Lägesrapport i ärende om misstänkt rattfylleri
23.1.2026 10:02:43 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
En kort sammanfattning av läget i ärendet där en riksdagsledamot är misstänkt för brott.
– Jag har nu fått det analysmaterial som är nödvändigt och kommer därför inom kort att ta ställning till hur jag ska gå vidare med utredningen. Jag kommer i det här skedet inte att berätta resultaten av analyserna och inte heller vilka utredningsåtgärder som blir aktuella. När mer information finns att ge kommer jag att göra det samlat i ett pressmeddelande, säger överåklagare Anders Jakobsson som leder förundersökningen.
Det var under helgerna som riksdagsledamoten kom att misstänkas för grovt rattfylleri och ringa narkotikabrott. En förundersökning pågår vid Särskilda åklagarkammaren.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Uppdatering i ärende om mord och försök till mord i Fagersta24.8.2026 15:43:12 CEST | Pressmeddelande
Förundersökningen om mord och försök till mord i Fagersta den 21 augusti 2026 kommer att ta tid att färdigställa. Här är en lägesrapport från åklagaren.
Fyra anhållna för mord i Mariestad24.8.2026 12:53:50 CEST | Pressmeddelande
Fyra män i åldrarna 20-25 år är sedan i går kväll anhållna misstänkta för mord på en man i Mariestad. Åklagaren lämnar här en kommentar.
Man häktad misstänkt för mord och försök till mord i Fagersta23.8.2026 12:15:20 CEST | Pressmeddelande
Den 18-åriga man som varit anhållen misstänkt för mord och försök till mord i Fagersta den 21 augusti, häktades på söndagen av Västmanlands tingsrätt, på sannolika skäl misstänkt för gärningarna.
Åtal väckt i ärende kopplat till en internationell narkotikahandelsplats20.8.2026 10:54:04 CEST | Pressmeddelande
Fyra män har åtalats för medhjälp till synnerligen grovt narkotikabrott då de enligt åklagaren har agerat moderatorer på en av de största internationella narkotikahandelsplatserna i världen, Archetyp. En man åtalas för att ha agerat säljare på handelsplatsen och två män åtalas för att ha hjälpt till vid försäljningarna på handelsplatsen, där all handel har skett med kryptovaluta.
Dom i ärende om mord i Skellefteå20.8.2026 09:10:58 CEST | Pressmeddelande
Idag den 20 augusti kl. 11 meddelar Skellefteå tingsrätt dom i ett ärende där en 34-årig man åtalats för mord på en 31-årig kvinna i april i år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum