 % i antal kilo och med 100 % i antal dosor, säger rapportförfattaren Mats Ramstedt som är forskningsansvarig på CAN (Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning).
Uppgången fortsätter under 2024 då konsumtionen av vitt snus var 20 % högre än 2023 medan det bruna snuset minskade med 10 %.
− Det vita snuset ersätter inte bara brunt snus, utan bidrar till en total ökning av snusandet i Sverige. Under 2024 var 4 av 10 sålda snusdosor vitt snus, säger Mats Ramstedt.
Däremot har den ökning av vejpande (e-cigaretter) som präglat de senaste åren nu avstannat. Mellan 2021 och 2023 skedde en femdubbling kopplad till att mer lättanvända produkter kom ut på marknaden, att antalet försäljningsställen tredubblades och att produkterna fick ökad synlighet i sociala medier.
− Användningen av vejp har inte ökat ytterligare under 2024, men heller inte minskat, säger Mats Ramstedt. En förklaring kan vara att olika regleringar har införts.
När det kommer till cigarettkonsumtion så har den har halverats sedan 2003: registrerade cigaretter med -45 procent och oregistrerade cigaretter med -82 procent.
Nedgången är en fortsättning på en långsiktig minskning av rökningen som inleddes redan i mitten av 1970-talet. En central förklaring är en alltmer restriktiv tobakspolitik.
− Det visar att det är politiskt möjligt att genom tillgänglighetsbegränsningar och prisökningar åstadkomma en kraftig minskning av rökningen, säger Mats Ramstedt.
Förändringar inom tobaks- och nikotinområdet under senare år
- Nya nikotinprodukter som vitt snus (nikotinportioner, nikotinsnus, nikotinpåsar) och e-cigaretter (vejps) har blivit vanligare, särskilt bland unga. Samtidigt minskar cigaretter men även tobakssnus.
- Sveriges tobakspolitik har förändrats; målet är inte längre att minska själva användningen, utan att minska de medicinska och sociala skador som tobak och nikotin orsakar.
- Som en del av den nya inriktningen har skatten på cigaretter höjts både 2024 och 2025, medan skatten på tobakssnus sänkts.
Rapporten skattar den totala användningen av tobaks- och nikotinprodukter i Sverige mellan 2003 och 2024 utifrån försäljningsstatistik kompletterat med självrapporterade köp i utlandet och köp av smugglade cigaretter. Även användningen av e-cigaretter (e-vätskor) och vitt snus skattas sedan 2021.
Kontakter
Sara KristenssonKommunikationschefCAN
Tel:072-371 43 21sara.kristensson@can.seMats RamstedtForskningsansvarigCAN
Tel:072-371 43 34mats.ramstedt@can.seBilder

Om oss
CAN är ett nationellt kompetenscentrum som tar fram och sprider kunskap om alkohol, narkotika, dopning, tobak och spel om pengar.
Vi följer konsumtions- och skadeutvecklingen genom undersökningar och forskning. Myndigheter och organisationer använder kunskap från CAN som underlag för beslut och insatser. Vi är en del av civilsamhället och i vår styrelse finns representanter för våra medlemsorganisationer. Där finns även olika myndigheter representerade.
Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning – www.can.se

Följ Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning
Alkoholkonsumtionen fortsätter att minska13.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Under 2025 minskade alkoholkonsumtionen i Sverige med ungefär 2,6 % jämfört med 2024. Det framgår av preliminära uppgifter från CAN – Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning.
Vilka kommuner förebygger alkoholproblem?18.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Lokala insatser kan vara betydelsefulla för att minska alkoholproblem. Men det finns stora skillnader i hur mycket kommuner arbetar förebyggande. Det är bland annat kopplat till typ av politiskt styre. Mats Ramstedt, forskningsansvarig på CAN, är en av författarna till en nyligen publicerad vetenskaplig artikel om kommuners förebyggande arbete mot alkoholproblem.
Minskad norsk gränshandel med alkohol i Sverige16.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Den norska gränshandeln med alkohol i Sverige har efter pandemin inte nått de nivåer som rådde innan. Det framgår av en rapport från CAN (Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning).
Vecka med fokus på barn som påverkas av vuxnas drickande5.2.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Alla kan spela roll för barn och unga som växer upp med någon vuxen som dricker för mycket. Det är budskapet under uppmärksamhetsveckan Spela roll, som arrangeras varje år kring alla hjärtans dag. 2026 års Spela roll är den 9-15 februari.
Narkotika minskar bland unga11.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Narkotikaerfarenheten minskar bland skolungdomar. Tydligast är det bland killar, där det har minskat under flera år. Detta visar en ny rapport från CAN (Centralförbundet för alkohol och narkotikaupplysning).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum