Platssamverkan för ett trygg och trivsamt Sergels torg
6.2.2026 13:41:42 CET | Stockholms stad | Pressmeddelande
Samarbetet På Sergels torg fortsätter i ytterligare tre år. Flera av största fastighetsägarna runt torget vill bidra till trygghetsskapande, brottsförebyggande och trivselskapande åtgärder tillsammans med Stockholms stad och civilsamhället. Nu har det nya avtalet för perioden 2026–2028 signerats.

Ambitionen är att Sergels torg ska vara en omhändertagen, hel och ren plats, som upplevs som välkomnande, trygg och inkluderande. Stockholms stads samarbete med fastighetsägare och civilsamhälle startade 2020 och utvecklas för varje år. De årliga mätningarna mellan 2020 och 2025 visar att torget uppfattas allt mer tryggt liksom mer välkomnande.
I år erbjuds aktiviteter under större delen av året med fokus på sommarhalvåret när det rör sig som mest människor på torget och i närområdet. Sommarens scenkonstevenemang beräknas locka fler än 100 000 personer som får uppleva dans, akrobatik och musik. Utställningar, konst och workshops uppmuntrar till interaktivitet och samskapande och bidrar till ett välbesökt, tryggt och trivsamt torg.
– Sergels torg är idag en mycket tryggare plats än för några år sedan. Det är tack vara stadens insatser med socialt uppsökande arbete och platsaktivering, tillsammans med insatser från näringslivet, civilsamhället och polisen. Jag är mycket glad över att vi nu förlänger samarbetet för att fortsätta det här arbetet, säger Alexander Ojanne (S), social- och trygghetsborgarråd i Stockholms stad.
– Sergels torg är en av Stockholms viktigaste mötesplatser. I samband med att Wallenstam förvärvat Sergelskrapan så vill vi bidra till platsens attraktivitet och utveckling. Samarbetet som finns idag skapar ökad trivsel och trygghet och detta hoppas vi kunna vara en del av framåt, säger Mathias Aronsson, vice VD, Wallenstam AB.
– För Vasakronan är det viktigt att Sergels torg är en omhändertagen plats där alla känner sig välkomna, trygga och inkluderande. Vi har varit med från starten och ser väldigt positivt på att vi tillsammans fortsätter arbeta långsiktigt för ett levande Sergels torg där många människor trivs och vistas.” Susan Strömbäck Affärschef kontor Stockholm City Vasakronan.
På Sergels torg är en del av ett långsiktigt arbete mellan Stockholms stad, Afa Fastigheter, AMF Fastigheter, Axfast, Gålöstiftelsen, Stena Fastigheter, Wallenstam och Vasakronan.
På Sergels torg i sociala medier @pasergelstorg.
Nyckelord
Kontakter
Johan EkegrenPressekreterare
Pressförfrågningar till Socialdemokraternas borgarråd
Tove NilssonEnhetschef platsutveckling och stadsliv
Norra innerstadens stadsdelsförvaltning
Stockholms stad
Bilder



Länkar
I Stockholms stad arbetar cirka 40 000 personer. Du möter oss i skolan, på äldreboenden, i parken, när du ska söka bygglov, driva företag eller går till simhallen för att träna. Stockholms stads verksamhet styrs av folkvalda politiker och organiseras i stadens förvaltningar och bolag.
Stockholms stad är en organisation med decentraliserat ansvar. Det betyder att besluten ofta fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.
På Sergels torg
På Sergels torg är namnet för platssamverkan på Sergels torg. Stockholms stad, Norra innerstadens stadsdelsförvaltning, samarbetar med flera fastighetsägare vid torget för en trivsam, trygg och välkomnande plats.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Nu öppnar sommargågatorna i stadsmiljözon Söder1.4.2026 10:43:20 CEST | Pressmeddelande
Den 1 april öppnar sommargågatorna i stadsmiljözon Söder. Området utvecklas på flera sätt. Bland annat utökas zonen runt Nytorget med en ny sträcka. På gatorna runt stadsmiljözonen blir den rekommenderade hastigheten 20 kilometer i timmen.
2026 års S:t Eriksmedaljörer utsedda26.3.2026 09:47:09 CET | Pressmeddelande
Stockholms stads kommunstyrelse delar sedan 1938 ut S:t Eriksmedaljen till stockholmare som genom sin verksamhet eller insatser anses förtjänta av en sådan utmärkelse från staden.
Större än någonsin – nu släpps årets program till Kulturnatt Stockholm18.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Skeppsvrak, swingdans och spöken. Med ett rekordstort utbud av gratis kulturupplevelser har Kulturnatt Stockholm aldrig varit större. Lördagen den 18 april öppnar 236 verksamheter över hela staden upp sina dörrar och bjuder på allt ifrån drömtydning till hungriga nattfjärilar, stumfilm, linedance och graffiti.
Snart öppnar de första nya toaletterna i Stockholm12.3.2026 12:20:18 CET | Pressmeddelande
Stockholms stad öppnar 65 nya offentliga toaletter. De två första toaletterna öppnas i slutet av mars och står redan på plats vid parken Trudelutten i Kista och vid Nydalsparken i Tensta. Efter det öppnas en till två toaletter i veckan runt om i både innerstaden och ytterstaden.
Ett unikt stenrev kan växa fram vid Djurgården – byggt av överbliven sprängsten från tunnelbyggen12.3.2026 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Isbladslagunens vattendom har vunnit laga kraft. Mitt i Stockholm kan därmed ett unikt stenrev växa fram – byggt av stadens överblivna sprängsten från tunnelbyggen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum