Jonas Nyström ny presschef på Teknikföretagen
19.1.2026 08:07:42 CET | Teknikföretagen | Pressmeddelande
Jonas Nyström är ny presschef hos Teknikföretagen. Han kommer närmast från Centerpartiet, där han bland annat varit pressekreterare, talskrivare och stabschef.

Jonas Nyström har över 15 års erfarenhet av press- och mediearbete på högsta politiska nivå och har en examen i journalistik från Lunds universitet.
- Jonas gedigna erfarenhet av pressarbete och strategisk kommunikation blir ett viktigt tillskott för hela Teknikföretagen när vi vill vässa vårt pressarbete, stärka våra medlemmars konkurrenskraft och driva den hållbara utvecklingen framåt, säger Julia Valentin, kommunikationschef.
- Jag ser verkligen fram emot att bli en del av Teknikföretagen, tekniksveriges starkaste företrädare, och är väldigt glad över den här möjligheten. 2026 är både ett valår och ett upptaktsår inför avtalsrörelsen. Då är det för mig självklart att Teknikföretagens medlemmar, som sysselsätter 1 miljon människor och står för 1/3 av svensk export, ska synas och höras än mer. De formar både dagens och morgondagens Sverige, säger Jonas Nyström.
Jonas Nyström tillträder tjänsten som presschef hos Teknikföretagen den 2 februari 2026. Han blir en del av enheten Opinion & Press på Kommunikationsavdelningen.
Nyckelord
Kontakter
Anna Kläppe, tillförordnad presschefTeknikföretagen
Tel:0722249577anna.klappe@teknikforetagen.seBilder
VI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Teknikföretagen kommenterar beskedet om reformutrymmet13.2.2026 14:33:18 CET | Pressmeddelande
Chefsekonom Erik Spector kommenterar finansministerns besked om reformutrymmet samt betonar behovet av långsiktiga reformer för att stärka Sveriges internationella konkurrenskraft.
Teknikföretagen: LO:s förslag slår direkt mot konkurrenskraften3.2.2026 10:50:55 CET | Pressmeddelande
Trots ett oroligt omvärldsläge och en hårdnande konkurrens från omvärlden vill LO minska antalet arbetade timmar i ekonomin. Det vore mycket negativt för svensk konkurrenskraft, och ett direkt hot mot Industriavtalet och den svenska modellen.
Teknikindustrin en underskattad tillväxtmotor21.1.2026 07:38:12 CET | Pressmeddelande
En ny rapport från Teknikföretagen visar att teknikindustrin är viktigare för landets ekonomi och för andra branscher än traditionell statistik visar. Teknikindustrin står för hela 10 procent av svensk ekonomi, vilket är ca 30 procent mer än andra mätmetoder visar. Dessutom skapas mängder av jobb i andra branscher.
Teknikföretagen: "Blå broschyren är ett viktigt första steg"13.1.2026 09:25:03 CET | Pressmeddelande
Den blå broschyren, som beskriver näringslivets ansvar och vad företag kan göra i händelse av kris eller krig, har idag lanserats av Myndigheten för civilt försvar. Teknikföretagen välkomnar broschyren, som vi har efterfrågat under en längre tid.
Teknikindustrin: ljusglimtar i svårt affärsläge11.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Orderingången i teknikindustrin har sammantaget utvecklats positivt jämfört med för tre månader sedan. Det är framför allt företag inom maskinindustrin, metallvaruindustrin och försvarsindustrin som bidrar till ökningen. Det visar Teknikföretagens konjunkturbarometer för årets fjärde kvartal.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
