Johanna Bälter ny HR-chef på Alecta
Johanna Bälter har rekryterats som ny chef för avdelning HR på Alecta. Hon är business partner på Alectas HR-avdelning och har dessförinnan arbetat inom HR på bland annat Karolinska Universitetssjukhuset.

Johanna Bälter efterträder Maria Wahl Burvall som går i pension 31 augusti 2026.
– Maria har drivit på för att utveckla Alectas ledarskap, samt även bidragit på många andra sätt till att utveckla Alectas verksamhet och kultur. Johanna har varit mycket delaktig i det arbetet, så det är glädjande att vi kan rekrytera henne som efterträdare. Hon är en mycket uppskattad och respekterad medarbetare, och kommer att bidra till Alectas fortsatta utveckling. Vi önskar även Maria lycka till som pensionär, säger Peder Hasslev, Vd Alecta.
– Det är väldigt roligt att få ta över efter Maria. Jag ser verkligen fram emot att fortsätta arbetet med att utveckla Alectas HR-arbete och bidra till att utveckla hela Alecta , säger Johanna Bälter, tillträdande HR-chef på Alecta.
Johanna Bälter tillträder 1 september 2026.
Kontakter
Jacob LapidusChef externkommunikation och presschef
Tel:+46 8 441 99 99Tel:+46 76 164 39 59jacob.lapidus@alecta.seAlecta är förvaltare av tjänstepension sedan 1917. Vårt uppdrag är att ge kollektivavtalade tjänstepensioner så stort värde som möjligt för både våra företags- och privatkunder. Det gör vi genom god avkastning, bra kundservice och låga kostnader. Vi förvaltar drygt cirka 1350 miljarder kronor åt våra ägare som är 2,8 miljoner privatkunder och 37 000 företagskunder.
Följ Alecta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta
David Bergstrand ny ansvarig för aktuariefunktionen på Alecta12.1.2026 13:30:00 CET | Pressmeddelande
David Bergstrand är ny ansvarig för aktuariefunktionen på Alecta. Han kommer närmast från rollen som ansvarig för aktuariefunktionen på Nordnet Pensionsförsäkring och har dessförinnan arbetat som aktuarie på Folksam och SEB Pension och Försäkring.
FI avskriver undersökning avseende amerikanska banker19.12.2025 08:04:50 CET | Pressmeddelande
Finansinspektionen har idag kommunicerat beslutet att avskriva undersökningen om Alectas investeringar i tre amerikanska banker. Finansinspektionen har bedömt att inga regelöverträdelser har skett.
Rekordnotering för jobbonärer – 446 000 svenskar över 66 år har arbetsinkomster3.12.2025 09:30:20 CET | Pressmeddelande
Alecta myntade begreppet jobbonärer i samband med en studie om äldres inkomster 2016. Sedan dess har ordet ”jobbonär” blivit allmänt erkänt och antalet jobbonärer har ökat. Senast tillgängliga inkomstdata, från 2023, visar på en rekordnotering sedan vi började mäta fenomenet för knappt 10 år sedan. 446 000 svenskar som är 66 år eller äldre får inkomst från arbete. ”Det vi ser är alltså en generell senareläggning av hela nedtrappningsprocessen av arbetslivet, säger Staffan Ström”.
Alecta fortsätter med premiereduktioner som sänker svenska företags pensionskostnader14.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
År 2026 får 37 000 företagskunder ta del av premiereduktioner genom att Alecta reducerar premierna för förmånsbestämd ITP 2 Ålderspension och ITP 2 Familjepension med 35 procent, samt fortsätter med premiereduktioner på riskförsäkringar. Det har Alectas styrelse beslutat.
Alecta höjer utbetalningarna av tjänstepension med 0,9 procent för 571 000 pensionärer14.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta höjer de förmånsbestämda pensionerna med 0,89 procent för 2026, motsvarande inflationen det senast året. Totalt innebär det att 5 miljarder kronor fördelas ut till 1,5 miljoner kunder. Det har Alectas styrelse beslutat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum