Riksteatern

Zarah Leanders sista dygn blir musikmonolog med Katarina Ewerlöf

2.2.2026 07:00:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande

Dela

Sara från Karlstad blev Zarah Leander med hela världen. Nu skildras hennes sista dygn i livet i en ny suggestiv och musikalisk teaterföreställning. Sunil Munshi regisserar och Zarah gestaltas av Katarina Ewerlöf. Premiär 6 februari i Karlstad. Pressvisning 3 februari i Hallunda. 

På bilden: Katarina Ewerlöf som Zarah Leander. Fotograf Felix Swensson
På bilden: Katarina Ewerlöf som Zarah Leander. Fotograf Felix Swensson

Hon var en av sin tids största filmstjärnor och en internationellt firad sångerska. Älskad, hatad, hyllad och hånad. Dyrkad, inte minst i Nazityskland, och starkt kritiserad på hemmaplan. I en nyskriven musikmonolog stiger Zarah Leander än en gång fram i strålkastarljuset.

–Detta är en berättelse om ett människoöde i ett psykologiskt och historiskt skeende, där skuld, förnekelse och livslögner ställs mot viljan till lycka. I en politiskt orolig tid, liksom under andra världskriget, söker vi enkla svar på svåra frågor medan populism och fascism växer. Att stoppa huvudet i sanden är också ett val och i passiviteten blir vi möjliggörare när våra värderingar återigen är på glid, säger Katarina Ewerlöf.

Föreställningen utspelar sig under Zarah Leanders sista dygn i livet. I en studio ska divan under en känslofylld kväll spela in några av sina mest ikoniska sånger. Minnesbilder av kärlek, svek och tveksamma livsval flyter samman medan musiken och spriten flödar. Resultatet är en varmt suggestiv, musikalisk föreställning där humor och mörker går hand i hand.

 På scen ackompanjeras Katarina Ewerlöfs Zarah av pianisten Eric Skarby. För regin står Sunil Munshi, senast aktuell på Riksteatern med den hyllade uppsättningen av Kameliadamen.

–Jag vill att publiken lämnar föreställningen med känslan av att ha bevittnat en fashionabel och unken andakt, en dödsryckning där Zarahs kamp får oss att förtjust förfasas. Vi faller för stjärnans burdusa charm och livskraft, men tvingas till slut inse att även glitter härsknar. Zarahs nedstigning mot döden blir vår färd mot ljus och liv, säger Sunil Munshi, regissör.

Medverkande
Katarina Ewerlöf
Eric Skarby

Konstnärligt team
Dramatiker: Lucas Svensson
Regissör: Sunil Munshi
Scenografi: Sunil Munshi, Tobias Hallgren
Ljusdesigner: Tobias Hallgren
Kostymdesigner/Maskdesigner: Magnus Flobecker
Dramaturger: Alexander Charlamov, Felicia Ohly
Förlag: Colombine teaterförlag

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om oss

Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst. Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Susanna Dahlberg är vd för Riksteatern.

Följ Riksteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Riksteatern

Influencerlivets baksida granskas i ny dramakomedi7.10.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande

Vad händer när bilden av det perfekta livet börjar krackelera? I den nyskrivna dramakomedin Filter synas vår tids influencerkultur och längtan efter bekräftelse. Pjäsen är skriven av Emma Broström, en av Sveriges mest spelade dramatiker, och regisseras av Anna Novovic. I rollerna syns Madeléne Evertsson och Malin Cederbladh. Premiär den 17 oktober i Strängnäs. Pressvisning den 15 oktober i Hallunda.

Farzin Fatih regisserar Herrelös - om unga mellan tro och kriminalitet28.9.2026 14:10:44 CEST | Pressmeddelande

Marc närmar sig slutet av sin vistelse på ett lantligt behandlingshem där han funnit en stilla plats i den intilliggande kyrkan. Men så klampar hans gamla vänner in för att få med honom hem till sitt förflutna. Herrelös är en pjäs om att söka i tro och tvivel av den danske dramatikern Frederik Timm. I regi av Farzin Fatih. Premiär 11 oktober i Emmaboda. Pressvisning 8 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm.

Kvinnlig vänskap i centrum när Moa Martinsons klassiker blir teater24.9.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande

Moa Martinsons klassiska debutroman Kvinnor och äppelträd får nytt liv på scen. Berättelsen om Sally och Ellen som växer upp i Norrköpings fattigkvarter blir teater med den kvinnliga vänskapen som utgångspunkt. Dramatiserad av Tora von Platen. I regi av Julia Marko-Nord. Premiär 4 oktober i Växjö. Pressvisning 1 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm. 20 januari har den nypremiär hos Västerbottensteatern. En samproduktion mellan Riksteatern och Västerbottensteatern.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye