855 miljoner plus i Region Östergötlands bokslut för 2025
4.2.2026 10:36:24 CET | Region Östergötland | Pressmeddelande
Region Östergötland har vänt de senaste årens miljardunderskott till ett plusresultat. Enligt det preliminära bokslutet är resultatet 855 miljoner kronor för 2025. Förutom den omställning i verksamheten som genomförts för att minska kostnaderna påverkas resultatet bland annat av lägre pensionskostnader som en följd av lägre inflation.
I dag presenteras Region Östergötlands preliminära bokslut, som återigen bekräftar att arbetet med att ställa om och minska verksamhetens kostnader fått effekt. Resultatet för 2025 är plus 855 miljoner kronor, vilket är en förbättring jämfört med budgeterat nollresultat. Förklaringarna till det är flera och i delar av tillfällig karaktär. Externa intäkter som statsbidrag, och avkastning på placerade medel har utvecklats positivt under året, samtidigt som kostnaderna för pensioner minskat.
– Det är en mycket positiv bokslutsrapport, som visar att Region Östergötland åter står på stabil grund. Plusresultatet ger en ökad handlingsfrihet och gör det möjligt att återställa det egna kapitalet, säger regionstyrelsens ordförande Marie Morell (M).
Resultatet påverkas av att pensionskostnaderna blivit tillfälligt lägre än budgeterat till följd av en lägre inflation. En viktig faktor är också arbetet med att ställa om verksamheten för att skapa balans i ekonomin. Sedan 2023, då Region Östergötland uppvisade ett minus på 1 415 miljoner kronor, har omfattande åtgärder genomförts för att reducera kostnaderna. Främst handlar det om att minska antalet anställda i regionen. Antalet medarbetare har minskat med 760 sedan 2023. Kostnaden för hyrpersonal har minskat med 174 miljoner kronor under 2025, samtidigt som antalet anställda sjuksköterskor har ökat som ett led i strategin att minska beroendet av bemanningsföretag.
– Ett starkare resultat handlar i grunden om trygghet för östgötarna. Med en stabil ekonomi kan vi stärka vården, utveckla kollektivtrafiken och säkra andra viktiga samhällsfunktioner, säger Marie Morell.
Hälso- och sjukvårdens sammantagna resultat är minus 151 miljoner kronor. Det är en förbättring med 924 miljoner kronor mot 2024, då resultatet var minus 1 075 miljoner kronor, och jämfört med 2023, då resultatet var minus 1 667 miljoner kronor. Under året har hälso- och sjukvården fortsatt att genomföra kostnadsreducerande åtgärder. Även övriga enheter i regionen har genomfört planerade kostnadsreducerande åtgärder och redovisar positiva resultat.
Resultatet 2025 per enhet |
|
Nämnder och styrelse: 8 miljoner kronor |
Kontakter
Marie Morell (M)ordförande regionstyrelsen
Tel:010-103 70 49marie.morell@regionostergotland.seJosefin BjärestenEkonomidirektör
Tel:010-103 39 67Tel:070-269 12 96josefin.bjaresten@regionostergotland.seLänkar
Följ Region Östergötland
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Östergötland
Driftstörning i journalsystem åtgärdad13.3.2026 13:49:31 CET | Pressmeddelande
Region Östergötland har under fredagsförmiddagen haft en driftstörning i journalsystemet. Felet är nu åtgärdat och tidsbokning kan göras som vanligt.
Öka antalet donationer tema på Nationella donationsmötet i Norrköping11.3.2026 09:00:10 CET | Pressmeddelande
Åtta av tio svenskar är positiva till att donera sina organ efter döden. Men den höga donationsviljan till trots doneras det för få organ och vävnader. Hur antalet donationer ska kunna öka är ett övergripande tema på Nationella donationsmötet, som i år hålls i Norrköping.
Ny metod på US underlättar antibiotikabehandling för svårt sjuka patienter6.3.2026 10:50:45 CET | Pressmeddelande
En ny metod för att analysera koncentrationen av antibiotika har etablerats på Universitetssjukhuset i Linköping. "Patientsäkerheten ökar för svårt sjuka patienter i Sydöstra sjukvårdsregionen", säger Åse Östholm, överläkare på infektionskliniken.
Beslut om strategi och framtidsbild för Vrinnevisjukhuset4.3.2026 15:10:41 CET | Pressmeddelande
Vrinnevisjukhuset är en viktig del i regionens sjukvårdssystem och ska fortsätta utvecklas inom akut, planerad och nära vård. Nu finns en beslutad strategi och framtidsbild som pekar ut färdriktningen för Vrinnevisjukhuset de kommande åren.
Nytt regionalt stöd till folkbiblioteken25.2.2026 15:24:52 CET | Pressmeddelande
Region Östergötland inför en ny stödform som ska hjälpa folkbiblioteken i länet att utveckla sin verksamhet. I dag beslutade regionutvecklingsnämnden att avsätta 1,4 miljoner kronor till utvecklingsstödet under 2026 och 2027.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum