Falukorv från Matriket är bäst i test
5.2.2026 15:43:40 CET | Lidl Sverige | Nyheter
Lidl Sveriges falukorv från Matriket har utsetts till den solklara testvinnaren i Året Runts test av falukorv. I ett test där åtta olika produkter deltog belönades den med det högsta betyget 4,5 av 5, där testpanelen särskilt lyfte fram korvens aptitliga utseende och trevliga doft.

Testet genomfördes som ett blindtest där juryn, bestående av fyra experter inom mat och dryck, varken fick veta varumärke eller prisklass i förväg. Falukorven från Matriket imponerade på panelen genom sin fina balans i smakerna och en konsistens som beskrivs som både tuggig och stabil. En av experterna sammanfattade upplevelsen som en "lagom smak av falukorv", och produkten fick dessutom extra beröm för att den får en mycket fin och gyllenbrun stekyta vid tillagning.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 210 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Tacosås från Snack Day topptestad – kniper andraplatsen i stort konsumenttest5.3.2026 09:00:00 CET | Nyheter
Tacosåsen från Snack Day har utsetts till en av marknadens främsta i Gotlands Allehandas stora test av tacosåser. I ett blindtest utfört av en testpanel fick såsen det höga betyget 4 av 5, vilket innebär en ärofylld andraplats i det nio produkter starka startfältet.
Lidls naturella färskost från Milbona är i topp3.3.2026 10:32:11 CET | Nyheter
Lidls naturella färskost från Milbona seglar upp som en av testets favoriter när Svenska Dagbladet testar nio olika färskostar. I ett blindtest fick den höga betyget 5 av 6, vilket gav en stark andraplats i testet.
Lidl Sverige återkallar kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe24.2.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar frysta kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe. Efter rutinmässig analys av produkten har salmonella hittats i en begränsad batch.
Earl Grey från Lord Nelson är bäst i test – kniper delad förstaplats i konsumenttest24.2.2026 10:46:31 CET | Nyheter
Earl Grey-teet från Lord Nelson, Lidls egna varumärke, har utsetts till ett av marknadens främsta i Allt om Mats stora test av tepåsar. I ett blindtest utfört av en testpanel fick teet det höga betyget 4 av 5, vilket innebär en ärofylld delad förstaplats i det tolv produkter starka startfältet.
Lidl presenterar “The Trolley Bag” - ett exklusivt globalt samarbete med designstjärnan Nik Bentel20.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl fortsätter sitt uppmärksammade designsamarbete med Nik Bentel och lanserar nu ”The Trolley Bag”, en exklusiv väska inspirerad av den klassiska kundvagnen. Efter succén med virala ”Croissant Bag” suddar kedjan åter ut gränsen mellan vardagsnytta och high fashion. I Sverige lottas ett begränsat antal exemplar ut via Lidl Sveriges Instagram med start den 24 februari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum