Akademikerförbundet SSR

Manifestation Nej till 13-åringar i fängelse!

9.1.2026 10:29:29 CET | Akademikerförbundet SSR | Pressmeddelande

Dela

Manifestation utanför Riksdagen, på Mynttorget, den 13:e januari klockan 16:30.

Bild på fängelse

Regeringen vill kunna häkta, åtala och sätta 13– och 14–åringar i fängelse för allvarliga brott. Förslaget har varit ute på remiss och fått omfattande kritik från domstolar, åklagare, advokatkåren, Polisen, Kriminalvården, universitet, barnrättsorganisationer, fackliga organisationer, Sveriges socialchefer och intresseorganisationer. 

Nätverket Nej till 13-åringar i fängelse kallar nu till manifestation mot att förslaget blir verklighet. Den äger rum 13 januari 16:30 på Mynttorget i Stockholm. 

Nätverket Nej till 13-åringar i fängelse består av:
Akademikerförbundet SSR, Bris, Barnrättsbyrån,  Fackförbundet ST,  Föreningen Sveriges socialchefer, advokat Tomas Nilsson tidigare ordförande i Advokatsamfundet, Sture Nordh tidigare ordförande i TCO, advokat Anne Ramberg tidigare generalsekreterare i Advokatsamfundet, Rädda Barnen,  Svenska Kyrkan Stockholms stift,  Vision och Kerstin Olsson som är initiativtagare till nätverket.

Kontakter

Om oss

Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra drygt 83 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.

Följ Akademikerförbundet SSR

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR

Tre av fyra arbetsförmedlare upplever ökad stress22.2.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande

Arbetsförmedlingens anställda saknar rimliga förutsättningar att göra sitt jobb. En ny undersökning från Akademikerförbundet SSR visar att tre av fyra arbetsförmedlare upplever negativ stress och att mer än åtta av tio har en arbetsbelastning som är för hög eller så hög att de knappt hinner med sina arbetsuppgifter. Akademikerförbundet SSR konstaterar att politiken har vänt Arbetsförmedlingen ryggen efter gigantiska omorganisationer och neddragningar.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye