Ny rektor på Engelbrektsskolan
5.2.2026 08:28:12 CET | Stockholms stad | Pressmeddelande
Cecilia Rosman är ny rektor på Engelbrektsskolan. Hon kommer närmast från Rålambshovsskolan där hon också varit rektor.

Några veckor in på sitt nya jobb är Cecilia Rosman som börjat lära känna organisationen, medarbetarna och eleverna entusiastisk.
– Engelbrektsskolan är en fantastisk skola, där elever och medarbetare trivs och utvecklas och som år efter år har goda kunskapsresultat. För att bättre kunna möta våra elevers olika intressen har vi våra profiler från mellanstadiet samt vår spetsutbildning i matematik där vi samarbetar med Danderyds gymnasium. Dessutom samarbetar vi med Djurgårdens IF för vår fotbollsprofil.
Skolans värld innehåller en givande kombination av nyheter och trygghet, tycker Cecilia Rosman.
Varje år får jag möjlighet att träffa nya elever. Unga människor som lär sig nya saker. Samtidigt är mycket sig likt med återkommande inslag, till exempel upprop och avslutning. Det är ett dynamiskt arbete som aldrig blir tråkigt. Jag älskar att vara rektor, få möjlighet att göra skillnad och samtidigt få arbeta med något av det viktigaste som finns - vår framtid, säger hon.
Lärare i USA inspirerade
Cecilia Rosman växte upp i Enskede. I tonåren åkte hon till USA och gick på High School. Det blev ett inspirerande år.
– Jag hade en fantastisk lärare i engelsk litteratur. Hon kunde fånga en hel klass och dessutom såg hon mig. Jag fick till och med skriva för skoltidningen, trots att jag kom från ett annat land och var yngre än de andra eleverna.
När Cecilia Rosman kom tillbaka till Sverige bestämde hon sig för att bli lärare och så småningom blev hon också skolledare. Hon är utbildad på Lärarhögskolan i Stockholm och har gått rektorsprogrammet på Uppsala universitet.
Cecilia Rosman har arbetat som lärare och skolledare på skolor i bland annat Bromma, Sollentuna och Vällingby. Hon har även varit skolchef inom företaget Pysslingen.
Kontakter
UtbildningsförvaltningenPresskontakter: Matilda Asp och Lena Parkvall
Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad är Sveriges största kommunala förvaltning, med närmare 16 000 medarbetare och cirka 170 kommunala grundskolor och gymnasieskolor.
Förvaltningen ansvarar för och driver kommunal förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola, skolbarnsomsorg, gymnasieskola och anpassad gymnasieskola. Förvaltningen svarar för övergripande uppföljning av alla skolformer oavsett anordnare.
Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad är Sveriges största kommunala förvaltning. Vi arbetar för att ge alla barn i Stockholm en bra utbildning. Elevernas förutsättningar, motivation och lärande är vårt fokus. Mer information här https://start.stockholm/om-stockholms-stad/organisation/fackforvaltningar/utbildningsforvaltningen/
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Ny rektor på Rålambshovsskolan12.8.2026 12:35:14 CEST | Nyheter
När eleverna kommer till Rålambshovsskolan efter sommarlovet välkomnas de av Eva Andersson som är ny rektor.
Långsiktigt vattenarbete ger resultat11.8.2026 09:38:39 CEST | Pressmeddelande
Det går att rädda sjöar och havsvikar som kvävs – och det görs. Stockholms stad har under lång tid lagt betydande resurser på vattenvård. Bara genom sommarens aluminiumfällning i Riddarfjärden oskadliggörs flera ton fosfor. Den en gång så belastade fjärden samlar nu världseliten i segling – mitt i stan.
Ny rektor på Maltesholmsskolan11.8.2026 09:10:13 CEST | Nyheter
Linda Sörensson har undervisat, varit med i forskningsprojekt och arbetat som biträdande rektor. Nu tar hon nästa steg och blir rektor för första gången.
En vecka kvar till Kulturfestivalen5.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Om en vecka är det dags. Den 12–16 augusti fylls Stockholms innerstad återigen av musik, dans, konst, mat och aktiviteter när Kulturfestivalen bjuder in till fem dagar med fri entré.
Tidiga insatser gör skillnad – stärkt samverkan för barn och unga i Hässelby-Vällingby7.7.2026 08:32:03 CEST | Pressmeddelande
Hässelby-Vällingby stadsdelsförvaltning arbetar sedan hösten 2025 enligt SSPF-modellen – ett strukturerat samarbete mellan skola, socialtjänst, polis och fritid. Syftet är att förebygga brott och ge tidigt stöd till barn och unga som riskerar att hamna i kriminalitet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum