Sveriges Tidskrifter

Debatt: ”Regeringen måste säkerställa att upphovsrätten respekteras”

28.10.2025 08:00:00 CET | Sveriges Tidskrifter | Pressmeddelande

Dela

Det är inte rimligt att Kungliga biblioteket (KB) använder våra medlemmars upphovsrättskyddade material för att träna en AI-språkmodell. Det skriver Sveriges Tidskrifter tillsammans med fyra andra organisationer i ett gemensamt upprop.

Ur texten:
”För KB verkar rättsläget vara solklart: de menar att pliktexemplarslagen ger dem rätt att använda samlingarna till forskning, och att de därför med stöd av ett forskningsundantag i upphovsrättslagen inte behöver inhämta tillstånd från upphovspersonerna för att använda deras verk för träning av sina språkmodeller.

Vi är av en annan uppfattning. Det forskningsuppdrag som KB har ger dem inte rätt att tillgängliggöra pliktexemplaren för AI-träning, särskilt inte av modeller som ska användas brett i samhället. Lagen reglerar inte hur pliktexemplaren får användas och omfattar inte AI-träning eller utveckling av språkmodeller, vilket gör att KB riskerar att agera lagstridigt.

Det är tydligt att rättsläget behöver utredas. Men att myndigheten – som dessutom uttalar sig tvärsäkert i frågan – ska överpröva sin egen ståndpunkt är anmärkningsvärt. Här måste en oberoende aktör involveras.”

Läs hela artikeln: DEBATT: Förstår regeringen att de möjliggör piratkopiering?.

Personerna och de organisationer som undertecknat debattartikeln:

Anja Gatu 
ordförande Sveriges författarförbund

Mikaela Zabrodsky 
vd Svenska förläggareföreningen

Per Kornhall
ordförande Läromedelsförfattarna

Johan Taubert
vd Tidningsutgivarna

Kerstin Neld
vd Sveriges tidskrifter

Stefan Persson 
ordförande Läromedelsföretagen

Följ Sveriges Tidskrifter

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Tidskrifter

Meta tar inte ansvar för bluffannonserna på sina plattformar11.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Bedrägliga bluffannonser på Metas plattformar fortsätter att skapa stora problem för både allmänhet och mediebolag. På Facebook och Instagram sprids vilseledande annonser som utger sig för att vara journalistiskt innehåll och som används för att lura människor till falska investeringar. Detta drabbar även Sveriges Tidskrifters medlemmar, vars varumärken och redaktionella uttryck utnyttjas utan tillåtelse.

Utgivarna polisanmäler Meta:s vd Mark Zuckerberg för bluffannonser27.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

”Publicistorganisationen Utgivarna polisanmäler Metas VD Mark Zuckerberg för de bluffannonser på Facebook som utnyttjar mediehus och journalister, bluffannonser som orsakar både ekonomiskt och psykiskt lidande hos oskyldiga människor, samtidigt som Facebook tjänar stora pengar genom att publicera bedrägerierna. Utgivarna – med SVT, Sveriges Radio, UR, TV4, Sveriges Tidskrifter och Tidningsutgivarna som huvudmän – har vid upprepade tillfällen och vid möten med ansvariga på Facebook krävt att bolaget vidtar åtgärder för att stoppa bluffannonserna. Men så har inte skett.” Ovanstående står att läsa i den debattartikel som publicerades i Svenska Dagbladet (online) den 27 november. ”Det är häpnadsväckande att ett av världens största och mest lönsamma bolag tillåts fortsätta att förmedla kriminalitet som drabbar oskyldiga människor hårt, utan att vidta tillräckliga åtgärder för att stoppa den. Det är ett brott som förtjänar en juridisk process. Därför polisanmäler vi Mark Zuckerberg.” står de

Utgivarna fördömer SD:s försök att kalla SVT:s ledning till kulturutskottet25.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Den publicistiska organisationen Utgivarna fördömer Sverigedemokraternas försök att kalla SVT:s ledning till kulturutskottet för att höras om enskilda publiceringar. Det är ett brott mot innehållet i det sändningstillstånd som nyligen klubbats i riksdagen. Där står att public service-verksamheten ska ”präglas av oberoende och stark integritet och bedrivas självständigt i förhållande till såväl staten som olika ekonomiska, politiska och andra intressen och maktsfärer i samhället”.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye