Aleris vinner ögonupphandling i Stockholm
Aleris har tilldelats två av fem geografiska områden i Region Stockholms nya upphandling av specialiserad ögonsjukvård. Uppdraget innebär att verksamheten växer betydligt.

– Vi är väldigt stolta över att ha tilldelats förtroendet att fortsätta och utveckla ögonsjukvården i Region Stockholm. Det är ett kvitto på det gedigna arbete våra medarbetare gör varje dag för att ge patienterna vård av högsta kvalitet, säger Ida Ankar, affärsområdeschef Aleris Ögon.
Region Stockholm har beslutat att förändra förutsättningarna för den öppna specialiserade ögonsjukvården. Den 21 november 2023 beslutade Hälso- och sjukvårdsnämnden att det tidigare vårdvalet ska avvecklas och att vården i stället ska upphandlas. Syftet är att skapa en mer sammanhållen struktur och att säkerställa tillgång till likvärdig vård i hela regionen.
Aleris är en av Sveriges största vårdgivare inom specialiserad ögonsjukvård. Aleris Ögon finns idag på tio orter i landet. I Region Stockholm finns verksamheten i dag vid två mottagningar, på Täby Närsjukhus och på Sabbatsbergs sjukhus i centrala Stockholm.
I den nya upphandlingen tilldelas Aleris två av fem geografiska områden: Nordväst och Sydost. Det är det maximala antal områden som en enskild vårdgivare kunde tilldelas. Uppdraget kan som längst löpa i sju år med planerad start i oktober 2026.
– Vi har under våren lagt stort fokus på att arbeta fram starka anbud som speglar vår kvalitet, vårt patientfokus och vår förmåga att bedriva effektiv verksamhet. Nu ser vi fram emot att få omsätta det i praktiken, säger Ida Ankar.

Det nya uppdraget innebär att Aleris:
- kommer att etablera nya mottagningar i de tilldelade områdena
- planerar att utöka antalet medarbetare inom flera yrkeskategorier
- förbereder för att ta emot betydligt fler patienter än idag
- vidareutvecklar samarbetet med akademi och andra vårdgivare inom forskning, utbildning och innovation
Med dessa besked blir Aleris totala ögonverksamhet i Region Stockholm betydligt större än tidigare. Det utökade uppdraget ger möjlighet att vidareutveckla samarbetet med regionens akutsjukhus och med S:t Eriks Ögonsjukhus, särskilt inom forskning, utbildning och innovation. Aleris samverkar redan med andra vårdaktörer och är delaktig i flera forskningsprojekt som bedrivs av Tema Cancer vid Karolinska Universitetssjukhuset. Forskning, utveckling och innovation ska fortsatt vara en integrerad del av verksamheten.
– Vi ser stora möjligheter att fördjupa samarbetet med andra vårdgivare i regionen, inte minst kring de patienter som har komplexa behov. När ögonsjukvård knyts närmare annan specialistvård, forskning och utbildning skapar det bättre förutsättningar både för kvalitet, kompetensförsörjning och utveckling, säger Ida Ankar.
Verksamheten kommer att växa. Aleris planerar att rekrytera nya medarbetare inom flera yrkeskategorier och att etablera ytterligare mottagningar i de tilldelade områdena. Två nya mottagningar öppnas i vart och ett av de tilldelade områdena, utöver de nuvarande mottagningarna på Täby Närsjukhus och Sabbatsbergs sjukhus i centrala Stockholm, som kommer att finnas kvar och även utökas.
Fakta: Upphandlingen i korthet
Bakgrund:
I november 2023 beslutade Region Stockholm att avveckla det tidigare vårdvalssystemet för ögonsjukvård. I stället införs en modell där vården upphandlas från externa aktörer. Syftet med förändringen är att förbättra samordningen inom den specialiserade ögonsjukvården och att ge invånarna en mer jämlik tillgång till vård oavsett var i regionen de bor.
Om upphandlingen:
- Upphandlingen omfattar fem geografiska områden. Varje vårdgivare kunde tilldelas maximalt två områden.
- Aleris är den enda aktör som har tilldelats två områden. Tre andra vårdgivare får dela på de tre återstående områdena.
- Avtalen kan gälla i upp till sju år.
- Planerad start: 1 oktober 2026.
Tilldelade områden till Aleris:
Nordväst
Bromma, Ekerö, Hässelby-Vällingby, Järfälla, Järva, Sundbyberg, Upplands Bro
Sydost
Farsta, Haninge, Nacka, Nynäshamn, Skarpnäck, Tyresö, Värmdö
Övriga upphandlade områden: Innerstaden, Nordost, Sydväst
Nyckelord
Kontakter
Kenan Harbaspress- och public affairschef
Tel:+46 (0)70 783 42 03Kenan.Harbas@aleris.seKontakt
Aleris presstjänst nås dygnet runt på +46 (0)730 – 38 38 20 (ej sms). Du kan även kontakta oss på press@aleris.se.
Om oss
Aleris - ledande inom specialistvård i Skandinavien
Aleris erbjuder specialistvård digitalt och på ett hundratal platser i Sverige, Norge och Danmark. Höga medicinska resultat, tillgänglighet och nöjda patienter är grunden för vår verksamhet. Varje år väljer mer än tre miljoner patienter att komma till Aleris. Privat, via en sjukvårdsförsäkring eller inom den offentligt finansierade vården. Vi arbetar alltid för att ge den bästa vården efter individens behov. Ansvarsfullt, enkelt och innovativt.
Följ Aleris
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Aleris
Nytt vårdval öppnar för mer hållbar mödrahälsovård20.1.2026 14:17:12 CET | Pressmeddelande
Aleris välkomnar Region Stockholms beslut om ett nytt vårdval för barnmorskemottagningar men betonar att reformen måste ses i ett större sammanhang. Kvinnosjukvården behöver utvecklas som en sammanhängande vårdkedja där flera vårdval länge har varit underfinansierade.
Aleris öppnar ny BUP-mottagning i Uppsala15.12.2025 16:24:52 CET | Pressmeddelande
Behovet av barn och ungdomspsykiatrisk vård i Uppsala län är stort. För barn och unga med psykisk ohälsa kan vårdkontakter bli omfattande och svåra att överblicka, samtidigt som vardagen i familj och skola påverkas. Mot denna bakgrund etablerar Aleris nu en barn och ungdomspsykiatrisk mottagning i Uppsala med både fysisk och digital verksamhet, utformad med barnens och ungdomarnas behov i centrum.
Aleris kommentar om regeringens satsning och regionernas ansvar11.12.2025 15:01:45 CET | Pressmeddelande
Aleris välkomnar regeringens besked att fortsätta satsningarna för att korta vårdköerna. Resultaten hittills visar att riktade åtgärder kan öka antalet operationer och förbättra tillgängligheten. För att satsningarna ska få full effekt krävs dock att hela vårdsystemets kapacitet används.
1 000 extra operationer i Östergötland9.12.2025 10:33:02 CET | Pressmeddelande
Innan året är slut kommer 1 000 extra operationer att ha genomförts i Region Östergötland. Resultatet är en följd av det tätare samarbetet mellan Aleris Specialistklinik i Linköping och Universitetssjukhuset i Linköping, där resurser och kompetens delas för att ge fler patienter tillgång till planerad kirurgi.
Fler operationer planeras i Uppsala4.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Aleris har under hösten tecknat två direktupphandlingar med Akademiska sjukhuset för binjurekirurgi respektive kirurgi av godartade brösttumörer. Samarbetet genomförs inom ramen för Uppsalamodellen och utförs vid Aleris specialistklinik på Ljusbärargatan i Uppsala, som fram till april 2025 drevs under namnet Art Clinic.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum