Välkommet med enklare regler vid ändring av byggnader
3.2.2026 10:12:33 CET | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Fastighetsägarna välkomnar att regeringen föreslår enklare regler vid ändring och ombyggnad av byggnader. Förslagen innebär att det blir lättare att bygga om lokaler till bostäder, något som Fastighetsägarna länge efterfrågat och som kan bidra till att fler bostäder kommer ut på marknaden.
Det är i en lagrådsremiss som regeringen nu föreslår förenklade regler vid ändring av byggnader, i syfte att tydliggöra och förenkla plan- och bygglagens regler vid ändring, renovering och omvandling av befintliga byggnader. I dag upplevs reglerna i många fall som otydliga och svårtolkade, med olika kommunala tolkningar och omfattande följdkrav som lett till fördyrade projekt, försenade beslut och att ombyggnader inte blivit av.
– Vi välkomnar att regeringen nu har beslutat om en lagrådsremiss om förenklade regler vid ändring och ombyggnad av byggnader. Det här är en fråga som Fastighetsägarna har drivit under lång tid. Dagens regelverk har i många fall varit kostnadsdrivande och i praktiken hindrat möjligheterna att nyttja befintligt fastighetsbestånd mer effektivt, säger Anna Thureson, näringspolitisk expert på Fastighetsägarna.
Mer förutsägbara och proportionerliga regler är avgörande för att möjliggöra både renoveringar och omvandlingar i den takt som behöv menar Fastighetsägarna.
– Att regeringen nu går vidare med lättnader som ökar förutsägbarheten och minskar oproportionerliga krav är både efterlängtat och mycket välkommet. Det skapar bättre förutsättningar att ta tillvara det befintliga byggnadsbeståndet och att få fram fler bostäder och andra förändringar på ett kostnadseffektivt och hållbart sätt, säger Anna Thureson.
Kontakter
Anna ThuresonNäringspolitisk expertFastighetsägarna Sverige
Tel:08-613 57 27anna.thureson@fastighetsagarna.seNiklas StavegårdKommunikationschef Fastighetsägarna Sverige
Tel:072-738 22 27niklas.stavegard@fastighetsagarna.seOm oss
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Fastighetsägarna Skaraborg lanserar valplattform för ett starkare Skaraborg20.5.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Skaraborg står inför sin största samhällsomvandling på decennier. Med miljardinvesteringar, nya industrietableringar och den gröna omställningen följer också ett växande tryck på bostäder, infrastruktur och trygghet. Nu presenterar Fastighetsägarna Skaraborg sin lokala valplattform inför valet 2026 — med en tydlig uppmaning till politikerna: agera långsiktigt för att regionen ska klara tillväxten.
700 fastighetsägare: Fjärrvärmekunder måste kunna få priser prövade12.5.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Över 700 fastighetsägare kräver att fjärrvärmekunder ska kunna få priser och avtalsvillkor prövade. Kravet framförs i Fastighetsägarnas svar på Energimarknadsinspektionens förslag om stärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden.
Fastighetsägarna och PLATSFORM Stockholm vill staka ut en gemensam riktning för huvudstadsområdet8.5.2026 08:19:49 CEST | Pressmeddelande
Fyra platssamtal och ett scenprogram i stället för en konferenssal. Med PLATSFORM Stockholm vill Fastighetsägarna skapa en ny arena för stadsutveckling.
Fastighetsägarna: Så kan Göteborg få fart på bostadsbyggandet igen6.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Göteborg behöver en nystart för att få igång bostadsbyggandet och stärka stadens utveckling. Nu presenterar Fastighetsägarna GFR en ny valplattform med konkreta reformförslag inom trygghet, tillväxt och robusthet – riktade direkt till stadens politiker. – Göteborg riskerar att tappa tempo. Vi visar vad som krävs för att få fart på investeringar och byggande igen, säger Anders G Johansson, näringspolitisk chef på Fastighetsägarna GFR.
Fastighetsägarna lanserar guide för ökad beredskap i fastigheter5.5.2026 08:04:33 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägarna lanserar en beredskapsguide med checklistor och konkreta råd om hur fastighetsägare kan förbereda sig för allvarliga samhällskriser, höjd beredskap eller ytterst krig. Guiden ska bidra till att minska konsekvenserna av störningar och bidra till att fastigheter kan fortsätta att fungera så långt som möjligt även vid en allvarlig samhällskris.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum