Majoritet fast i skärmen - hälften klarar högst en helg utan mobilen
21.1.2026 10:04:41 CET | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande
Svenskarna kämpar med ett utbrett skärmberoende, trots en stor medvetenhet om de negativa följderna. Nya siffror visar att nära tre av fyra unga vuxna känner att de spenderar för mycket tid framför skärmen och hälften av svenskarna tror att de maximalt klarar sig utan sin smartphone i en helg. Samtidigt vill många ut och tror att mer tid ute är bra för det psykiska välmåendet.

En ny Novus-undersökning, på uppdrag av Svenska Orienteringsförbundet, belyser den kluvna inställningen till skärmar och rörelse.
-
Unga mest drabbade: 75 procent av de unga vuxna (18–34 år) anser att de spenderar för mycket tid framför skärmen. Genomsnittet för alla åldrar är 59 %.
-
Mobilen vinner: 51 procent av alla respondenter tror att de högst klarar sig utan sin smartphone en helg. Detta trots att nära nio av tio (89 %) tror att mindre skärmtid och mer tid utomhus skulle påverka deras mentala hälsa positivt.
-
Dåligt samvete: 50 procent känner i någon utsträckning dåligt samvete över sin eller familjens skärmtid. Siffran stiger till 62 procent bland dem som har barn.
-
Föräldrarnas oro: Drygt hälften, 55 procent, av de tillfrågade föräldrarna upplever att deras barn spenderar för mycket tid framför skärm.
Den utbredda problematiken möts dock av en stor vilja att förändra sitt beteende. Hela 71 procent av respondenterna är öppna för en så kallad ”skärmtidsbantning” (att avstå från skärmar under en period), där 31 procent svarar ”Ja” och 40 procent ”Kanske”. "Det ska dock nämnas att nära fyra av tio svenskar (41%) inte anser sig spendera för mycket tid framför skärmen, vilket visar på en tydlig klyfta i upplevelsen av problemet."
– Vi befinner oss i ett läge där skärmen konkurrerar ut fysisk rörelse, trots att de flesta vet hur viktigt det är. Att så många, särskilt unga, känner att de fastnat och upplever dåligt samvete är en tydlig varningssignal, säger Tero Marjamäki, kommunikationschef på Svenska Orienteringsförbundet.
Skärmar kan öka stressen
Karolin Ohlsson, tävlar för Svenska Orienteringslandslaget och är KBT-terapeut, känner igen undersökningens slutsatser från sin praktik.
– Som terapeut möter jag människor som kämpar med stress, ångest och nedstämdhet. Många söker ofta återhämtning i skärmar och skrollande men fastnar i något som istället stressar hjärnan ytterligare. Jag brukar uppmana till fysisk aktivitet eftersom rörelse frigörs endorfiner som gör oss gladare, säger Karolin Ohlsson.
Orienteringsförbundet initierar experiment
Mot bakgrund av undersökningens resultat har Svenska Orienteringsförbundet initierat projektet ”Skärm mot skärm”.
– Vi vill inte skuldbelägga, utan påvisa hur skärmtid påverkar vårt mående och visa på en lösning när man byter skärmtid mot skogstid, säger Tero Marjamäki.
I kampanjen ”Skärm mot skärm” samarbetar Svensk Orientering med familjen Björk Örde från Uppsala, utvalda bland 200 sökande. Familjen, som består av Lisa (40), pappa Jonas (40) samt barnen Knut (4), Askil (7) och Ester (10), byter mellan december och april delar av sin skärmtid mot tid i naturen i syfte att testa nya vanor, bryta mönster och inspirera andra.
Svensk Orientering följer och dokumenterar familjens resa och familjen delar löpande med sig av sina insikter bland annat på Facebook-sidan: https://www.facebook.com/groups/1854580705153212/.
För mer information om undersökningen, Skärm mot skärm eller för att komma i kontakt med familjen, vänligen kontakta:
Tero Marjamäki, kommunikationschef på Svenska Orienteringsförbundet: 073 653 7136, tero.marjamaki@orientering.se
Om Novus-undersökningen
Undersökningen har genomförts av Novus på uppdrag av Svenska Orienteringsförbundet. Syftet är att kartlägga allmänhetens inställning till skärmtid, naturvistelse och rörelse – och hur dessa faktorer påverkar välmående och livskvalitet. Totalt har 1 010 webbintervjuer genomförts i Novus slumpmässigt rekryterade Sverigepanel under perioden 23–29 oktober 2025. Urvalet är representativt för den svenska allmänheten i åldrarna 18–84 år. Resultaten är efterstratifierat, det vill säga viktade mot kända befolkningsdata för att korrigera eventuella skevheter i urvalet.
Om kampanjen Skärm mot skärm
Skärm mot skärm vill visa att det finns en annan sorts skärm – orienteringsskärmen. Kampanjen utforskar hur tiden i naturen påverkar oss och inspirerar till en sundare balans mellan livet framför och bortom skärmen. Kampanjen “Skärm mot skärm” är möjliggjord med stöd från Svenskt Friluftsliv och syftar till att visa hur orientering och naturvistelse kan bidra till bättre psykiskt och fysiskt välmående.
Nyckelord
Kontakter
Tero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seBilder

Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Byt skärmtid mot skogstid på höstlovet – ny uppdragsbok ska locka ut barnfamiljer26.10.2026 08:08:00 CET | Pressmeddelande
Lagom till höstlovet lanserar Svenska Orienteringsförbundet en digital bok med 52 enkla och roliga uppdrag för hela familjen. Initiativet bygger vidare på den framgångsrika kampanjen ”Skärm mot skärm” och ska göra det lättare att byta skrolltid mot rörelse och gemenskap utomhus. En Novus-undersökning visar att sex av tio svenskar känner att de spenderar för mycket tid framför skärmar, samtidigt som 89 procent tror att mer tid utomhus skulle stärka den mentala hälsan.
Här är A-landslagstruppen i orientering 202723.10.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka 14 löpare som tar de åtråvärda platserna i A-landslaget för orientering. ”Vi har flera av världens bästa orienterare i truppen, samtidigt som en ny generation börjar ta för sig på allvar”, kommenterar Håkan Carlsson, landslagschef och förbundskapten.
Från Skärm till skärm – orienteringens kampanj vinner guld21.10.2026 14:40:15 CEST | Pressmeddelande
Igår kväll avgjordes Sveriges största tävling för content, det vill säga kommunikation som en målgrupp aktivt vill ta del av. Svensk Orientering, med kampanjen ”skärm mot skärm” vann guld i kategorin Livstil, Hälsa & Upplevelser.
Slutställning Swedish League 202619.10.2026 13:58:42 CEST | Pressmeddelande
Swedish League 2026 avslutades i och med SM ultralång utanför Falun i lördags. Årets totalsegrare är: D21 Sanna Fasth, IFK Göteborg, H21, Gustav Bergman, OK Ravinen, D20 Freja Hjerne, Tumba-Mälarhöjden OK, H20 Ola Leire, Göteborg-Majorna OK, D18 Alice Hellberg, Sundbybergs IK, H18 Olof Tholén, OK Skogshjortarna.
SM-guld till Viktor Svensk och Sanna Fasth17.10.2026 20:21:03 CEST | Pressmeddelande
Stora Tuna OK:s Viktor Svensk och IFK Göteborgs Sanna Fasth heter årets svenska mästare på ultralång distans. Viktor avgjorde med ett taktiskt drag och Sanna med en fartökning. ” Jag gjorde jag en liten fuling där på slutet”, säger Viktor Svensk.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum