Katastrofala översvämningar i Afrika: “Bland de värsta vi sett”
30.1.2026 10:57:10 CET | WaterAid Sverige | Pressmeddelande
I södra delarna av Afrika råder några av de värsta översvämningarna på mycket länge. WaterAid har verksamhet i Moçambique och Malawi, där båda länderna har drabbats hårt och tusentals människor befinner sig i tillfälliga läger. Nu startar WaterAid en akutinsamling för att hjälpa de drabbade – som hotas av kolerautbrott i brist på rent vatten.

– De här översvämningarna är bland de värsta vi någonsin har sett. Många hem har förstörts och hela samhällen är helt avskurna. Vården är under stort tryck och försöker göra sitt bästa utan tillgång till rent vatten eller toaletter, men det här håller snabbt på att utvecklas till en katastrof. Vi fruktar att kolerautbrott och andra sjukdomar kan spridas efter att översvämningarna har förstört många vattenledningar och gjort dricksvattnet smutsigt. Även om regnet börjar avta är situationen fortfarande akut, säger Robert Kimpala, chef för WaterAid i södra Afrika.
I Moçambique och Malawi har över 800 000 människor påverkats av översvämningarna och tusentals befinner sig i tillfälliga läger efter att deras hem förstörts. Samtidigt fortsätter antalet omkomna och försvunna att öka.
Infrastruktur för vatten och toaletter har förstörts av översvämningarna, vilket innebär att dricksvattnet är osäkert att dricka på många platser. WaterAid varnar för att den vattenburna sjukdomen kolera kan sprida sig och orsaka ännu värre konsekvenser. Därför startar organisationen nu en akutinsamling för att hjälpa de drabbade. Pengarna går till hygienkit och tabletter som renar dricksvatten, medan längre insatser som att bygga upp förstörda vattenledningar också ska finansieras.
– WaterAids akutinsamling kommer att bidra till att människor och samhällen skyddas från kolerautbrott och kan ta sig igenom den här krisen på ett värdigt och säkert sätt. Vi arbetar för att alla ska få tillgång till rent vatten, nu och i framtiden, säger Robert Kimpala.
Mer information
I december meddelade bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) att biståndet till bland annat Moçambique stoppas.
Kontakter
Christopher Engberg DahlPresskommunikatörWaterAid Sverige
Tel:070-768 99 80christopher.engbergdahl@wateraid.seBilder

Länkar
WaterAid
WaterAid är en internationell organisation som arbetar för att alla människor överallt ska ha tillgång till rent vatten, toaletter och hygienmöjligheter. Vi har verksamhet i 30 länder och arbetar i några av världens fattigaste samhällen. WaterAid finns på plats med egen personal och samarbetar med lokala partners för hållbara och långsiktiga lösningar som leder till att fler får tillgång till rent vatten och toaletter. Vi sätter frågan på agendan och påverkar beslutsfattare globalt och nationellt att satsa mer på dessa grundläggande rättigheter. Sedan WaterAid grundades 1981 har vi nått 28,5 miljoner människor med tillgång till rent vatten, 29 miljoner med tillgång till toaletter och 27,8 miljoner med möjlighet till bättre hygien. Sedan 2009 finns WaterAid i Sverige, och här arbetar vi framför allt med insamling, påverkansarbete och opinionsbildning.

Följ WaterAid Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från WaterAid Sverige
Ny data: En halv miljon mammor och nyfödda dör i onödan18.3.2026 07:02:00 CET | Pressmeddelande
Varannan sekund föder kvinnor på sjukhus som saknar rent vatten eller fungerande toaletter. Livshotande infektioner sprids i ohygieniska miljöer. För över en miljon bebisar och deras mammor slutar sjukhusbesöket med döden. Mer än hälften av dem hade kunnat räddas för bara 10 kr. Det visar en ny internationell rapport.
Miljardregn när Postkodlotteriet delade ut stöd till organisationer13.3.2026 15:25:05 CET | Nyheter
Den 12 mars tog WaterAid emot 11 miljoner kronor i basstöd från Postkodlotteriet vid den årliga utdelningsfesten i Stadshuset i Stockholm. Samtidigt beviljades WaterAid ytterligare 10,5 miljoner kronor till ett Drömprojekt som ska starta i Papua Nya Guinea. Totalt delade Postkodlotteriet ut över en miljard kronor till 62 organisationer som arbetar för att skapa en bättre värld.
Minskat bistånd innebär ökade risker för pandemier, ekonomiska kriser och konflikter2.2.2026 15:23:59 CET | Debatt
Satsningar på vatten, toaletter och hygien behöver öka för att minska fattigdomen och utsattheten i många länder. För att det ska vara möjligt behövs stöd från länder som Sverige, skriver Julia Schalk, avdelningschef för policy, program och partnerskap på WaterAid, i en debattartikel i Sydsvenskan.
WaterAid medverkar på Sveriges största mässa inom markförlagd VA27.1.2026 09:45:55 CET | Nyheter
VA Tour Sweden är Sveriges största mässa inom markförlagd VA. Där diskuteras allt som rör VA tillsammans med bland annat VA-ingenjörer, VA-chefer, konsulter, anläggare, entreprenörer och grossister. WaterAid är på plats för att belysa hur vattenkrisen påverkar människor och samhällen världen över.
Biståndsministern har fått Kolera12.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
WaterAid har gett bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) Kolera i julklapp. Inte sjukdomen – utan ett gosedjur som WaterAid har tagit fram i samarbete med Acne Jr. Gosedjuret är inspirerat och döpt efter den sjukdom som varje år dödar tiotusentals människor, och är tänkt att symbolisera varför satsningar på rent vatten och toaletter i biståndet är livsavgörande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum