Bättre tillgänglighet för många flygplatser
4.2.2026 08:35:00 CET | Transportstyrelsen | Nyheter
Trots en vikande inrikesmarknad ökade tillgängligheten för flera av landets flygplatser under 2025 jämfört med året innan. Det visar en ny rapport från Transportstyrelsen. Framför allt ändringar i tidtabellerna, bedöms vara orsaken.

Under förra året skedde ganska stora förbättringar för flera av Sveriges flygplatser. Då blev det lättare att flyga till andra svenska flygplatser över en dag. Något som kallas för endagsförrättning. Där sticker framför allt Sundsvalls flygplats ut på ett positivt sätt.
Också möjligheten att nås från andra flygplatser förbättrades under förra året. Den största förbättringen hade Ronneby flygplats. Dessutom ökade den genomsnittliga vistelsetiden från 1,28 timmar under 2024 till 2,38 timmar 2025. Det visar Transportstyrelsens nya rapport ”Geografisk tillgänglighet med flyg. En jämförelse mellan 2024 och 2025”.
Enklare att nå Europa
Varje år följer Transportstyrelsen också upp hur möjligheten ser ut att ta sig till och från de europeiska huvudstäderna med flyg över dagen. För Sverige som helhet ökade åtkomligheten (utresa) med 48 procent och tillgängligheten (inresa) med 19 procent under 2025.
Förbättringarna kan till stor del förklaras av ändringar i tidtabeller, så att passagerare får mer tid på sig på navflygplatserna (oftast Arlanda och Kastrup) för att hinna med anslutningsflyg till slutdestinationen. Det kan också bero på att nya flyglinjer har tillkommit och på samlokaliseringen av inrikestrafiken på Arlanda. Dessutom har vissa tidtabeller förtätats, framför allt när det gäller avgångar till Köpenhamn och inrikes till Arlanda.
Nyckelord
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seBilder

Länkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Trafikskola förlorar tillstånd efter allvarliga brister2.4.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen återkallar tillståndet för Körskolan i Piteå AB: – Reglerna finns för att säkerställa hög kvalitet på förarutbildning och trafiksäkerhet. Eftersom trafikskolan under lång tid brutit mot dessa krav bedöms bristerna som allvarliga, säger Mikael Rodemar, sektionschef vid Transportstyrelsen.
Regelförenkling underlättar ägarbyten30.3.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
Transportstyrelsen tar bort kravet om att bilhandlare måste omhänderta ett fordons registreringsbevis i samband med inbyte via så kallad direktanmälan. Regeländringen bedöms innebära mindre administration och minskade kostnader, både för Transportstyrelsen och för landets bilhandlare.
Uppåt för kollektivt resande19.3.2026 08:40:00 CET | Pressmeddelande
Marknaderna för persontransporter har överlag utvecklats i en positiv riktning. Resandet fortsatte att öka, men i en långsammare takt än tidigare. Samtidigt förbättrades ekonomin på flera delmarknader. Det är Transportstyrelsens samlade bedömning i den nya rapporten Transportmarknaden i siffror.
40 000 körkortsåterkallelser under 202517.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Under förra året fattade Transportstyrelsen beslut om 39 949 körkortsåterkallelser. Det är en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024. Som vanligt är den dominerande orsaken någon typ av allvarlig trafikförseelse som fortkörning.
Fler omfattas av EU:s kör- och vilotidsregler26.2.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Från den 1 juli gäller EU:s regler om kör- och vilotider även för internationella godstransporter med lättare transportfordon och vid cabotage. Förändringen påverkar fordon mellan 2,5 och 3,5 ton och innebär nya krav på både förare och företag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum