Regeringen går vidare med kritiserat förslag om andrahandsuthyrning
29.1.2026 13:33:38 CET | HSB Riksförbund | Pressmeddelande
Idag presenterades lagrådsremissen gällande förändringar i regelverket för andrahandsuthyrning. Den utgår ifrån en utredning som regeringen tillsatte med syfte att öppna upp för mer andrahandsuthyrning av bostadsrätter, utredningens förslag möttes av stor kritik från såväl branschen som remissinstanser. Hälften av de med erfarenhet från styrelsen i en bostadsrättsförening har upplevt problem kopplat till andrahandsuthyrning. Nu väljer regeringen att ändå gå vidare med förslagen.

– Vi har varnat för att detta kommer öka otryggheten i bostadsrättsföreningarna, förslagen öppnar upp för mer oseriös andrahandsuthyrning vilket kan leda till att fler okända rör sig i fastigheten och att upplägget utnyttjas av kriminella. Det här är människors hem det handlar om, det som ska vara den tryggaste platsen i världen, det måste regeringen förstå och respektera, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.
Bland de förslag som finns med i lagrådsremissen ingår kritiserade ändringar som bland annat att det ska vara möjligt att hyra ut under längre perioder, vilket öppnar för risken att det ”staplas” olika skäl för uthyrning på varandra. Dessutom vill de tillåta att privatpersoner ska kunna hyra ut upp till två bostäder samtidigt, med fri hyressättning som norm.
– Inget av dessa förslag sänker trösklarna för unga och oetablerade på bostadsmarknaden, snarare bidrar det till raka motsatsen med ökad risk för spekulationsköp, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.
I nästa steg väntas regeringen lämna en proposition till riksdagen för debatt och beslut. Det finns därmed fortfarande tid för regeringen att lyssna på bostadsrättshavare, branschaktörer och expertis och dra tillbaka förslagen.
– Regeringen har fokus på att på olika sätt komma åt otrygghet och brottslighet samtidigt som de nu med andra handen vill luckra upp regelverket gällande bostadsrätter vilket öppnar för mer otrygghet, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.
Nyckelord
Kontakter
Kawa ZolfagaryPressekreterare HSB Riksförbund
Tel:072-205 59 62kawa.zolfagary@hsb.seBilder

Länkar
Om oss
HSB är en medlemsägd, kooperativ organisation som arbetar med bosparande, byggande och förvaltning. HSB vill skapa en trygg boendemiljö där alla kan träffas och trivas.
HSB är Sveriges största bostadskooperation med:
- ca 677 000 medlemmar
- ca 4 100 bostadsrättsföreningar
- ca 35 000 förtroendevalda
- 23 regionala HSB-föreningar
HSB ägs och drivs av medlemmarna enligt principen en medlem – en röst.
Följ HSB Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från HSB Riksförbund
Städdag och cykelrensning – vad gäller?1.5.2026 09:00:00 CEST | Blogginlägg
Nu när våren är här börjar de flesta bostadsrättsföreningar att planera för föreningens städdag och då dyker ofta frågan upp hur man ska hantera de medlemmar som inte vill eller kan närvara. En vanlig fråga är om det är ett krav att närvara och om det går att ta ut en straffavgift av de som väljer att inte hjälpa till. I samband med vårstädning kan det också vara passande med en rensning i föreningens cykelförråd. Men det är inte så lätt som det kanske låter. Föreningen kan bli skadeståndsskyldig och de personer som utför rensningen kan göra sig skyldiga till egenmäktigt förfarande. Nedan följer en handlingsplan som minimerar risken för detta men det går tyvärr inte att eliminera risken helt.
Styrelsens ansvar för lekplatser i bostadsrättsföreningar24.4.2026 09:00:00 CEST | Blogginlägg
Många bostadsrättsföreningar har till de yngre boendes förtjusning lekplatser med exempelvis gungor och rutschkanor. Vilket ansvar medför det för bostadsrättsföreningen?
Hybrid- eller digital stämma17.4.2026 09:00:00 CEST | Blogginlägg
Som ni kunde läsa i förra veckans blogginlägg är det dags att börja förbereda och kalla till den årliga föreningsstämman. I regel hålls föreningsstämman på plats i föreningen eller i en närliggande lokal. En följd av pandemin, där vi inte fick träffas fysiskt, är att det nu också är möjligt att hålla helt digitala föreningsstämmor. Ett annat alternativ till fysisk årsstämma är hybridvarianten. Att lokalisera sig genom de olika mötesformerna kan ibland vara svårt, låt oss reda ut rättsläget.
Föreningsstämma – vad du bör känna till10.4.2026 09:00:00 CEST | Blogginlägg
Varje bostadsrättsförening är skyldig att hålla ordinarie föreningsstämma inom sex månader från utgången av räkenskapsåret. Föreningsstämman utgör föreningens högsta beslutande organ och är det forum där medlemmarna utövar sitt inflytande i föreningens angelägenheter. Vid stämman fattas bland annat beslut om fastställande av resultat- och balansräkning, disposition av föreningens resultat, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna samt val av styrelse och revisorer.
Underrättelseplikten vid skador/brister, vad är skillnaderna på att bo i bostadsrätt och hyresrätt?3.4.2026 09:00:00 CEST | Blogginlägg
Oavsett om du bor i bostadsrätt eller hyresrätt har du en skyldighet att hålla lägenheten i gott skick och att uppmärksamma hyresvärden eller bostadsrättsföreningen om skador eller brister som kan komma att påverka lägenheten/fastigheten på ett negativt sätt men den här vård- och underrättelseplikten ser olika ut beroende på om det är en hyresrätt eller bostadsrätt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum