Mälardalstrafik

Rekordmånga resor med Mälartåg – 15,6 miljoner under 2025

9.2.2026 13:00:00 CET | Mälardalstrafik | Pressmeddelande

Dela

2025 blev ett rekordår för Mälardalstrafik. Totalt genomfördes 15,6 miljoner resor med Mälartåg, en ökning med 14 procent jämfört med 2024. Aldrig tidigare har så många resenärer valt Mälartåg för sina regionala tågresor i Stockholm–Mälarregionen.

En tågperrong med många människor som går vid sidan av Mälartåg.
Den utökade tågtrafiken mellan Stockholm och Uppsala har lett till ett rekordhögt resande med Mälartåg. Foto: Niklas Björling

Det ökade resandet drivs främst av den utökade regionaltågstrafiken mellan Stockholm och Uppsala, där Mälardalstrafik sedan december 2024 har helhetsansvar för trafiken och har utökat utbudet med 34 nya dagliga avgångar. Det innebär totalt 79 avgångar på vardagar. Resandet i övriga delar av Mälartågs linjenät ligger i stort sett i nivå med föregående år.

I genomsnitt reste cirka 55 000 personer med Mälartåg en vanlig vardag under 2025. Under helgerna var resandet ungefär hälften så stort.

– Vi kan se tillbaka på ett år med kraftigt utökad trafik och rekordmånga resenärer. Samtidigt har kundnöjdheten ökat. Utmaningar finns fortsatt, men vi tar viktiga steg framåt. Med beställningen av 13 nya tåg och ett nytt långsiktigt trafikavtal stärker vi förutsättningarna för att utveckla regionaltågstrafiken i linje med vårt uppdrag – att bidra till en livskraftig Stockholm–Mälarregion, säger Anton Fendert (MP), styrelseordförande för Mälardalstrafik.

Under 2025 ökade den totala punktligheten till 87 procent, en förbättring med 1 procentenhet jämfört med 2024. Det skedde trots ett år präglat av stora planerade banarbeten och kapacitetsutmaningar i järnvägsinfrastrukturen.

Flera strategiskt viktiga beslut fattades samtidigt för att långsiktigt stärka regionaltågstrafiken under förra året. Mälardalstrafik har beställt 13 nya dubbeldäckartåg som ska levereras 2028–2029. Samtidigt stärks depåkapaciteten för underhåll av både befintliga och framtida fordon. Under året tecknades också ett nytt långsiktigt trafikavtal med VR, som kommer att ansvara för driften av trafiken från december i år.

– Vårt fokus är att målmedvetet förbättra förutsättningarna för en stabil och robust trafik. Det kräver både investeringar i nya fordon och långsiktiga trafikavtal som gör att vi kan planera och utveckla trafiken över tid, säger Jenny Landernäs, förste vice styrelseordförande för Mälardalstrafik och regionråd (M), Region Västmanland.

– Rekordresandet 2025 visar vilken nytta Mälartåg gör i Stockholm–Mälarregionen. Med fler resenärer ökar också kraven på järnvägssystemet. Därför behövs både ny järnväg, som Ostlänken, och ett stärkt underhåll av befintlig järnväg för att regionaltågstrafiken ska vara pålitlig över tid, säger Monica Johansson, andre vice styrelseordförande för Mälardalstrafik och regionråd i opposition (S), Region Sörmland.

Så mäter vi punktlighet

Mälardalstrafik använder punkttighetsmåttet RT +5. Ett tåg räknas som punktligt om det är i rätt tid med en felmarginal på högst 5,59 minuter. Punktlighetsstatistiken baseras på mätningar som görs vid ankomst till alla mellanliggande stationer inklusive slutstation. I statistiken ingår inte inställda tåg.

Läs mer om vår  punktlighet här:

Punktlighet | Mälardalstrafik

För ytterligare information kontakta:

Presskontakt till Anton Fendert, styrelseordförande för Mälardalstrafik, är Linna Fredström linna.fredstrom@regionstockholm.se; 070-737 32 61

Jenny Landernäs, regionråd, Region Västmanland och förste vice styrelseordförande för Mälardalstrafik jenny.landernas@regionvastmanland.se, tfn 076-511 61 27

Monica Johansson, regionråd i opposition, Region Sörmland och andre vice styrelseordförande för Mälardalstrafik
 monica.johansson@regionsormland.se, tfn 072-219 88 91

Kontakter

Bilder

En tågperrong med många människor som går vid sidan av Mälartåg.
Den utökade tågtrafiken mellan Stockholm och Uppsala har lett till ett rekordhögt resande med Mälartåg.
Foto: Niklas Björling
Ladda ned bild
Politiker Anton Fendert i kostym vid övergångsställe
Anton Fendert, styrelseordförande Mälardalstrafik
Ladda ned bild
Porträtt på kvinna i gråkavaj framför ett blått Mälartåg.
Jenny Landernäs, förste vice styrelseordförande Mälardalstrafik.
Ladda ned bild
Porträtt kvinna med kortklippt khår, gul sjal och mörka kläder.
Monica Johansson, andre vice styrelseordförande Mälardalstrafik.
Ladda ned bild

Mälardalstrafiks uppdrag är att, genom ett effektivt trafikutbud och attraktiva tjänster, bidra till ett sammanhållet transportsystem och en hållbar utveckling i en växande Stockholm-Mälarregion. Vi ansvarar för Mälartåg som trafikerar fem regionalltågsinjer i Mälardalen och periodbiljetten Movingo. Bakom Mälardalstrafik står regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Följ Mälardalstrafik

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Mälardalstrafik

Fler avgångar med Mälartåg – ny tidtabell från 14 december7.10.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Från och med den 14 december 2025 gäller den nya tidtabellen för Mälartåg (T26). Det innebär flera förbättringar för resenärerna i Stockholm–Mälardalen, särskilt på sträckan Eskilstuna–Västerås–Sala. Där blir det fler avgångar på lördagar och söndagar som ger timmestrafik, samt fler avgångar på vardagar som gör att fler tåg kör hela vägen från Eskilstuna till Uppsala utan byte.

Fler avgångar med Mälartåg i Sörmland7.10.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Från och med den 14 december 2025 gäller den nya tidtabellen för Mälartåg (T26). Det innebär förbättringar för resenärerna i Sörmland. Trafiken mellan Eskilstuna–Västerås–Sala utökas med 14 nya avgångar på lördagar och söndagar som innebär timmestrafik. På vardagar blir det också fler tåg som kör hela sträckan Eskilstuna–Västerås–Uppsala utan att resenärer behöver byta tåg på vägen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye