SBAB Bank

SBAB Bank AB (publ) meddelar om förtida inlösen av primärkapitalinstrument (AT1) med ISIN SE0013102050 och SE0013102068

30.1.2026 08:40:31 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

SBAB Bank AB (publ) ("SBAB") meddelar att man kommer att genomföra en förtida inlösen av samtliga utestående primärkapitalinstrument (AT1) emitterade den 25 februari 2021 med ISIN SE0013102050 (SEK 800 000 000 Fixed-to-Floating Rate) och ISIN SE0013102068 (SEK 1 500 000 000 Floating Rate), med ett totalt utestående nominellt belopp om 2 300 000 000 kronor ("Obligationerna") i enlighet med villkoren för Obligationerna ("Obligationsvillkoren").

SBAB kommer idag, 30 januari 2026, skicka ett oåterkalleligt meddelande om förtida inlösen av samtliga Obligationer till innehavarna av Obligationerna. I enlighet med Obligationsvillkoren har SBAB i förväg erhållit medgivande från Finansinspektionen att lösa in Obligationerna i förtid. 

Datumet för den förtida inlösen kommer vara den 25 februari 2026 ("Inlösendagen"), vilket är första möjliga dag att lösa in Obligationerna i förtid enligt Obligationsvillkoren, och avstämningsdagen för inlösen kommer att vara den 18 februari 2026 ("Avstämningsdagen"), dvs. fem bankdagar innan Inlösendagen. 

Alla Obligationer kommer att lösas in till ett inlösenpris motsvarande nominellt belopp, dvs. 2 000 000 kronor per Obligation, plus upplupen men obetald ränta. Inlösenbeloppet kommer att betalas till varje innehavare av Obligationerna registrerad i skuldboken förd av Euroclear Sweden vid bankdagens slut på Avstämningsdagen. 

I samband med inlösen kommer Obligationerna att avnoteras från Nasdaq Stockholm. 

Läs mer här

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 301 000 och 709 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 sep 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 095.  SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.

Andra språk

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Flera positiva tecken för bostadsbyggandet12.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Under fjärde kvartalet förra året var den potentiella efterfrågan i nivå med utbudet av nya bostäder för hyres- och bostadsrätter i Sverige. För villor rådde däremot ett tydligt underskott. Potentialen för bostadsbyggandet har ökat markant i takt med sjunkande inflation, räntor och stigande hushållsinkomster. I februari såldes också fler nya bostäder jämfört med motsvarande månad de senaste tre åren - en ljusglimt för hårt prövade bostadsbyggare. Om konflikten i Mellanöstern drar ut i tiden riskerar dock den positiva uppgången brytas.

Krisen i Mellanöstern riskerar att bryta den uppåtgående trenden på bostadsmarknaden11.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga trendmässigt i februari. Ett krympande utbud och färre prissänkta bostäder var två faktorer som bidrog till detta för både lägenheter och hus. En långvarig konflikt i Mellanöstern kan dock bryta den uppåtgående trenden.

Nya bolåneregler gör att fler barn behöver flytta vid separation9.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Riksdagens beslut att begränsa möjligheten till tilläggslån kommer göra det påtagligt svårare att köpa ut sin partner vid en separation, vilket riskerar att slå särskilt hårt mot barnfamiljer. Enligt SBAB:s beräkningar krävs 656 000 kronor för att köpa ut sin partner efter fyra år från en genomsnittlig villa i de största städerna i landets 21 regioner. Med dagens regler kan utköpet av partnern i genomsnitt finansieras med tilläggslån. Med de nya reglerna kan endast en tiondel av utköpsbeloppet finansieras så.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye