Markus Furuberg ny förbundsdirektör
20.1.2026 10:00:00 CET | Akademikerförbundet SSR | Pressmeddelande
Akademikerförbundet SSR har utsett Markus Furuberg till förbundsdirektör för Sveriges snabbast växande fackförbund. Han tillträder 1 augusti samtidigt som Lars Holmblad lämnar efter 27 år som förbundsdirektör.

Markus Furuberg är idag biträdande direktör tillika förhandlingschef. Han är utbildad personalvetare och har tidigare arbetat inom HR vid Rikspolisstyrelsen.
- Vi är glada att Markus Furuberg sagt ja till att leda vårt kansli på resan mot 100 000 medlemmar. Vi är ett modigt förbund som fortsatt ska våga ta ton både i samhällsdebatten och vid förhandlingsborden, säger Heike Erkers ordförande Akademikerförbundet SSR.
Akademikerförbundet SSR:s har idag 83 000 medlemmar som arbetar i privat, kommunal och statlig sektor.
- Jag vill att vi ska vara det självklara valet för akademiker oavsett sektor. Vi kommer nu att jobba hårt på att få en ännu starkare lokalorganisering, vara tillgängliga och stärka medlemsnyttan, säger Markus Furuberg tillträdande förbundsdirektör.
Lars Holmblad arbetar kvar som förbundsdirektör fram till augusti men kommer därefter att finnas kvar på förbundet i en rådgivande roll.
Nyckelord
Kontakter
Victor HarjuPresschefAkademikerförbundet SSR
Tel:070 690 44 23victor.harju@akademssr.seOm oss
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra över 83 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Barnfängelser stressas fram16.4.2026 13:27:49 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har idag presenterat lagförslaget om att sänka straffbarhetsåldern och möjliggöra fängelsestraff för barn så unga som 13 år. Akademikerförbundet SSR som fackförbundet för anställda i Kriminalvården, Statens institutionsstyrelse (SiS) och socialtjänsten ser med stor oro på beslutet och riktar skarp kritik mot reformen.
Nya verktyg försvårar för socialtjänsten16.4.2026 08:59:29 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterade i dag förslag om så kallade nya verktyg inom socialtjänsten. Akademikerförbundet SSR är starkt kritiskt och menar att åtgärderna riskerar att försvåra den nödvändiga omställningen till en mer förebyggande och tillgänglig socialtjänst som utlovats i och med den nya socialtjänstlagen. Regeringen föreslår böter för föräldrar som inte tar emot hjälp, mer av tvång och fotboja på barn.
Socionomer behöver specialistutbildning13.4.2026 15:27:20 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har gett besked om att de går in och petar i socionomernas grundutbildning för att ge socionomer bättre verktyg för att möta kriminaliteten. Akademikerförbundet SSR varnar för att fokus hamnar fel.
Manifestation mot barnfängelse Göteborg10.4.2026 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Akademikerförbundet SSR, Rädda Barnen, Bris, Svenska kyrkan, Vision står bakom att organisera samlandet av tusentals människor den 13 april genom parallella manifestationer över hela Sverige från norr till söder. Lokala manifestationer kommer att arrangeras i Göteborg, Umeå, Luleå, Östersund, Karlstad, Stockholm, Linköping, Växjö, Jönköping och Malmö. Nationella och lokala organisationer ansluter sig löpande – med ett gemensamt budskap: barn ska inte sitta i fängelse. Tid: 18:00 Plats: Gustav Adolfs Torg i Göteborg
Regeringen inför en angiverilag i smyg25.3.2026 11:16:39 CET | Pressmeddelande
Regeringen har idag gått vidare med det kritiserade förslaget om informationsplikt för att bekämpa det så kallade skuggsamhället. Förslaget innebär att anställda vid flera statliga myndigheter ska bli skyldiga att lämna uppgifter om personer som misstänks vistas i Sverige utan tillstånd, men effekterna kommer att slå mot långt större delar av samhället så som välfärden och civilsamhället.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum