Amanda Jansson och Sharmarke Elmi vinnare av TCO:s kulturpris och kulturprisstipendium för 2025
4.2.2026 07:33:43 CET | TCO | Pressmeddelande
Skådespelerskan Amanda Jansson och skådespelaren och artisten Sharmarke Elmi är vinnare av TCO:s kulturpris respektive kulturprisstipendium för 2025. Två konstnärskap som genom sitt uttryck ger röst åt erfarenheter, perspektiv och människors egen berättelse. Priset är en hyllning till de konstnärliga krafter som bär demokratin genom svåra tider.

Årets prisutdelning sker i en tid då demokratin utmanas av polarisering, misstro och ett allt hårdare offentligt samtal. Därför är investeringar i kultur inte en lyx, utan en demokratisk handling. Konsten skapar det utrymme där människor kan mötas, reflektera och förstå varandra. Den gör det möjligt att se komplexiteten, att hålla samtalet öppet när krafter vill stänga det.
– När samhället skakar är kulturen en av de första pelarna som utsätts för tryck. Men det är också då den är som viktigast. Ett starkt kulturliv är en förutsättning för ett starkt civilsamhälle och ett starkt civilsamhälle är själva fundamentet för demokratin. Årets pristagare påminner oss om att konst inte bara speglar världen, den formar den, säger TCO:s ordförande Therese Svanström.
Juryns motiveringar
TCO:s Kulturpris: Amanda Jansson
”För ett skådespeleri som med sällsynt närvaro låter det mänskliga träda fram i all sin skörhet och styrka
I gestaltningar som den unga polisen med en okuvlig känsla för rätt och fel, liksom i porträttet av kvinnan som återvänder hem för att möta ett förflutet som ännu skaver, visar Amanda Jansson en förmåga att gestalta livets komplexitet med både återhållsam precision och glöd. Hennes uttryck är lyhört, jordnära och i varje scen öppnas ett rum där känslor och erfarenheter får breda ut sig, utan att förenklas eller poleras.
Det är i denna närhet till det verkliga, det levda, som Amanda Jansson skapar något större: en konst som berör och binder samman, som låter fler känna igen sig och fler känna sig sedda. Ett bidrag till den kultur som bär vår demokrati, vår förståelse och vår strävan efter ett inkluderande samhälle.”
TCO:s Kulturprisstipendium: Sharmarke Elmi
”För ett konstnärskap som förenar berättelse, rytm och närvaro. Med ett uttryck som rör sig ledigt mellan scener, genrer och musikaliska rum gestaltar Sharmarke Elmi sina roller med mod, eftertanke och en stilla intensitet som får publiken att lyssna lite närmare.
Det finns konstnärer vars arbete inte bara speglar tiden utan också antyder vad som är på väg. Sharmarke Elmi är en av dem. I hans gestaltningar skimrar ett framtidslöfte, något som redan nu anas i hans sätt att kliva in i berättelser och göra dem till sina egna.
Och kanske är det just i denna stilla styrka, i hur han låter tystnaden bära berättelsen lika mycket som orden, som något lovande redan nu tar form, något som pekar framåt och antyder den stjärna han är på väg att bli.”
Om TCO:s kulturpris
TCO har delat ut kulturpriset varje år sedan 1974. Kulturpriset är på 100 000 kronor och kulturprisstipendiet på 50 000 kronor, och syftet är att premiera konstnärliga gärningar som bidrar till att berika samhället, stärka det demokratiska samtalet och öppna rum för nya röster. Juryn består av representanter från TCO:s medlemsförbund och en representant från KLYS.
Kontakter
Tora HeckscherPresschef
Tel:0706-555 311tora.heckscher@tco.seLänkar
Om oss
TCO är en partipolitiskt fristående centralorganisation som samlar 12 fackförbund med 1,2 miljoner medlemmar.
Vår uppgift är att påverka politiken och samhällsutvecklingen för goda villkor i arbetslivet. Det gör vi genom att ge röst åt professionella och välutbildade människors behov av trygghet, utveckling och välfärd.
Läs mer på www.tco.se
Följ TCO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från TCO
Ny rapport: stora skillnader mellan hur svenskfödda och utrikesfödda är föräldralediga16.7.2026 12:45:07 CEST | Pressmeddelande
Svenskfödda föräldrapar tar oftare längre ledighet med barn än utrikesfödda. Det visar en ny rapport från TCO, som undersöker hur föräldraledighetsmönster beror på föräldrars ursprung, inkomst och utbildningsnivå.
TCO föreslår nytt arbetsmarknadspolitiskt råd29.6.2026 12:09:30 CEST | Pressmeddelande
TCO föreslår att regeringen inrättar ett oberoende arbetsmarknadspolitiskt råd som statlig myndighet. Syftet är att årligen utvärdera arbetsmarknadspolitikens inriktning och omfattning samt bidra med återkommande, samlade analyser och rekommendationer.
Nya beräkningar: obetald föräldraledighet ökar inkomstgapet25.6.2026 07:48:00 CEST | Pressmeddelande
Kvinnor får mycket större inkomstbortfall under föräldraledigheten än män, visar TCO i en ny rapport. Detta då framförallt kvinnor utnyttjar möjligheten till obetald ledighet och att kvinnor tar längre föräldraledighet än män. TCO vill att regeringen inrättar ett verktyg likt ”minpension.se” som hjälper föräldrar att bättre förstå inkomsteffekterna av olika val kring föräldraledighet.
Här är riksdagens jobbigaste politiker24.6.2026 21:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ny mätning från TCO rankar vilka riksdagsledamöter som jobbat hårdast för jobben under mandatperioden. Vilka av riksdagens ledamöter driver jobb-, arbetsmarknads- och kompetensfrågorna hårdast? TCO har gått igenom alla sittande ledamöter som kandiderar om i valet 2026 och undersökt vilka som jobbar hårdast för jobben. Vinnaren i årets ranking är Socialdemokraternas Teresa Carvalho. På andra plats kommer Moderaternas Oliver Rosengren.
TCO anställer Maryam Yazdanfar som kommunikationschef23.6.2026 12:23:00 CEST | Pressmeddelande
Yazdanfar är statsvetare och journalist och inledde sin yrkesbana på SVT. Därefter har hon haft chefsroller i näringslivet med fokus på kommunikation, projekt- och förändringsledning samt affärsutveckling. De senaste åren har hon drivit eget konsultföretag inom ledarskaps- och verksamhetsutveckling. Yazdanfar har även varit riksdagsledamot i åtta år. — Jag ser fram emot att bidra till TCO:s arbete för ett samhälle där människor utvecklas, får vara med och påverka och har ett tryggt arbetsliv. Goda villkor för TCO-förbundens medlemmar är en grund för ett starkt, hållbart och konkurrenskraftigt Sverige med framtidstro, säger Maryam Yazdanfar. Maryam har bred erfarenhet av att leda i skärningspunkten mellan kommunikation, samhällsfrågor och organisationsutveckling. — Jag är väldigt nöjd över att vi har rekryterat Maryam Yazdanfar som kommunikationschef. Hon har en bred erfarenhet från näringsliv och politik och från olika roller, bl.a som kommunikationschef på Nobina Sverige, säger Mikael
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum