Annelie Helsing väljer att lämna som vd för SH Pension
Styrelsen för SH Pension meddelar idag att föreningens vd Annelie Helsing väljer att lämna sitt uppdrag. Styrelsen har utsett en av SH Pensions styrelseledamöter, Carl Lybeck, till tillförordnad vd. Arbetet med att rekrytera ny vd har inletts.

– Jag och hela styrelsen vill rikta ett stort och varmt tack till Annelie Helsing för hennes engagemang och värdeskapande arbete i föreningen. SH Pension har tagit viktiga steg i utvecklingen och står idag väl rustad inför framtiden, säger styrelsens ordförande Catrina Ingelstam.
- Det har varit ett privilegium att under snart 6 år leda SH Pension under en viktig och utvecklande period - från Pensionskassa till modern tjänstepensionsförening. Vi har gemensamt gjort genomgripande förändringar av infrastruktur, erbjudande och varumärke men ändå behållit vår kärna som personlig aktör med fokus på trygghet för företagare. Jag är väldigt stolt över vad vi åstadkommit och hur vi jobbar tillsammans mot gemensamma mål. Jag har kommit fram till att det nu är rätt tid att lämna över stafettpinnen, säger Annelie Helsing.
Tillförordnad vd blir Carl Lybeck, idag styrelseledamot och vice ordförande i SH Pension, som närmast kommer från rollen som chef för företagsaffären på ICA Banken. Carl Lybeck har lång erfarenhet av ledande befattningar inom bank- och finansverksamhet och god kännedom om SH Pensions verksamhet. Carl Lybeck tillträder omedelbart.
– Det är ett viktigt och ansvarsfullt uppdrag. Mitt fokus under den här tiden blir att tillgodose organisationens behov och tillsammans med alla medarbetare hålla full fart framåt, säger Carl Lybeck.
– Vi är mycket glada att Carl Lybeck kan kliva in som tillförordnad vd. Det är en lösning som säkerställer stabilitet och engagemang samtidigt som rekryteringen av en ny vd kan genomföras med omsorg och kvalitet, säger styrelsens ordförande Catrina Ingelstam.
För ytterligare information och kommentarer:
Catrina Ingelstam, styrelseordförande, SH Pension
Tel. 076-119 61 02
Presskontakt för övriga frågor:
Alex Wahlquist, marknadskommunikatör, SH Pension
Kontakter
Alex WahlquistPresskontakt SH PensionSH Pension
alex.wahlquist@shpension.seTjänstepension för företagare
SH Pension är en kundägd tjänstepensionsförening som sedan 1946 är specialiserade på dem som äger och jobbar i sitt eget bolag. Vi är på en spännande transformationsresa där erbjudande, affärsmodeller och försäkringssystem ingår. Som en mindre aktör är vi snabbfotade och kan snabbt ställa om till en modern teknisk plattform och utvecklar ett attraktivt produkterbjudande både för förmedlare och direktkunder. Vårt mål är att vara den självklara utmanaren inom traditionell försäkring och utvalda förmedlares självklara partner.
Vi har en lång historia inom tjänstepension och trygghetsförsäkringar för handlare. Fram till 2021 var vi en stängd pensionskassa för medlemmar i Svensk Handel. Nu är vi glada över att kunna erbjuda våra välskötta produkter till alla företagare och anställda på en öppen marknad.
Följ SH Pension
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SH Pension
SH Pension justerar återbäringsräntan3.11.2025 13:47:50 CET | Pressmeddelande
Från och med den 1 november justerar SH Pension återbäringsräntan i sin traditionella försäkring till 5 procent från 6 procent. Det beror framför allt på negativ värdeutveckling för SH Pensions direktägda fastigheter.
SH Pension rekryterar kapitalförvaltningschef från Bliwa11.9.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
SH Pension rekryterar Kenneth Norling som kapitalförvaltningschef. Kenneth tar en plats i företagets ledningsgrupp. Rekryteringen innebär att SH Pension fortsätter att stärka styrningen över kapitalförvaltningen, genom att rekrytera en fast anställd till en funktion där de tidigare har haft en interimslösning.
SH Pension redovisar stabil avkastning och framsteg i transformationen4.9.2025 09:05:32 CEST | Pressmeddelande
SH Pension redovisar en totalavkastning på 0,5 procent för det första halvåret 2025 i den traditionella försäkringen. Alternativa investeringar har varit det starkaste tillgångsslaget med en avkastning på 4,3 procent, medan fastigheter har haft svagast värdeutveckling.
Jens Lindberg Ankelstam blir chef för Affär och Marknad på SH Pension6.8.2025 10:35:49 CEST | Pressmeddelande
SH Pension rekryterar Jens Lindberg Ankelstam som chef för Affär och Marknad. Jens kommer närmast från Folksam och tar nu plats i SH Pensions ledningsgrupp.
SH Pension inleder samarbete med Säkra – ingår i nya SäkraPlan12.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
SH Pension utökar sin satsning på förmedlad affär genom ett nytt samarbete med Säkra. Efter en gedigen upphandling och utvärderingsprocess ingår nu SH Pensions traditionella försäkring i Säkras erbjudande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum