På besök hos LT Mobilteknik, en av Ytterbyggs hyresgäster som har sin verksamhet på Backa Bergögata
23.1.2026 11:15:00 CET | Ytterbygg | Blogginlägg
LT Mobilteknik jobbar med mobilelektronik, påbyggnad, installation av alkolås, kommunikationsradio, backkameror, blixtljus och allt som lyser på lastbil.

Med tanke på deras krävande kunder är företaget säkerhetsgranskade och har ett högt anseende som seriös leverantör.
- Våra kunder uppskattar att vi gör bra jobb, berättar Thomas Gunroth och Thomas Nässlin på LT Mobilelektronik. Det rullar på bra och vi fokuserar på noggrannhet och hög kvalitet i allt vi gör. Skulle något hända är vi väldigt snabba på att ta in bilen och fixa problemet snabbt. Det gäller att göra kunden nöjd. Gillar de vad vi gör berättar kunderna det för deras vänner, eller hur?
Det är viktigt för LT Mobilteknik att hyra hos en bra hyresvärd. Verksamheten måste löpa på och eventuella bekymmer måste lösas snabbt. Eftersom företaget jobbar med stora bilar behövs högportar och det är viktigt att det är enkelt för kunderna att ta sig till deras lokal.
- Skulle det vara något problem med lokalen är Ytterbygg väldigt snabba på att fixa det, fortsätter Thomas och Thomas. För något år sen råkade en lastbil köra på porten så att den hakades av. Det var kallt och vi trodde vi skulle bli tvungna att övernatta i lokalen men efter fem minuter stod det fem gubbar från Ytterbygg där. Problemet löstes direkt.
Kontakter
Mats BerntssonVD
Tel:0303-20 60 34mats.berntsson@ytterbygg.seBilder
Länkar
Ytterbygg – hyr ut anpassade lokaler
Ytterbygg AB är ett familjeägt bygg- och fastighetsbolag som hyr ut lokaler till små och stora företag i Storgöteborg. Vi är en aktiv fastighetsutvecklare, som hela tiden bygger nya lokaler och anpassar befintliga efter våra hyresgästers behov. Verksamheten startade för över 50 år sedan och idag omfattar vårt fastighetsbestånd över 170 000 kvm, från Älvängen i norr till Mölndal i söder. I Hisings Backa och Rollsbo har vi många trevliga lokaler med närhet till bra service och infrastruktur samt möjligheter att växa.
Följ Ytterbygg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ytterbygg
Idag träffar vi Zandra hos vår hyregäst Ahlsell i Rollsbo27.2.2026 11:15:00 CET | Blogginlägg
Ahlsell på Barnebergsgatan 32 i Rollsbo är grossist och distriktlager för företagskunder. De erbjuder allt inom VA, el, VVS, bygg, personligt skydd, fastighet och mycket mer. Det som är unikt med butiken i Kungälv är att de levererar till kund med fyra egna lastbilar, i många fall redan samma dag. Registrerade kunder kan ansöka om att handla dygnet runt, alla dagar i veckan, då de är en alltid-öppet filial.
Henric berättar om Ytterbyggs återbruk- köp och sälj via auktioner på nätet20.2.2026 11:15:00 CET | Blogginlägg
Ytterbygg bidrar till hållbarhet genom återbruk på många sätt. Tryck här för att se när Henric berättar om hur vi köper och säljer begagnat bl.a. genom auktionshus på nätet.
Sommar- helgjobb med grönyteskötsel13.2.2026 11:15:00 CET | Blogginlägg
Vi söker dig med B körkort som vill jobba extra under våren på kvällar eller helger och sommarjobba med utvändig skötsel kring våra fastigheter.Läs mer på www.ytterbygg.se/jobb
-Hej Hans, berätta om Ytterbyggs återbruksprojekt på Mimers Byggskola.5.12.2025 11:15:00 CET | Nyhetsbrev
Vi bygger om kommunens yrkesskola för bygg- och anläggning här i Kungälv. I det arbetet kan vi återbruka mycket material från ombyggnationen på Bultgatan 31A. Förra fredagen var dörrarna nedmonterade och packade på pall. Så det var bara för byggarna att börja jobba utan att vi behövde mellanlagra materialet någonstans, det här känns fantastiskt bra. Roligt att delta i denna ombyggnad eftersom jag själv gick här för 40 år sedan.
Vi hälsar på hos BPS som arbetar med flödesteknik inom vatten och avlopp från Ytterbyggs lokal i Tagene.28.11.2025 11:15:00 CET | Nyhetsbrev
Deras fokus ligger på kunder runt om i hela Sverige men även till länder inom och utanför Europa. BPS ingår i Momentum Group och kunderna jobbar oftast inom vatten, avlopp, industri och marin & offshore.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum





