IKEA lanserar marknadsplats för begagnade varor i Sverige
26.1.2026 08:00:15 CET | IKEA | Pressmeddelande
Nu lanseras IKEA second-hand marketplace i Sverige. Plattformen gör det möjligt för användare att komma i kontakt med varandra, köpa och sälja begagnade IKEA-produkter och bidra till att förlänga livslängden på heminredning. Plattformen, som lanseras 28 januari, är kostnadsfri och hjälper användarna med rekommenderade priser, professionella foton och exakta mått.

Efter framgångsrika pilotprojekt i Spanien och Norge och efter lanseringen i Portugal och Polen under 2025, har IKEA fått värdefulla insikter om kundernas preferenser, prissättningsmodeller och utmaningar på andrahandsmarknaden. Dessa lärdomar har bidragit till att forma lanseringen i Sverige. Våra medarbetare har varit de första säljarna och de största ambassadörerna och har sett till att plattformen fyllts med produkterna innan den nu öppnas för allmänheten.
– Med lanseringen av IKEA second-hand marketplace för begagnade varor i Sverige tar vi ett betydelsefullt steg mot att göra vårt sortiment ännu mer prisvärt och samtidigt göra det enkelt för kunderna att förlänga livslängden på sina produkter. Vår ambition är att bygga en plattform där människor kan komma i kontakt med varandra och med IKEA för att göra det enkelt och tillgängligt att sälja vidare heminredning, säger Kirsten Andersson, vd för Platform & Marketplaces på Ingka Group.

På marknader där tjänsten redan är igång har IKEA sett en stark efterfrågan på sovrumsmöbler, förvaringslösningar och vardagsrumsmöbler.
– Det är särskilt glädjande att se att kunderna återvänder för att köpa eller sälja fler produkter från vårt sortiment, tillägger Kirsten Andersson.
En växande andrahandsmarknad
Marknaden för begagnade möbler i Sverige växer snabbt och allt fler väljer att köpa begagnat och idag utgör IKEA-produkter omkring 9 procent av marknaden för begagnade möbler i Europa. Enligt en studie genomförd av Ingka Group tillsammans med GlobeScan så köper 52 procent av de yngre personer som tillfrågats regelbundet begagnade möbler eller hushållsartiklar, främst för att spara pengar.
– Vi vet att många kunder efterfrågar begagnade IKEA-möbler. På IKEA vill vi förenkla och förbättra upplevelsen av att köpa och sälja begagnade varor genom att tillhandahålla en plattform där kunderna kan handla direkt av varandra. Detta ligger helt i linje med kundernas förväntningar på oss, säger Myriam Ruffo, kommersiell chef på IKEA Sverige.
Support för både säljare och köpare
Säljare kan enkelt lägga upp en vara till försäljning genom att skanna sin IKEA-produkt och sedan sköter plattformen resten. Säljaren får omedelbart ett rekommenderat pris, professionella produktfoton och exakta mått. Varje annons innehåller detaljerade beskrivningar, monteringsanvisningar och skötselråd.
Som säljare kan man vid försäljning välja mellan att få pengar utbetalda eller öka sina intäkter genom att få ett digitalt presentkort från IKEA med 15 procent extra på.
Marknadsplatsen finns tillgänglig på IKEA.se/marketplace från och med 28 januari och är gratis. IKEA second-hand marketplace är en del av IKEA:s strategi att utöka sin omnikanalverksamhet och introducera nya digitala affärsplattformar som gör heminredning mer tillgänglig, prisvärd och bekväm.
Kontakter
Fredrik NorrlidPresschef IKEA Sverige
Tel:0729-850281fredrik.norrlid1@ingka.ikea.comBilder



Om oss
Vår vision på IKEA är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilket innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA produkter består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 22 IKEA varuhus, samt 12 planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 208 miljoner besök under verksamhetsåret 2025. I Sverige finns cirka 12 000 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 8 000 inom varuhusorganisationen.
Följ IKEA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEA
Mixa och matcha på IKEA2.3.2026 09:53:29 CET | Pressmeddelande
Vårens alla nyheter av möbler, textilier och tillbehör kommer att få dig att bli kär vid första ögonkastet. Kom närmre och omfamna det senaste – med prisvärda produkter som gör att du kan bli kär om och om igen utan att äventyra din budget.
IKEA bjuder in till långbordsfrukost på alla hjärtans dag10.2.2026 08:00:22 CET | Pressmeddelande
IKEA uppmärksammar alla hjärtans dag genom att duka upp till långbord och bjuda de 500 första kunderna i varje varuhus på frukost. Initiativet är ett sätt för att främja inkludering och gemenskap.
IKEA återkallar vissa NYMÅNE vägglampor på grund av risk för elektriska stötar10.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
IKEA uppmanar alla kunder som äger de berörda NYMÅNE vägglamporna att sluta använda dem och kontakta IKEA för att få pengarna tillbaka. På grund av ett tillverkningsfel är isoleringen på en kabel otillräcklig, vilket medför risk för elektriska stötar. Berörda produkter kan identifieras via datumstämpel och leverantörsnummer.
IKEA lanserar digital heminredning i Welcome to Bloxburg14.1.2026 08:00:18 CET | Pressmeddelande
IKEA testar en ny digital upplevelse i ”Welcome to Bloxburg”, ett livssimuleringsspel på plattformen Roblox där spelarna bygger och designar hem. Testet, som genomförs i Sverige och Australien, undersöker hur produkter från IKEA kan upplevas i interaktiva digitala miljöer.
Starta våren på IKEA13.1.2026 10:09:42 CET | Pressmeddelande
Våren kommer med en känsla av förnyelse. Med kollektionen DOFTRIPS vill vi fånga den med skira pasteller och föremål som är lika dekorativa som funktionella. Nya favoriter för balkong och terrass väcker utomhuslängtan. Starta våren!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum