Åklagarmyndigheten

Busschaufför åtalas efter kollision med moped

9.2.2026 09:11:38 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande

Dela

I augusti 2025 framförde mannen en buss i Gävle och kolliderade med en mopedist som avled av sina skador. Nu åtalas han för vårdslöshet i trafik och vållande till annans död.

– Busschauffören har vid framförande av buss använt en mobiltelefon genom att hålla den i handen och mot axeln samt genomfört en vänstersväng, kört över i mötande körfält och vidare över på en cykelväg utan att hålla tillräcklig uppmärksamhet på mötande trafik. Han har då kolliderat med en moped som framförts av en man i 35-årsåldern. Mannen avled sedan och jag menar att busschauffören av oaktsamhet orsakat mannens död, säger vice chefsåklagare Arek Nowak.

Målnummer i Gävle tingsrätt: B 3665–25. 

Kontakt

Åklagare Arek Nowak är tillgänglig på telefon i dag den 9 februari kl. 9.30-11.30 på 010-562 68 42.

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye