Hyresgästföreningen går till domstol för sänkta hyror
11.2.2026 08:00:00 CET | Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg | Pressmeddelande
Willhem i Borås ger tusenlappar i rabatt till nya hyresgäster i renoverade lägenheter med höga hyror, men inte till de som bott där länge. Nu tar Hyresgästföreningen strid i domstol för att sänka hyror för renoverade lägenheter på Kellgrensgatan med lika mycket som rabatterna.

- Hyran måste vara rättvis. När Willhem i Borås tvingas ge rabatter på upp till 4 000 kronor i månaden till nya hyresgäster för att få lägenheterna uthyrda så är hyran för alla renoverade lägenheter egentligen för hög. Det är orimligt att vissa hyresgäster får rabatt medan andra betalar fullpris. Nu kräver vi sänkning i domstol med liknande belopp som rabatterna, säger Jesper Lissmark, förste förhandlare på Hyresgästföreningen BohusÄlvsborg-Skaraborg
Willhem har de senaste åren haft mycket svårt att få renoverade lägenheter uthyrda för den nuvarande hyran. Syftet med renoveringarna har varit att höja hyran så mycket som möjligt. Därför har det uppstått ett överutbud av lägenheter med hög standard och hög hyra som ingen längre efterfrågar. Hyresvärden har därför i stället erbjudit rabatter på 2000–4000 kronor i månaden i flera år för vissa nya hyresgäster. Samtidigt betalar hyresgäster som bott där länge fullpris.
- Hyresrabatterna är ett symptom på att hyresvärdar har renoverat lägenheter och pressat upp hyran över vad människor vill eller kan betala. Det är orimligt att hyresvärden å ena sidan erbjuder rabatter till nya hyresgäster för att kunna hyra ut renoverade lägenheter samtidigt som de i förhandling kräver skyhöga permanenta hyreshöjningar. Det blir också orättvist mellan grannar när endast vissa nya hyresgäster erbjuds rabatter, fortsätter Jesper Lissmark.
Efter att Willhem i Borås inte medverkat till en förhandlingslösning kommer Hyresgästföreningen nu att gå till hyresnämnden för att försöka få igenom hyressänkningar på liknande belopp som rabatterna.
- Detta är en stor sak. Vid en vinst för hyresgästerna kommer det skapa ringar på vattnet för fler hyresgäster som bor i områden med mycket rabatter. Då kommer vi driva sänkningar i andra områden där rabatter används, avslutar Jesper Lissmark, förste förhandlare Hyresgästföreningen BohusÄlvsborg-Skaraborg
Fakta
-
I Willhems bestånd i Borås har hyresvärden svårt att hyra ut renoverade lägenheter för att de är för dyra. För att lyckas hyra ut dem ger hyresvärden tillfälliga rabatter till vissa hyresgäster.
-
Andelen som får rabatter är hög, men alla hyresgäster får det inte.
-
Hyresgästföreningen anser därför att hyran är för hög och borde sänkas för alla renoverade lägenheter i området i nivå med de rabatter som vissa av hyresgästerna får.
-
Nu går hyresgästföreningen till domstol för några av de renoverade lägenheterna på Kellgrengatan. Vissa har rabatter och andra har det inte. Målet är att få igenom en vägledande hyressänkning som är ungefär så mycket som rabatterna är.
-
Om Hyresgästföreningen vinner fallet kommer dom att gå vidare med alla renoverade lägenheter i området.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Bohus-Älvsborg-SkaraborgHyresgästföreningen Bohus-Älvsborg-Skaraborg
Omfattar tidigare Älvsborgs- och Skaraborgs län samt Bohuslän (utom Stenungsund, Orust och Tjörn).
Följ Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Pressinbjudan: Hyresgästföreningen kräver sänkta hyror i renoverade lägenheter i Borås22.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag, den 22 oktober, möts Hyresgästföreningen och fastighetsägaren Willhem i Hyresnämnden för ett förberedande sammanträde. Frågan gäller hyrorna i renoverade lägenheter på Kellgrensgatan i Borås, där Hyresgästföreningen företräder fem hyresgäster som anser att hyrorna är för höga.
Nu börjar de stora förhandlingarna i Lidköpingstrakten om nästa års hyra21.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu drar årets hyresförhandlingar för nästan alla hyresgäster i landet igång. Hyresgästföreningen kraftsamlar mot fortsatt höga krav från hyresvärdarna och menar att hyreshöjningarna måste halveras från förra året.
Hyresgästföreningen sågar skiljemännens hyreshöjningar7.10.2026 08:31:48 CEST | Pressmeddelande
Ännu ett år ser vi samma mönster: branschorganisationen Fastighetsägarna lämnar förhandlingsbordet och skickar stora mängder förhandlingar till skiljeman. Nu har skiljemän beslutat om en första hyreshöjning på mellan 2,6 och 2,8 procent i 15 kommuner. Hyresgästföreningen är väldigt kritiska till skiljemännens beslut och ser detta som ett bevis på att lagen om skiljeman måste ändras.
Hyresvärd förlorar tvist om vanvård – hyresgäst frias från skadestånd2.10.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
En hyresvärd i Borås krävde drygt 107 000 kronor av en hyresgäst efter att ha hävdat att en lägenhet förstörts genom rökning, bristande städning och kattuppfödning. Men Eva Sjöström, som företräddes av Hyresgästföreningens jurist Anna Karlsson Wede, vann tvisten i Borås tingsrätt.
Hyresgästföreningen sågar hyreshöjningar i sju kommuner2.10.2026 11:10:24 CEST | Pressmeddelande
Ännu ett år ser vi samma mönster: branschorganisationen Fastighetsägarna lämnar förhandlingsbordet och skickar stora mängder förhandlingar till skiljeman. Nu har en skiljemän beslutat om en första hyreshöjning på mellan 2,5 och 3,0 procent i Bengtsfors, Dals-Ed, Åmål, Mellerud, Vänersborg, Trollhättan och Lilla Edet. Hyresgästföreningen är väldigt kritiska till skiljemännens beslut och ser detta som ett bevis på att lagen om skiljeman måste ändras.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum