Invigning av Uppsalas nya återvinningscentral i Gränby
Söndagen den 1 februari inviger Uppsala Vatten en ny återvinningscentral i Gränby. Den har möjlighet att ta emot upp till 30 000 ton avfall årligen.

– Nu har Uppsala stad återvinningscentraler i alla väderstreck och det behövs. I takt med att Uppsala växer så ökar också behoven av återvinning - och det ska vara lätt att göra rätt och bidra till ett mer cirkulärt Uppsala, säger Rickard Malmström (MP), ordförande Uppsala Vatten.
I Uppsala kommun finns totalt åtta återvinningscentraler. Fyra ligger i Uppsala stad och fyra ligger i andra delar av kommunen. Läs mer om Uppsalas återvinningscentraler på www.uppsalavatten.se/avc
Ersätter återvinningscentralen på Hovgårdens avfallsanläggning
Den nya återvinningscentralen i Gränby ersätter återvinningscentralen på Uppsala Vattens avfallsanläggning Hovgården som stänger den 11 februari.
– Återvinningscentralen på Hovgården har bara varit öppen en dag i veckan och legat inne på vår avfallsanläggning Hovgården för företagskunder. Nu får vi i stället en fullstor återvinningscentral med plats för ett 20-tal containrar som har öppet alla dagar i veckan, säger Tobias Linnesköld, sektionschef för återvinningscentralerna på Uppsala Vatten.
Pulkabacke vid Lerdammsparken
Schaktmassor från bygget av återvinningscentralen har använts för att bygga en pulkabacke i Lerdammsparken som ligger intill.
Genom att återvinna schaktmassorna och bygga en pulkabacke i stället för att transportera iväg dem, undveks cirka 3 500 lastbilstransporter. Det motsvarar cirka 75 000 liter diesel och utsläpp av cirka 185 ton koldioxid. Utöver det så sparades omkring 35 miljoner kronor som borttransporten av massorna annars hade kostat.
Invigning den 1 februari klockan 10.00-14.00
Den 1 februari klockan 10–14 är det invigning av den nya återvinningscentralen som ligger på Iduns väg 102 i Gränby.
Läs mer om invigningen på Invigning av den nya återvinningscentralen i Gränby | Uppsala Vatten.
Observera att vi inte kan ta emot avfall under familjedagen. Återvinningscentralen öppnar för inlämning av avfall måndag 2 februari kl. 07.00.
Kontakter
Uppsala Vattens presskontaktPresskontakt
Tel:018-727 98 98press@uppsalavatten.seFölj Uppsala Vatten och Avfall AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Uppsala Vatten och Avfall AB
Under våren 2026 stänger merparten av återvinningsstationerna i Uppsala15.12.2025 11:04:10 CET | Pressmeddelande
Under våren 2026 kommer 19 av Uppsala Vattens 27 återvinningsstationer att stängas. Sedan fastighetsnära insamling infördes i Uppsala under våren 2025 har insamlingen på återvinningsstationer halverats och behovet av återvinningsstationer har därför minskat. Glasinsamlingen försvinner från samtliga återvinningsstationer i januari 2026 som ett första steg i avvecklingen.
Framgångsrik start för fyrfackskärlen5.11.2025 09:51:30 CET | Pressmeddelande
Uppsalaborna har blivit mycket bättre på att sortera sedan fyrfackskärlen infördes våren 2025. Uppsala Vattens första sammanställning visar att mängden avfall som slängs som restavfall har minskat med omkring 50 procent - från ungefär 420 ton i mars till ca 220 ton i oktober.
Uppsala Vatten installerar 21 000 digitala vattenmätare22.10.2025 11:23:13 CEST | Pressmeddelande
Med start i mars 2026 inleder Uppsala Vatten arbetet med att installera digitala vattenmätare hos alla med kommunalt dricksvatten i Uppsala kommun. Totalt 21 000 analoga mätare kommer att bytas ut, vilket kommer att leda till snabbare upptäckt av läckor och bättre kontroll över vattenförbrukningen.
Uppsala tävlar om titeln Sveriges godaste kranvatten26.9.2025 12:03:02 CEST | Pressmeddelande
Tisdagen den 30 september är Uppsala värdstad för den första av tio deltävlingar i Kranvattentävlingen. Där gör Uppsalas dricksvatten upp med fem andra kommuner om platser i den stora finalen i Stockholm där Sveriges godaste kranvatten ska koras.
Risk för lägre vattentryck i nordvästra Uppsala8.8.2025 09:06:33 CEST | Pressmeddelande
Från och med måndag den 11 augusti och tre veckor framåt kan boende i nordvästra Uppsala uppleva lägre tryck på vattnet. Lägre vattentryck kan uppstå då Uppsala Vatten under den tiden utför underhållsarbete på en stor vattenledning i Kvarngärdet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum