Stressfraktur stoppar Larssons inomhussäsong – ”Känns dumt att stressa”
14.1.2026 16:33:45 CET | Svenska Friidrottsförbundet | Pressmeddelande
Sprintern Henrik Larsson ställer in inomhussäsongen 2026 på grund av en stressfraktur i lårbenshalsen. ”Det blir problem när man ska upp och snudda på 42 kilometer i timmen”, säger Henrik Larsson.
För många inleds inomhussäsongen i dagarna, men sprintern Henrik Larsson får vänta på sin årsdebut. En stressfraktur i höften sätter stopp för inomhussäsongen och nu väntar rehabilitering under våren för att han i stället ska kunna gå stark in i utomhussäsongen senare i år.
– Det är tråkigt förstås, men mitt huvudmål är EM i mitten av augusti, så det skulle kännas dumt att stressa, säger han.
Det var under Finnkampen och sedan under förlägret i Fukuoka inför VM i Tokyo som Henrik kände diffusa smärtor i ljumsken och insida lår. Och när han två veckor efter VM-semifinalen på 200 meter skulle jogga kände han att något var riktigt fel. En röntgen i oktober visade på en liten bristning på insidan av låret, men när smärtorna efter det inte blev bättre i den takt de borde väntade en ny magnetröntgen.
– När det hade gått tre veckor kände jag att det borde vara borta om det bara varit den där lilla bristningen. Men den nya MR-undersökningen visade en stressfraktur i vänster lårbenshals, berättar han.
Exakt hur stressfrakturens har uppkommit går inte att säga. Kanske var det en felbelastning efter problem med vänster fotled i början av sommaren eller ett byte till mer aggressiva och styvare spikskor, men mest troligt är att en kombination av flera saker har lett fram till skadan.
Spikskorna har fått vila sedan VM i september och efter att han fick den korrekta diagnosen i november har han inte sprungit alls och hans normala sprintträning är han i dagsläget inte i närheten av. Just nu kör han styrka för bål och överkropp och underhåller benen med lättare belastning för att inte tappa för mycket.
– Jag har ju inte haft ont när jag varit stilla eller gått, och om jag hade varit vanlig motionär hade nog varit i full träning nu, men det blir problem när man ska upp och snudda på 42 kilometer i timmen, säger Henrik.
Eftersom han inte har sprinttränat sedan i september kändes det som ett självklart val att ställa in årets inomhussäsong.
– Jag har haft många år nu med dubbla säsonger, där jag har tävlat både ute och inne, så jag känner att jag kan ta ett år nu utan det, även om det förstås är lite tråkigt, säger han.
Stressfrakturen läker som den ska och även om det är svårt att ge en säker prognos i dagsläget tvivlar Henrik inte på att han ska vara redo till utomhussäsongen. Nu, efter att en DT-röntgen har gjorts, ska en plan tas fram och förmodligen kan han öka på belastningen på benen inom kort. Men löpningen får vänta lite till.
– Frakturen har ju på något sätt uppkommit på grund av löpningen, så det blir det sista steget, att komma i gång med den igen. Men om jag skulle börja tävla i juni, då ska jag ha varit i gång som vanligt ett bra tag, säger Henrik Larsson.
Henrik Larsson är i nuläget inte tillgänglig för ytterligare intervjuer.
Kontakter
Anna-Lena Pettersson
Tel:0767214584anna-lena.pettersson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
EM 2030 i Helsingfors – "Kan Finland, kan vi"22.10.2026 14:30:46 CEST | Pressmeddelande
I dag beslutade European Athletics (EA) att värdskapet för EM 2030 tilldelas Helsingfors. Svenska Friidrottsförbundet gratulerar Finland och gläds åt beskedet. "Kan Finland, kan vi", säger generalsekreterare David Fridell.
Truppen till väg-VM klar – Almgren: "Vill slåss om segern"1.9.2026 13:12:09 CEST | Pressmeddelande
Andreas Almgren är en av fem svenska löpare som ska jaga framgångar på VM i väglöpning som avgörs i Köpenhamn den 19–20 september. "Jag siktar på att vara med och slåss om segern", säger Almgren.
Henrik Larsson missar Finnkampen – "Väldigt tråkigt"26.8.2026 12:06:43 CEST | Pressmeddelande
Den svenske stjärnsprintern Henrik Larsson har fortsatta skadebekymmer och lämnar nu återbud till Finnkampen som inleds på lördag. "Den främsta orsaken är min vänstra fotled som inom kort ska opereras", säger Henrik.
Här är Finnkampstruppen – "Ser bara möjligheter"20.8.2026 11:21:16 CEST | Pressmeddelande
Efter fjolårets dubbelseger i Stockholm väntar en Finnkamp på bortaplan i Helsingfors. ”Vi ska göra allt för att upprepa succén från Stockholm förra året! Med den trupp vi kan presentera i dag ser jag bara möjligheter", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
Sandberg skadades av brusten stav – missar EM10.8.2026 08:51:34 CEST | Pressmeddelande
Oliver Sandberg från Huddinge AIS skadade sig under söndagen så pass illa på träning att han inte kommer att kunna tävla på EM i Birmingham i veckan. ”Nu ska jag fokusera på att bli hel”, säger han.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum