Ving AB

Prisregn över Ving på Grand Travel Award 2026

30.1.2026 11:59:27 CET | Ving AB | Pressmeddelande

Dela

För tolfte gången i ordningen prisades Ving igår som Sveriges bästa researrangör på resebranschens egen Oscarsgala Grand Travel Award, som i år för första gången ägde rum på Berns salonger i Stockholm. Under galan mottog även Ving/Nordic Leisure Travel Group ett stipendium för bästa hållbarhetsinnovation.

Ving tog emot pris som Sveriges bästa researrangör och fick även pris för bästa hållbarhetsinnovation på årets Grand Travel Award.
Ving tog emot pris som Sveriges bästa researrangör och fick även pris för bästa hållbarhetsinnovation på årets Grand Travel Award.

-Vi är väldigt stolta och glada för de två utmärkelserna. Det är ett fint erkännande både från våra kunder, partners och branschen i stort att det vi gör och den service vi ger genom hela resekedjan uppskattas. Det motiverar oss i vårt fortsatta arbete att ge våra gäster de bästa veckorna på året och att ständigt vara nyfikna och driva på för att hitta innovationer som kan främja ett hållbart resande både nu och i framtiden, säger Claes Pellvik, kommunikationschef Ving/Nordic Leisure Travel Group.

Stipendiet för bästa hållbarhetsinnovation delades ut av stiftelsen Resebranschens Seniorer och gick i år till Ving/Nordic Leisure Travel Groups medarbetare Gerasimos Mavrogonatos. Han fick priset för sitt initiativ kring återvinning av poolvatten på Vings familjehotell Sunwing Makrigialos/Ocean Beach Club på Kreta.

Utmärkelsen i kategorin ”Bästa researrangör” tog Ving emot för tolfte gången. Bland de nominerade researrangörerna i samma kategori återfanns även Apollo, Rolfs Flyg och Buss, Solresor och TUI.

Om Grand Travel Award

Undersökningen som ligger till grund för Grand Travel Award, har genomförts av undersökningsföretaget Nordic Bench och bygger på Net Promoter Score och görs på en panel som är representativ för Sverige. I årets undersökning så var det totalt 6 995 kvalificerade som deltog. Av dessa var 120 deltagare från resebyrå och jury. Kvalificerade betyder att de har gjort minst en resa utrikes och inrikes med minst en övernattning senaste året. Tre grupper har varit tillfrågade: privatresenärer, affärsresenärer och branschfolk. Sedan vägdes svaren samman till ett slutresultat. Nytt för i år är att även en expertjury från resebranschen fått svara på samma frågor. Expertjuryns uppgift har varit att ytterligare stärka prisets tyngd inom resebranschen. Vinnaren av Grand Travel Award utses lika mycket av branschen som av slutkunderna. Travel News har inte tagit fram några kandidater själva. Urvalet kommer helt och hållet från undersökningen. De som får högst betyg är alltså de aktörer som rankats bäst av deltagarna i undersökningen.

Grand Travel Award arrangeras av Nordens största affärstidning, Travel News och från i år tillsammans med Svenska Resebranschföreningen (SRF).

Kontakter

Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.

Följ Ving AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Ving AB

Det tar svenskarna med sig hem från hotellrummet17.7.2026 10:01:31 CEST | Pressmeddelande

Många tiotusentals svenskar reser i sommar med Ving till sydligare breddgrader. Olika semesterinköp från platsen man besöker följer då gärna med i resväskan och även ”souvenirer” från hotellrummet. Var femte svensk uppger att de någon gång tagit med något från hotellrummet. Små reseförpackningar, även kallat ”minisar” med schampo, balsam och bodylotion och liknande är det som oftast packas ner, men även kaffe/te, badtofflor och välkomstvin/mousserande. Detta enligt en nyligen genomfört enkätundersökning från Ving resepanel med 6 598 respondenter*.

Mallorca, Rhodos och Cypern direkt från Jönköping med Ving även 202715.7.2026 09:52:11 CEST | Pressmeddelande

Sommarens charterresor från Jönköping är hett eftertraktade. När halva sommarsäsongen nu gått kan resebolaget Ving konstatera att drygt 80 procent av charterresorna redan är sålda. Nu står det klart att Jönköpingsborna även nästa sommar kan säkra en plats till sydligare breddgrader i Medelhavet då Ving släppt upp försäljningen av resor till Mallorca, Rhodos och Cypern.

Italienrusch hos Ving – nu gör klassikerna Rimini och Riccione comeback29.5.2026 10:26:01 CEST | Pressmeddelande

Det starka suget efter Italienresor får Ving att återlansera två klassiska semesterfavoriter: Rimini och Riccione. De tidigare charterikonerna gör nu comeback som paketresor med reguljärflyg och flexibla reslängder året runt – samtidigt som Ving även stärker sitt Italienprogram med nyheten Gardasjön. Bakgrunden är enökad efterfrågan på resor till Italien, där bokningarna hittills i maj har ökat med 76 procent jämfört med samma period i fjol.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye