Praktiska Kalmar först i Sverige att bli certifierat Sjöfartscollege
3.2.2026 11:38:14 CET | AcadeMedia | Pressmeddelande
Praktiska Gymnasiet i Kalmar skriver historia. Skolan blir nu först i Sverige att certifieras till Sjöfartscollege – en kvalitetsstämpel från Transportföretagen som bekräftar att skolans sjöfartsprogram håller högsta branschstandard.

Efter ett och ett halvt års arbete är certifieringen för medarbetare och elever på Praktiska Gymnasiet i Kalmar i hamn.
– Jag är oerhört stolt. Det här är resultatet av ett målmedvetet arbete från hela vår personalgrupp. Våra sjöfartslärare Max Lindström och Louise Falk, tillsammans med vår samordnare Christin Carlström, har varit engagerade genom hela processen, säger Åse Porsefjord, rektor på Praktiska Kalmar.
Certifieringen bygger broar mellan skola och bransch
Vägen till Sjöfartscollege har inneburit en kvalitetssäkring av skolans lokaler, utrustning, skolfartyg och elevernas praktikplatser. Undervisningen har granskats för att säkerställa att den motsvarar Transportföretagens högt ställda krav.
Men certifieringen handlar om mer än utrustning och lokaler. Ett centralt kriterium är en nära och levande samverkan med sjöfartsbranschen samt kontinuerlig kompetensutveckling för skolans yrkeslärare. Målet är att ge eleverna exakt den kompetens som efterfrågas till sjöss.
Stort behov av nya medarbetare i branschen
Idag studerar 22 elever på Sjöfartsprogrammet på Praktiska Kalmar – och intresset ökar.
Certifieringen är också ett led i att väcka fler ungas intresse för sjöfartsutbildningar på gymnasienivå, något som branschen efterfrågar. Rektor Åse Porsefjord ser redan att intresset för utbildningen ökat bland unga i regionen.
– Jag hoppas verkligen att fler elever får upp ögonen för utbildningen. Vår elever har mycket goda chanser till jobb, idag är det svårt för branschen att hitta nya medarbetare, säger rektor Åse Porsefjord.
Rustade för framtidens sjöfart
Som en del av certifieringen kommer skolans yrkeslärare att delta i fortlöpande utbildningar för att matcha den snabba teknikutvecklingen och framtidens kompetensbehov inom sjöfarten.
– Genom certifieringsarbetet har vi höjt kvaliteten på utbildningen ytterligare. Samtidigt vill jag lyfta fram det fina arbete som redan görs på skolan. Nu skapar vi ännu bättre möjligheter för våra elever att möta framtidens behov inom sjöfart, avslutar Åse Porsefjord.
Mer information om Praktiska Gymnasiets sjöfartsprogram finns på skolans hemsida.
Mer information om certifieringen till Sjöfartscollege finns på Transportföretagens hemsida.
Nyckelord
Kontakter
Åse PorsefjordRektor Praktiska Gymnasiet Kalmar
Tel:0480-49 96 53ase.porsefjord@praktiska.sePraktiska Gymnasiet består av totalt 33 yrkesinriktade gymnasieskolor. Skolorna erbjuder tillsammans 13 olika program, cirka 40 inriktningar och mer än 100 yrkesutgångar där man varvar teori med praktik i form av APL, lärlingsplatser och lärlingsanställningar i nära samarbete med näringslivet. Praktiska Gymnasiet är en del av AcadeMedia.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Rädda Barnen och Vittraskolor i samarbete om ungas fritid i Helsingborg4.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Rädda Barnen och Vittra startar ett gemensamt projekt på Vittra Landborgen och Vittra Adolfsberg för att ge barn och elever tillgång till meningsfulla fritidsaktiviteter och stärka deras språkutveckling. Genom sagor, kreativt skrivande och fritidsaktiviteter ska fler barn och elever få möjlighet att utvecklas både socialt och kunskapsmässigt.
Kraftigt ökat förtroende för Pysslingen Förskolor – vårdnadshavare ger rekordhöga betyg24.2.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Pysslingen Förskolor fortsätter att stärka vårdnadshavarnas förtroende. I årets vårdnadshavarenkät ökar resultaten i samtliga områden och når rekordnivåer. Bakom siffrorna ligger ett långsiktigt kvalitetsarbete, engagerade medarbetare och ett nära ledarskap. Resultatet visar att det går att bedriva en förskoleverksamhet som kombinerar trygg omsorg med undervisning och utveckling för varje barn.
Fyra gymnasieskolor blir en - Westra Aros Gymnasium startar i Västerås hösten 202619.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Till hösten öppnar Westra Aros Gymnasium – en helt ny gymnasieskola i Västerås. Bakom satsningen står AcadeMedias fyra befintliga gymnasieskolor: Designgymnasiet, KLARA Teoretiska, NTI Gymnasiet och Praktiska Gymnasiet. Tillsammans bildar de en stark och mångsidig gymnasieskola med Västerås bredaste programutbud.
Sjölins Gymnasium Södermalm firar 25 år: ”Kunskap har alltid varit vår kompass”10.2.2026 09:58:56 CET | Pressmeddelande
Sjölins Gymnasium Södermalm firar i år 25 år som gymnasieskola på Sandbacksgatan. Under åren har skolan utvecklats och förnyats med samma tydliga fokus: höga akademiska ambitioner, stark lärarkompetens och undervisning med ett starkt samhällsengagemang som förbereder eleverna för vidare studier.
Tre gymnasieskolor blir en i Kungsbacka6.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Till höstterminen 2026 samlas AcadeMedias tre gymnasieskolor i Kungsbacka – Drottning Blanka, LBS Kreativa Gymnasiet och Praktiska Gymnasiet – under ett gemensamt namn: Drottning Blanka Kungsbacka. Satsningen är första steget i en långsiktig plan att samla utbildningar, kompetenser och lärmiljöer under samma tak.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum