Lantmäteriet stödjer förslaget om Koordinatbestämda fastighetsgränser
22.1.2026 11:00:00 CET | Lantmäteriet | Pressmeddelande
Lantmäteriet är i stort positivt till förslaget om en övergång till koordinatbestämda fastighetsgränser och instämmer i att reformen bör införas successivt, men ser också att delar i utredningens förslag behöver omarbetas.

– Vi välkomnar förslaget om koordinatbestämda fastighetsgränser. Med rätt utformning kan reformen förenkla och effektivisera samhällsbyggnadsprocesserna på flera plan. Såväl samhället i stort som vanliga fastighetsägare kommer att få stor nytta av detta, säger Arwid Dahlberg, chef för verksamhetsområdet Fastighetsbildning.
Lantmäteriet tillstyrker i huvudsak utredningens förslag om koordinatbestämning vid fastighetsbildning och fastighetsbestämning och den nya åtgärden särskild koordinatbestämning
Lantmäteriet avstyrker däremot förslagen om att överenskommelser om koordinatbestämning ska kunna godkännas efter en mycket förenklad prövning, eftersom rättssäkerheten då kan äventyras. Lantmäteriet förstår dock behovet av förenklade koordinatbestämningar och förordar därför att överenskommelser ska kunna ligga till grund för särskild koordinatbestämning under vissa omständigheter.
Lantmäteriet förordar mindre stränga kvalitetskrav vid koordinatbestämning än utredningen, vilket skulle göra det enklare och billigare att återanvända befintligt underlag för koordinatbestämning.
Lantmäteriet bedömer att man behöver 24 månader på sig för att anpassa och förbereda inför ett ikraftträdande. Myndigheten menar också att de tekniska utvecklingsinsatser som krävs hos myndigheten också bör anslagsfinansieras utanför befintliga anslag.
För mer information, kontakta
Pressansvarig Lantmäteriet. Telefon: 026-63 38 63, epost: press@lm.se
Nyckelord
Bilder

Följ Lantmäteriet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantmäteriet
Nya regler ska stärka tryggheten vid fastighetsaffärer29.6.2026 09:01:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juli börjar nya regler gälla för ansökningar om lagfart, inskrivning av tomträttsinnehav och tomträttsupplåtelse. Syftet är att stärka tryggheten på fastighetsmarknaden och minska risken för att felaktiga identitetsuppgifter används när fastigheter byter ägare.
Nu flygfotograferas Ångermanland – så används bilderna26.6.2026 09:05:00 CEST | Pressmeddelande
Under vecka 27 och några veckor framåt kommer ett flygplan att synas över Ångermanland. Det är Lantmäteriet som genomför flygfotografering för att uppdatera kartor och ge samhället aktuell geografisk information, geodata.
Nu flygfotograferas Västerbotten– så används bilderna26.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under vecka 27 och några veckor framåt kommer ett flygplan att synas över Västerbotten. Det är Lantmäteriet som genomför flygfotografering för att uppdatera kartor och ge samhället aktuell geografisk information, geodata.
Nu flygfotograferas Dalarna – så används bilderna8.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under den kommande veckan, (vecka 23) kommer ett flygplan att synas över Siljanstrakterna runt Mora och Leksand. Det är Lantmäteriet som genomför flygfotografering för att uppdatera kartor och ge samhället aktuell geografisk information, geodata.
Kvinnor äger betydligt mindre mark är män - utvecklingen mot mer jämställt fastighetsägande går långsamt6.3.2026 14:30:00 CET | Pressmeddelande
Skillnaden mellan kvinnor och mäns ägande av fastigheter och mark är fortfarande stor. Kvinnor äger 14 procent av den totala markarealen medan män äger 37 procent. När det gäller fastigheter äger kvinnor 37 procent av landets fastigheter jämfört med männens andel på 47 procent. Resterande fastigheter ägs av dödsbon, företag och andra organisationer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum