Stora skillnader i lönsamhet på fjärrvärmens monopolmarknad
Fjärrvärmepriserna i Sverige har ökat med över 25 procent under de två senaste åren. Samtidigt visar Fastighetsägarnas nya rapport Fjärrvärmekollen 2025 att ett begränsat antal fjärrvärmebolag uppvisar mycket hög lönsamhet – avkastning över 10 procent och i vissa fall över 20 procent – på en marknad där kunderna i realiteten saknar alternativ.

- Vår kartläggning visar att det går att kombinera rimliga fjärrvärmepriser med god och stabil avkastning. Samtidigt ser vi exempel på bolag med mycket starka balansräkningar och hög avkastning, vilket väcker frågor om prissättningen på en monopolmarknad, säger Anders G Johansson, näringspolitisk chef vid Fastighetsägarna GFR.
För fastighetsägare, där uppvärmning ofta utgör den största löpande kostnadsposten, har prisutvecklingen fått betydande ekonomiska konsekvenser. Samtidigt som priserna ökat kraftigt uppgår den genomsnittliga avkastningen i fjärrvärmebranschen under samma period till cirka 3,3 procent. Men skillnaderna mellan bolag är stora. Flera bolag ligger på nivåer som normalt förknippas med betydligt högre affärsrisk – trots stabil efterfrågan och lokala monopol.
Rapporten analyserar sambandet mellan prisnivå och lönsamhet för de 20 bolag med högst avkastning. Resultatet visar att höga fjärrvärmepriser inte är en förutsättning för god avkastning. Skillnader i prisnivå förklaras i stället ofta av bolagsspecifika beslut om investeringar, produktionslösningar och hur verksamheten har organiserats och drivits över tid.
De bolag som uppvisar högst avkastning har dessutom i genomsnitt starkare finansiell ställning än branschen som helhet, med hög soliditet och starka balansräkningar.
I rapporten Fjärrvärmekollen 2025 framgår bland annat att:
- ett fåtal bolag har avkastning över 10 procent, i vissa fall över 20 procent
- höga priser inte är en förutsättning för god lönsamhet
- flera av de mest lönsamma bolagen har stark finansiell kapacitet att vara mer återhållsamma i prissättningen
Fakta: Om Fjärrvärmekollen 2025
Rapporten bygger på en analys av fjärrvärmebolagens prisutveckling 2023–2025 och ekonomiska resultat 2020–2024. Underlaget baseras på fjärrvärmebolagens redovisningar till Energimarknadsinspektionen för 2024.
Här kan du se hur fjärrvärmebolagens avkastning ser ut i enskilda kommuner och ladda ner rapporten i sin helhet.
https://www.fastighetsagarna.se/aktuellt/rapporter/gfrs-rapporter/fjarrvarmekollen-2025/
Nyckelord
Kontakter
Anders G JohanssonNäringspolitisk chef Fastighetsägarna GFR
Tel:031-755 33 46Tel:076-854 88 57anders.g.johansson@fastighetsagarna.seFastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
I Fastighetsägarna GFR ingår Västra Götalands, Värmlands, Hallands, Jönköpings, Kalmar och västra Östergötlands län. Huvudkontoret ligger i Göteborg och lokalkontoren finns i Borås, Halmstad, Jönköping, Kalmar, Karlstad, Linköping, Skövde och Uddevalla.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Svenska stadskärnor i snabb omvandling – planeringen halkar efter15.1.2026 09:24:51 CET | Pressmeddelande
Svenska stadskärnor genomgår en snabb och genomgripande strukturell omvandling där kommunernas planeringsprocesser inte håller samma takt som förändringarna i näringslivet. Det visar en ny rapportserie från Fastighetsägarna och HUI Research.
Höjda elnätsavgifter i Falköping – Falbygdens Energi ligger högre än grannkommunerna19.12.2025 05:00:00 CET | Pressmeddelande
Falbygdens Energi - en del av Nordion Energi - höjer elnätsavgifterna i Falköping med i gensomsnitt 6,5 procent. Höjningen innebär att elkunder i kommunen får betala mer för sitt elnät än invånare och företag i flera närliggande kommuner.
Fastighetsägarna beviljar projektmedel för framtidens stadskärna i Västervik18.12.2025 09:52:25 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR:s styrelse har beslutat att bevilja projektmedel till satsningen ”Framtidens stadskärna – Etableringssamverkan Västervik City”. Projektet ska bidra till att vända den negativa utvecklingen i Västerviks stadskärna och skapa bättre förutsättningar för nya verksamheter, minskade vakanser och ett mer levande city.
EU:s åtgärdsprogram mot bostadskrisen svårt att använda i Sverige16.12.2025 15:55:16 CET | Pressmeddelande
EU-kommissionen presenterade i dag innehållet i sin första samlade agenda för bostadsförsörjning inom unionen. Fastighetsägarna välkomnar att utmaningarna på de europeiska bostadsmarknaderna adresseras på EU-nivå, men konstaterar att viktiga delar av kommissionens åtgärder är svåra att förena med regelverk och tradition på den svenska bostadsmarknaden.
Anna Waxin kvarstår som VD för Fastighetsägarna Service Stockholm16.12.2025 15:06:00 CET | Pressmeddelande
I december förra året tillträdde Anna Waxin, utöver sin roll som vd för Fastighetsägarna Stockholm, även som tillförordnad vd för Fastighetsägarna Service Stockholm. Anna Waxin kvarstår nu som vd för båda organisationerna och en COO, Chief Operating Officer, rekryteras med ansvar för den operativa verksamheten i servicebolaget.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum