Sveriges Tidskrifter

Sveriges Tidskrifter, Tidningsutgivarna och Journalistförbundet på plats i Turkiet

28.4.2025 08:00:00 CEST | Sveriges Tidskrifter | Pressmeddelande

Dela

När rättegången mot den svenska journalisten Joakim Medin inleds i Turkiets huvudstad Ankara på onsdag finns Sveriges Tidskrifter, Tidningsutgivarna och Journalistförbundet på plats.

Joakim Medin har suttit fängslad i Turkiet sedan den 27 mars. Han åtalas för att ha förolämpat presidenten och terrorbrott. Sammanlagt riskerar han tolv års fängelse.

Sveriges Tidskrifter, Tidningsutgivarna och Journalistförbundet har fördömt åtalet och kräver Joakim Medins omedelbara frigivning eftersom anklagelserna mot honom är grundlösa.

Joakim reste till Turkiet som journalist för att rapportera om utvecklingen i landet.

Viktigt närvara vid rättegången

Tidningsutgivarnas vd Johan Taubert, Sveriges Tidskrifters vd Kerstin Neld och Journalistförbundets kanslichef Karin Linder reser till Ankara som observatörer. Detta för att kunna närvara vid rättegången och visa på det starka stöd Joakim Medin har.

Sveriges Tidskrifter, Tidningsutgivarna och Journalistförbundet följer noga Joakim Medins fall och värnar journalisters rätt att arbeta fritt, utan rädsla för repressalier, i Turkiet och i resten av världen.

Följ Sveriges Tidskrifter

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Tidskrifter

Meta tar inte ansvar för bluffannonserna på sina plattformar11.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Bedrägliga bluffannonser på Metas plattformar fortsätter att skapa stora problem för både allmänhet och mediebolag. På Facebook och Instagram sprids vilseledande annonser som utger sig för att vara journalistiskt innehåll och som används för att lura människor till falska investeringar. Detta drabbar även Sveriges Tidskrifters medlemmar, vars varumärken och redaktionella uttryck utnyttjas utan tillåtelse.

Utgivarna polisanmäler Meta:s vd Mark Zuckerberg för bluffannonser27.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

”Publicistorganisationen Utgivarna polisanmäler Metas VD Mark Zuckerberg för de bluffannonser på Facebook som utnyttjar mediehus och journalister, bluffannonser som orsakar både ekonomiskt och psykiskt lidande hos oskyldiga människor, samtidigt som Facebook tjänar stora pengar genom att publicera bedrägerierna. Utgivarna – med SVT, Sveriges Radio, UR, TV4, Sveriges Tidskrifter och Tidningsutgivarna som huvudmän – har vid upprepade tillfällen och vid möten med ansvariga på Facebook krävt att bolaget vidtar åtgärder för att stoppa bluffannonserna. Men så har inte skett.” Ovanstående står att läsa i den debattartikel som publicerades i Svenska Dagbladet (online) den 27 november. ”Det är häpnadsväckande att ett av världens största och mest lönsamma bolag tillåts fortsätta att förmedla kriminalitet som drabbar oskyldiga människor hårt, utan att vidta tillräckliga åtgärder för att stoppa den. Det är ett brott som förtjänar en juridisk process. Därför polisanmäler vi Mark Zuckerberg.” står de

Utgivarna fördömer SD:s försök att kalla SVT:s ledning till kulturutskottet25.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Den publicistiska organisationen Utgivarna fördömer Sverigedemokraternas försök att kalla SVT:s ledning till kulturutskottet för att höras om enskilda publiceringar. Det är ett brott mot innehållet i det sändningstillstånd som nyligen klubbats i riksdagen. Där står att public service-verksamheten ska ”präglas av oberoende och stark integritet och bedrivas självständigt i förhållande till såväl staten som olika ekonomiska, politiska och andra intressen och maktsfärer i samhället”.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye