Einar Mattsson

Stort lyft för Einar Mattsson gav Kundkristall för Brandkontorets lokaluthyrning

11.2.2026 05:14:00 CET | Einar Mattsson | Pressmeddelande

Dela

Einar Mattsson Fastighetsförvaltning tog emot Kundkristallen för sitt största lyft av serviceindex för Brandkontorets lokaler. Lokal-teamet på Einar Mattsson har haft uppdraget att hantera Brandkontorets fastigheter sedan 2017 och höjt serviceindex rejält jämfört föregående mätning.
Einar Mattsson var även nominerad i två andra klasser.

Teamet på Einar Mattsson som tillsammans vann Kundkristallen för Brandkontorets lokaler. Brandkontorets vd Jesper Andersson håller i diplomet. Foto: Aktiv Bo
Teamet på Einar Mattsson som tillsammans vann Kundkristallen för Brandkontorets lokaler. Brandkontorets vd Jesper Andersson håller i diplomet. Foto: Aktiv Bo

Aktiv Bo Benchmark Event uppmärksammar fastighetsbolag med Kundkristaller baserat helt på hyresgästernas egna omdömen om service, produkt och varumärke. Einar Mattsson Fastighetsförvaltning tog hem en kundkristallen i kategorin ”Största lyft Serviceindex – Lokaler”. Och då i klassen för fastighetsbolag med under 300 lokaler, för arbetet med Brandkontorets lokaler.  

– Lokalhyresgästerna är väldigt viktiga för oss. Einar Mattsson är nära, proaktiva och personliga och jag är väldigt glad över att betyget stärkts så pass mycket, säger Jesper Andersson som är vd på Brandkontoret, om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB. 

– Det här var en av tre nomineringar för vår förvaltning i en och samma kategori. Det är ett kvitto på att vi arbetar både strategiskt tillsammans med, och också nära lokalhyresgästerna. Alla i teamet har varit lyhörda och lyssnat in lokalhyresgästernas behov och önskemål. Det här är därför ett pris som delas av hela vårt team, säger Cecilia Hellstrand, kundansvarig förvaltare på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.  

Om Aktiv Bo
Aktiv Bo:s Benchmark Event syftar till att inspirera till förbättringar i fastighetsbranchen. Utöver prisutdelningen hölls föredrag från flera olika fastighetsbolag som delade med sig av lyckade initiativ och ”best practice”. Årets event innehöll även ett internationellt inslag. 

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB förvaltar cirka 13 000 bostäder samt kommersiella lokaler för en bred och etablerad grupp av fastighetsägare. såväl som Einar Mattssons cirka 4 900 egna bostäder. Med ett långsiktigt perspektiv på fastighetsaffären och gedigen kunskap erbjuder Einar Mattsson fastighetsägare en trygg, personlig och proaktiv förvaltning i syfte att utveckla kundens fastighetsvärden. Bolaget är en del av Einar Mattsson-koncernen som har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Koncernens övriga verksamheter utgörs av fastighetsägande, byggproduktion, projektutveckling och övriga investeringar.

 Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook

Följ Einar Mattsson

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson

"Att göra rätt investeringar i rätt ordning" — fredagsporträttet med Senad Alic9.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Senad Alic är en lång man. Lugn och trevlig. Som projektledare i Hållbarhets- och digitaliserings-teamet besitter han en bred installationserfarenhet, har ett starkt engagemang för hållbarhet och gillar utmanande samarbeten mellan olika yrkesgrupper. Han har spelat basket på hög nivå, men just nu ägnas fritiden åt barnen och familjen. Lär känna Senad mer i dagens fredagsporträtt:

“Bolaget kan vara 90 år gammalt och ändå kännas ungt i huvudet” — fredagsporträttet med Lukas Heurlin2.10.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Alltid hjälpsam, alltid med ett leende och med en omtanke utöver det vanliga. Så ser de flesta av oss Lukas Heurlin, civilingenjören som jobbar på Einar Mattssons finans- och analysavdelning. Som tidigare elitspelare i fotboll och med under fem i golf-handicap ses han som en sportikon utöver sina arbetsinsatser. Lär känna Lukas i dagens porträtt:

Fredagsporträttet special: ”Beredskap är ett gemensamt ansvar”25.9.2026 10:13:26 CEST | Blogginlägg

Veckans fredagsporträtt är annorlunda. Vi har i Einar Mattsson-koncernen haft en Beredskapsvecka och ägnat stora delar av veckan åt att prata om, lyssna på och förbereda oss för att agera när vi behöver gå in i beredskapsläge. Den nationella Beredskapsveckan är en årlig temavecka som arrangeras av Myndigheten för civilt försvar. Den syftar till att stärka Sveriges motståndskraft och öka allmänhetens medvetenhet om kriser och krig. Vi frågade några medarbetare hur de tänkt kring veckans olika programpunkter, vad de hoppas få ut av nästa beredskapsvecka och vad de själva kommer att ta fasta på framöver.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye