Smittorisker ökar när vårdpersonal arbetar tillsammans
2.2.2026 08:00:00 CET | Högskolan i Gävle | Pressmeddelande
En ny doktorsavhandling från Högskolan i Gävle visar att vårdpersonal överskattar sin förmåga kring hygien och omedvetet riskerar att bidra till smittspridning. Dessutom ökar riskerna för smittspridning när flera sjuk- eller undersköterskor hjälps åt med samma patient.

Antalet vårdrelaterade infektioner skulle kunna halveras om hygienrutinerna följdes. Trots det fortsätter misstag att ske. En ny avhandling från Högskolan i Gävle utmanar synen på stress och underbemanning som huvudorsaker.
– Min forskning visar att riskbeteenden sker även när vårdpersonalen upplever att arbetsmiljön är bra, exempelvis vid gott samarbete mellan kollegor. Det tyder på att det är vårdkultur och situationens komplexitet som spelar störst roll, säger Lisa Arvidsson, doktor i vårdvetenskap vid Högskolan i Gävle.
Fyra delstudier visar beteendemönster
I sin doktorsavhandling har Lisa Arvidsson genomfört både observationer, intervjuer och enkätstudier med omkring 500 undersköterskor och sjuksköterskor på svenska sjukhus. Resultatet visar att:
- Vårdpersonal ofta inte är medvetna om egna misstag med hygien. En hög grad av självrapporterad följsamhet till hygienregler motsägs av forskningens observerade beteenden.
- Samarbete, där flera sjuksköterskor eller undersköterskor hjälps åt med en och samma patient, ger fler misstag kring hygien och riskerar att bidra till smittspridning.
Forskningen visar att det behövs mer än ökad kunskap och mer resurser för att minska smittspridning, och att det snarare en fråga om förändrad kultur på vårdinrättningar.
- En positiv aspekt med resultatet är att det bevisligen går att uppnå goda resultat utan att nödvändigtvis anställa mer personal. Vill man öka kunskapen om hygien tror jag att det är mer effektivt med praktiska övningar där man diskuterar förbättringar i stället för digitala utbildningar där man fyller i ett test på slutet, som är vanliga inom vården, säger Lisa Arvidsson.
Ny syn på smittorisk
Avhandlingen bidrar med ett nytt perspektiv på infektionsprevention genom att flytta fokus från individuella brister till organisatoriska och kulturella mönster i vårdmiljön. Forskningen ger också förståelse kring varför vårdrelaterade infektioner fortsätter vara ett globalt problem trots att det satsas mycket på hygien inom sjukvården.
– För att lyckas förebygga smittspridning måste vi också se bortom checklistor och utbildningar, och i stället förstå hur vårdpersonal faktiskt agerar i komplexa situationer. Det är där de verkliga riskerna uppstår, säger Lisa Arvidsson.
Kontakt
Lisa Arvidsson, doktor i vårdvetenskap, Högskolan i Gävle
Tel: Jag har ingen arbetstelefon. Om det ska vara ett telefonnummer är mitt privata 0706037660
E-post: lisa.arvidsson@hig.se
Anders Munck, pressansvarig vid Högskolan i Gävle
Tel: 070-794 65 23
E-post: anders.munck@hig.se
Nyckelord
Kontakter
Lisa Arvidsson, doktor i vårdvetenskap, Högskolan i Gävle
Tel: 070-603 76 60
E-post: lisa.arvidsson@hig.se
Anders Munck, pressansvarig vid Högskolan i Gävle
Tel: 070-794 65 23
E-post: anders.munck@hig.se
Utbildning och forskning i naturskönt campus
Högskolan i Gävle har cirka 19 000 studenter och erbjuder ett sextiotal utbildningsprogram och påbyggnadsutbildningar, 330 fristående kurser inom humaniora, samhälls- och naturvetenskap samt teknik.
Följ Högskolan i Gävle
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Högskolan i Gävle
Nio av tio fjärilar på flykt när klimatet förändras10.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Klimatförändringar och extremväder förändrar fjärilarnas utbredning globalt. Det visar den hittills största globala studien av dagfjärilar, där forskare analyserat över 6 000 dokumenterade förändringar hos 1 758 arter från 105 länder. Bakom studien står ett internationellt forskarlag där Nils Ryrholm, professor i biologi vid Högskolan i Gävle, medverkat.
15 miljoner till forskning om framtidens flexibla arbetsliv22.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur kan företag organisera flexibelt arbete på ett sätt som gynnar både verksamheten och medarbetarna? Det ska forskare vid Högskolan i Gävle undersöka i ett projekt som beviljats 15,3 miljoner kronor från Tillväxtverket och Region Gävleborg.
"Skolan måste ge unga verktyg för klimatångest och globala kriser"15.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur ska skolan och högre utbildning möta klimatångest, demokratisk oro och ett splittrat medielandskap? Det är frågor som står i centrum i den nya antologin Lärande som samhällsutmaning i en osäker samtid, utgiven av forskare vid Högskolan i Gävle.
Ny bok: “Det handlade aldrig om invandrarna”8.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I den politiska debatten förklaras ofta arbetarrörelsens väljarflykt till Sverigedemokraterna med migrationsfrågan. Men den nya boken Det handlade aldrig om invandrarna ger en annan bild. Med hjälp av djupintervjuer visar Stefan Sjöberg och Karla Backlund att det som driver väljarflykten till stor del är upplevelsen att Socialdemokraterna har övergett sitt eget samhällsprojekt.
55 miljoner till Högskolan i Gävles forskning för hållbar industri1.6.2026 08:07:21 CEST | Pressmeddelande
Högskolan i Gävle tilldelas 55 miljoner kronor i externa forskningsmedel från KK-stiftelsen för att stärka svensk industri. Den största satsningen går till forskningsprogrammet TIES, som tillsammans med industrin ska utveckla framtidens hållbara energilösningar. Samtidigt får forskningsprojektet MIRAI finansiering för att stärka företags strategiska beslut kring produktionslokalisering för ökad konkurrenskraft.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum