AcadeMedia

Tre gymnasieskolor blir en i Kungsbacka

6.2.2026 07:00:00 CET | AcadeMedia | Pressmeddelande

Dela

Till höstterminen 2026 samlas AcadeMedias tre gymnasieskolor i Kungsbacka – Drottning Blanka, LBS Kreativa Gymnasiet och Praktiska Gymnasiet – under ett gemensamt namn: Drottning Blanka Kungsbacka. Satsningen är första steget i en långsiktig plan att samla utbildningar, kompetenser och lärmiljöer under samma tak.

Tre unga tjejer och en kille sitter och står i ett rum
Kungsbackas gymnasieskolor LBS, Praktiska och Drottning Blanka går samman till en skola.

Syftet är att samla utbildningar, kompetenser och resurser för att skapa en starkare och mer sammanhållen gymnasieskola för elever i Kungsbacka.

– Genom att samla våra verksamheter kan vi utveckla både utbildningarna och lärmiljöerna på ett sätt som inte är möjligt var för sig. Det här är en långsiktig satsning där vi framöver vill involvera eleverna i att bygga en gemensam, trygg skolkultur, säger Jens Levin, utbildningsdirektör på AcadeMedia.

Åtta program under samma paraply

För elever som redan går på skolorna, eller söker till hösten, innebär förändringen inga större praktiska skillnader. Program och inriktningar fortsätter som planerat, samtidigt som skolledning och organisation samlas under Drottning Blankas paraply. 

Från hösten 2026 kommer skolan att erbjuda åtta olika program: barn och fritid, el och energi, ekonomi, estet, frisör- stylist, försäljning och service, samhällsprogrammet samt teknikprogrammet. 

En gemensam adress från hösten 2027

Redan idag finns LBS och Drottning Blanka i samma skolfastighet, på Nygatan 17 i centrala Kungsbacka. Planen är att alla verksamheterna ska vara fullt samlokaliserade på en gemensam adress i Kungsbacka från läsåret 2027/28. Dialoger med fastighetsägare pågår. 

– När vi på sikt finns under samma tak skapar det bättre förutsättningar för både elever och medarbetare. Det ger större kollegialt utbyte och en mer sammanhållen skolmiljö, säger Jens Levin.

Stefan Lindh, idag rektor för Drottning Blanka Kungsbacka, blir rektor för den nya gemensamma skolan från augusti 2026. Samarbetet mellan skolledningarna inleds redan under vårterminen.

– Det viktigaste i vårt förändringsarbete är alltid elevperspektivet. När tre skolor nu blir en har vi en unik chans att skapa en gemensam kultur präglad av kvalitet, samarbete och stolthet – där vi bevarar styrkorna från varje skola och låter dem växa i något större tillsammans, säger Stefan Lindh. 

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Drottning Blankas Gymnasieskola grundades 1996 och består idag av 28 gymnasieskolor på 24 orter. Alla skolor ligger centralt och präglas av personligt, lokalt och globalt engagemang. Skolorna erbjuder en blandning av studieförberedande och yrkesinriktade program.

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye