HSB Riksförbund

Regeringen går vidare med kritiserat förslag om andrahandsuthyrning

29.1.2026 13:33:38 CET | HSB Riksförbund | Pressmeddelande

Dela

Idag presenterades lagrådsremissen gällande förändringar i regelverket för andrahandsuthyrning. Den utgår ifrån en utredning som regeringen tillsatte med syfte att öppna upp för mer andrahandsuthyrning av bostadsrätter, utredningens förslag möttes av stor kritik från såväl branschen som remissinstanser. Hälften av de med erfarenhet från styrelsen i en bostadsrättsförening har upplevt problem kopplat till andrahandsuthyrning. Nu väljer regeringen att ändå gå vidare med förslagen.

Bild på Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.
Johan Nyhus, förbundsordförande HSB Eric Cederlund Fri att använda.

– Vi har varnat för att detta kommer öka otryggheten i bostadsrättsföreningarna, förslagen öppnar upp för mer oseriös andrahandsuthyrning vilket kan leda till att fler okända rör sig i fastigheten och att upplägget utnyttjas av kriminella. Det här är människors hem det handlar om, det som ska vara den tryggaste platsen i världen, det måste regeringen förstå och respektera, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.

Bland de förslag som finns med i lagrådsremissen ingår kritiserade ändringar som bland annat att det ska vara möjligt att hyra ut under längre perioder, vilket öppnar för risken att det ”staplas” olika skäl för uthyrning på varandra. Dessutom vill de tillåta att privatpersoner ska kunna hyra ut upp till två bostäder samtidigt, med fri hyressättning som norm.

– Inget av dessa förslag sänker trösklarna för unga och oetablerade på bostadsmarknaden, snarare bidrar det till raka motsatsen med ökad risk för spekulationsköp, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.

I nästa steg väntas regeringen lämna en proposition till riksdagen för debatt och beslut. Det finns därmed fortfarande tid för regeringen att lyssna på bostadsrättshavare, branschaktörer och expertis och dra tillbaka förslagen.

– Regeringen har fokus på att på olika sätt komma åt otrygghet och brottslighet samtidigt som de nu med andra handen vill luckra upp regelverket gällande bostadsrätter vilket öppnar för mer otrygghet, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Bild på Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.
Johan Nyhus, förbundsordförande HSB
Eric Cederlund Fri att använda.
Ladda ned bild

Länkar

Om oss

HSB är en medlemsägd, kooperativ organisation som arbetar med bosparande, byggande och förvaltning. HSB vill skapa en trygg boendemiljö där alla kan träffas och trivas.

HSB är Sveriges största bostadskooperation med:

  • ca 677 000 medlemmar
  • ca 4 100 bostadsrättsföreningar
  • ca 35 000 förtroendevalda
  • 23 regionala HSB-föreningar


HSB ägs och drivs av medlemmarna enligt principen en medlem – en röst.

Följ HSB Riksförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från HSB Riksförbund

När får bostadsrättsföreningen gå in i lägenheten?18.9.2026 09:00:00 CEST | Blogginlägg

En fråga som ofta väcker funderingar i bostadsrättsföreningar är när föreningen egentligen har rätt att få tillträde till en bostadsrätt. Många bostadsrättshavare upplever att lägenheten är deras privata sfär där ingen annan har rätt att vistas utan medgivande. Samtidigt har föreningen ett ansvar för fastigheten som ibland gör det nödvändigt att få tillträde till en enskild lägenhet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye