Kostnaden för katters djursjukvård ökar mest
17.2.2026 08:00:00 CET | Agria | Pressmeddelande
Ny statistik från Agria visar att kostnaderna för djursjukvård fortsätter att stiga. Utvecklingen drivs främst av de två stora kedjorna, men de senaste siffrorna visar tydligt att även mindre och fristående kliniker följer med i den uppåtgående trenden. Det är framför allt kostnaderna för katters sjukvård som ökar allra mest.

Under perioden 2020–2025 ökade den sammanslagna bruttomedelskadan för hund, katt och häst i Sverige med 31 procent. Det innebär att kostnadsökningen inte längre ökar i samma takt som under perioden 2019–2024, då ökningen låg på 41 procent.
–Vi ser en svag inbromsning av kostnadsutvecklingen för medelskadan, vilket är positivt. Samtidigt finns det ett par orosmoln, som att kliniker som inte tillhör de två stora kedjorna ökar mer än tidigare. Ökningarna sker dock från lägre nivåer, och medelskadan hos dessa kliniker är fortfarande lägre än kedjornas, säger Monica Tuvelid, tf affärsområdeschef för Agria i Sverige.
Djursjukvård för katter ökar mest
Ett annat orosmoln är den kraftiga kostnadsökningen för vård av katt. Evidensia leder utvecklingen med en medelskada på 16 601 kronor - en ökning på 49 procent. Även de övriga klinikerna följer efter, med en medelskadekostnad på 10 459 kronor, vilket innebär en ökning med hela 53 procent, dock från en betydligt lägre nivå.
Premienivå ligger kvar
Under samma femårsperiod har Agrias genomsnittspremie för hund, katt och häst ökat med 39 procent. Det är samma nivå som under tidigare mätperiod 2019–2024.
– Vår ambition är att på sikt sänka priset på försäkringspremierna för att ännu fler ska ha råd att försäkra sitt djur, säger Monica Tuvelid.
För att kunna erbjuda ett långsiktigt hållbart försäkringserbjudande är det viktigt att premienivån ligger något högre än skadekostnaderna.
Procentuell ökning av Agrias skadekostnader 2020–2025:
|
Djursjukvårdsföretag |
Hund |
Katt |
Häst |
|
Evidensia |
37% |
49% |
21% |
|
AniCura |
33% |
34% |
Behandlar ej häst |
|
Övriga företag |
41% |
53 % |
26% |
Kostnad för den genomsnittliga bruttomedelskadan per djurslag under 2025 i kronor:
|
Djursjukvårdsföretag |
Hund |
Katt |
Häst |
|
Evidensia |
18 770 |
16 601 |
26 877 |
|
AniCura |
17 997 |
15 729 |
Behandlar ej häst |
|
Övriga företag |
12 586 |
10 459 |
19 492 |
Läs mer på Agrias initiativ för hållbar djursjukvård - Agria Djurförsäkring
*Enligt en undersökning med 400 katt- och hundägare som genomförts av Xtreme på uppdrag av Agria.
Nyckelord
Kontakter
Pernilla MelanderPressansvarig
Tel:070-579 31 11pernilla.melander@agria.seAgria
Agria startade redan 1890 och är Länsförsäkringars specialistbolag för djur- och grödaförsäkringar. Vi är marknadsledande på djurförsäkringar i Sverige med erbjudanden för hund, katt, häst och övriga smådjur samt lantbruksdjur och gröda. Agrias starka varumärke byggs bland annat genom ett stort engagemang i djurens hälsa, samarbeten med djurägarorganisationer samt med stöd till veterinärmedicinsk forskning. Vi har verksamhet i Sverige, Danmark, Norge, Storbritannien, Finland, Frankrike, Tyskland och i Irland.

Följ Agria
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Agria
Den ser ut som en kattunge – men kan redan få kattungar21.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Katter kan bli könsmogna redan vid fyra–fem månaders ålder – vid en tidpunkt då de flesta ägare fortfarande ser dem som små kattungar. ”Det är en god idé att prata med veterinären i tid om kastrering, om katten inte ska användas i avel, men också registrera katten,” säger Lotta Möller Koivisto, chefsveterinär på Agria.
Kattens tänder: Små tecken kan avslöja stora smärtor15.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Dålig andedräkt, förändrade matvanor och rött tandkött bör få varningsklockorna att ringa hos kattägaren. Katter är skickliga på att dölja smärta, och symtomen kan vara svåra att upptäcka – särskilt för den ovana kattägaren. Därför kan problem med tänder och tandkött pågå länge innan de upptäcks. Chefsveterinär Lotta Möller Koivisto ger råd om hur du tar hand om kattens tänder.
Edward the King of Fall är Sveriges stiligaste tjur14.10.2026 15:53:58 CEST | Pressmeddelande
Sverige stiligaste tjur heter Edward the King of Fall och är hemmahörande i Östergötland. I dag tog han hem SIRE-priset och en check från Agria på Elmia Lantbruk. Enligt juryn är han en värdig vinnare som utmärker sig med bra meriter, utmärkta rörelser, rejäla muskler och med fin utstrålning i ringen. I facebookomröstningen blev en annan tjur publikens favorit.
Vilken tjur tar hem årets SIRE-pris?8.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Edward, Olof, Kaliber eller Papin? Vilken är de ståtliga herrarna kommer att utses till Sveriges mest välmeriterade, äldre tjur på Elmia lantbruk? För sjunde gången ska en av finalisterna ta hem utmärkelsen SIRE, ett kvalitetspris för landets mest välmeriterade, äldre tjur. Ta chansen att rösta på din favorit redan nu.
Hälften av djurägarna oroar sig när djuren är ensamma6.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En ny Novusundersökning från Agria visar att över hälften av hund- och kattägarna oroar sig för att deras djur ska känna sig ensamma eller uttråkade när de lämnas själva i hemmet. ”Det är viktigt att vi som djurägare tar ansvar för våra djurs välmående, även när vi inte är hemma”, säger Agrias chefsveterinär Lotta Möller Koivisto.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum