Ny rektor på Engelbrektsskolan
5.2.2026 08:28:12 CET | Stockholms stad | Pressmeddelande
Cecilia Rosman är ny rektor på Engelbrektsskolan. Hon kommer närmast från Rålambshovsskolan där hon också varit rektor.

Några veckor in på sitt nya jobb är Cecilia Rosman som börjat lära känna organisationen, medarbetarna och eleverna entusiastisk.
– Engelbrektsskolan är en fantastisk skola, där elever och medarbetare trivs och utvecklas och som år efter år har goda kunskapsresultat. För att bättre kunna möta våra elevers olika intressen har vi våra profiler från mellanstadiet samt vår spetsutbildning i matematik där vi samarbetar med Danderyds gymnasium. Dessutom samarbetar vi med Djurgårdens IF för vår fotbollsprofil.
Skolans värld innehåller en givande kombination av nyheter och trygghet, tycker Cecilia Rosman.
Varje år får jag möjlighet att träffa nya elever. Unga människor som lär sig nya saker. Samtidigt är mycket sig likt med återkommande inslag, till exempel upprop och avslutning. Det är ett dynamiskt arbete som aldrig blir tråkigt. Jag älskar att vara rektor, få möjlighet att göra skillnad och samtidigt få arbeta med något av det viktigaste som finns - vår framtid, säger hon.
Lärare i USA inspirerade
Cecilia Rosman växte upp i Enskede. I tonåren åkte hon till USA och gick på High School. Det blev ett inspirerande år.
– Jag hade en fantastisk lärare i engelsk litteratur. Hon kunde fånga en hel klass och dessutom såg hon mig. Jag fick till och med skriva för skoltidningen, trots att jag kom från ett annat land och var yngre än de andra eleverna.
När Cecilia Rosman kom tillbaka till Sverige bestämde hon sig för att bli lärare och så småningom blev hon också skolledare. Hon är utbildad på Lärarhögskolan i Stockholm och har gått rektorsprogrammet på Uppsala universitet.
Cecilia Rosman har arbetat som lärare och skolledare på skolor i bland annat Bromma, Sollentuna och Vällingby. Hon har även varit skolchef inom företaget Pysslingen.
Kontakter
UtbildningsförvaltningenPresskontakter: Matilda Asp och Lena Parkvall
Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad är Sveriges största kommunala förvaltning, med närmare 16 000 medarbetare och cirka 170 kommunala grundskolor och gymnasieskolor.
Förvaltningen ansvarar för och driver kommunal förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola, skolbarnsomsorg, gymnasieskola och anpassad gymnasieskola. Förvaltningen svarar för övergripande uppföljning av alla skolformer oavsett anordnare.
Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad är Sveriges största kommunala förvaltning. Vi arbetar för att ge alla barn i Stockholm en bra utbildning. Elevernas förutsättningar, motivation och lärande är vårt fokus. Mer information här https://start.stockholm/om-stockholms-stad/organisation/fackforvaltningar/utbildningsforvaltningen/
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Nu öppnar sommargågatorna i stadsmiljözon Söder1.4.2026 10:43:20 CEST | Pressmeddelande
Den 1 april öppnar sommargågatorna i stadsmiljözon Söder. Området utvecklas på flera sätt. Bland annat utökas zonen runt Nytorget med en ny sträcka. På gatorna runt stadsmiljözonen blir den rekommenderade hastigheten 20 kilometer i timmen.
2026 års S:t Eriksmedaljörer utsedda26.3.2026 09:47:09 CET | Pressmeddelande
Stockholms stads kommunstyrelse delar sedan 1938 ut S:t Eriksmedaljen till stockholmare som genom sin verksamhet eller insatser anses förtjänta av en sådan utmärkelse från staden.
Större än någonsin – nu släpps årets program till Kulturnatt Stockholm18.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Skeppsvrak, swingdans och spöken. Med ett rekordstort utbud av gratis kulturupplevelser har Kulturnatt Stockholm aldrig varit större. Lördagen den 18 april öppnar 236 verksamheter över hela staden upp sina dörrar och bjuder på allt ifrån drömtydning till hungriga nattfjärilar, stumfilm, linedance och graffiti.
Snart öppnar de första nya toaletterna i Stockholm12.3.2026 12:20:18 CET | Pressmeddelande
Stockholms stad öppnar 65 nya offentliga toaletter. De två första toaletterna öppnas i slutet av mars och står redan på plats vid parken Trudelutten i Kista och vid Nydalsparken i Tensta. Efter det öppnas en till två toaletter i veckan runt om i både innerstaden och ytterstaden.
Ett unikt stenrev kan växa fram vid Djurgården – byggt av överbliven sprängsten från tunnelbyggen12.3.2026 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Isbladslagunens vattendom har vunnit laga kraft. Mitt i Stockholm kan därmed ett unikt stenrev växa fram – byggt av stadens överblivna sprängsten från tunnelbyggen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum