Rekordtidigt släpp av SJs sommarbiljetter
28.1.2026 09:30:00 CET | SJ | Pressmeddelande
Nu släpper SJ sommarens tågbiljetter till försäljning – tidigare på året än någonsin.
– Vi vet att många vill planera sina semesterresor så tidigt som möjligt. Därför vill vi erbjuda biljetterna så tidigt som möjligt, säger Sofie Struwe, direktör för kommersiell trafik på SJ.

Med start i dag, den 28 januari, går det att köpa biljetter till SJs tåg inom Sverige för perioden 15 juni–6 september 2026.
SJ har aldrig tidigare släppt sommarbiljetterna i januari. Faktum är att förra årets släpp, som ägde rum i början av mars, fram till i dag var det tidigaste sommarsläppet SJ gjort.
– Vi jobbar hela tiden för att förbättra oss. Sommarbiljetterna är alltid populära, och nu gör vi det lättare att boka dem genom att släppa dem rekordtidigt, säger Sofie Struwe.
Flera miljoner biljetter
Totalt omfattar dagens biljettsläpp drygt 19 000 avgångar.
– Räknar man från tågens start- till slutstationer handlar det om cirka fem miljoner biljetter. Men eftersom många reser kortare sträckor än så, så finns det i praktiken ännu fler biljetter till salu.
Vissa avgångar under den aktuella perioden är inte tillgängliga för köp ännu eftersom Trafikverket planerar för banarbeten. I takt med att SJ får besked om hur tågen kan köras släpps även dessa biljetter.
Nyckelord
Kontakter
Johannes ClerisPresstrateg och kommunikatör
Tel:010-751 51 84johannes.cleris@sj.sePeter KraméusKommunikationsstrateg
Tel:010-751 51 84peter.krameus@sj.seSJs pressavdelning (enbart för journalister)
Tel:010-751 51 84press@sj.seBilder

Om oss
SJ är ett svenskt reseföretag som erbjuder hållbara tågresor i egen regi och i samarbete med andra. SJ är ett av Sveriges grönaste varumärken och en del av lösningen för att klimatmålen ska nås.
Koncernens 6 500 medarbetare i Sverige och Norge bidrar alla till ökat tågresande – SJ för Sverige framåt.
Följ SJ
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SJ
Fortsatt stark efterfrågan och nöjdare kunder – resan mot 2030 fortsätter23.10.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Många väljer att resa med SJ och det återspeglas i ett starkt rörelseresultat för det tredje kvartalet. Ett resultat som ger fortsatt investeringsförmåga och som stärker förutsättningarna för SJs satsningar för Sverige.
SJ lanserar ny destination: Sälen22.10.2026 10:22:20 CEST | Pressmeddelande
Nu blir det enklare att välja tåget till skidsemestern. Inför vintersäsongen inleder SJ och SkiStar ett samarbete som gör det möjligt att resa med tåg från Stockholm till Mora, och sedan vidare med direktanslutande, chartrad, buss till Sälen. Den nya lösningen ska göra fjällresan smidigare och få fler att välja tåget som ett alternativ till bilen. Biljetterna släpps nu, och den första resan avgår den 17 januari 2027.
SJ har släppt biljetterna till vinterns resor21.10.2026 10:07:41 CEST | Pressmeddelande
Nu har SJ släppt biljetterna till 19 834 tågavgångar för perioden 11 januari till 4 april 2027. Biljettsläppet omfattar bland annat de populära resorna under sportlovsveckorna och påsken. Biljetterna släpptes onsdagen den 21 oktober klockan 09.00.
Nu går det att boka julresan i SJ nattåg från/till övre Norrland och Narvik19.10.2026 09:41:46 CEST | Pressmeddelande
Idag måndag 19 oktober har SJ släppt biljetter till nattågen för resa från/till övre Norrland och Narvik från och med 13 december 2026 till 10 januari 2027. Sista bokningsbara avresedag är 9 januari 2027.
De kan bli Årets Framtidsresenär 2026 – här är företagen som gått vidare till final15.10.2026 08:49:37 CEST | Pressmeddelande
Vattenfall, 1000skis och Svensk Byggtjänst har utsetts till finalister i Årets Framtidsresenär 2026, SJs pris som uppmärksammar aktörer som driver omställningen till ett mer hållbart resande framåt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum