C4 Energi stärker fibernätet – för tryggare uppkoppling i Kristianstad
11.2.2026 10:37:38 CET | C4 Energi | Pressmeddelande
I februari görs planerade förbättringar i C4 Energis fibernät i Kristianstads kommun. Arbeten sker nattetid för att minska påverkan för kunder. Först ut är norra Kristianstad vid Industrigatan, Kulltorp och Gamlegården.

Under februari kommer C4 Energi att utföra planerade nattliga arbeten vid en av knutpunkterna för C4 Energis fibernät. Noden är en plats där stadens fibertrafik samlas och fördelas vidare ut i nätet. I dessa knutpunkter finns den högsta säkerheten och reservkraft som är aktiv dygnet runt, vilket gör att nätet kan fortsätta fungera även vid eventuella störningar eller strömavbrott.
– Vi bygger ut med nya stativ för att skapa mer plats och behöver då bryta och flytta vår utrustning till de nya stativen. Det här är ett konkret steg mot ett ännu säkrare och stabilare fibernät, säger Fredrik Rosenberg, projektledare på C4 Energi.
Arbetet ingår i en pågående satsning på att slå ihop noder och minska antalet fristående teknikskåp ute i nätet. När mer av tekniken samlas där säkerheten är som högst och reservkraft finns 24/7 – blir driften både säkrare och mer kostnadseffektiv.
– Genom att samla tekniken där vi har bäst klimatkontroll, skydd och reservkraft minskar vi risken för driftstörningar och ger kunderna en stabilare uppkoppling, säger Fredrik Rosenberg.
För kunderna innebär arbetet ökad driftsäkerhet, bättre skydd mot sabotage och minskad risk för störningar. När färre teknikskåp behövs i nätet minskar dessutom elförbrukning och behovet av övervakning. Detta är ett första steg i ett fortlöpande arbete för att öka driftsäkerheten och effektivisera fibernätet.
När sker arbetet?
-
Torsdag 12 februari kl. 23:59 – fredag 13 februari kl. 06:00
Berör stadsnätskunder kopplade via knutpunkten, bland annat norra Kristianstad vid Industrigatan, Kulltorp och Gamlegården.
-
Torsdag 26 februari kl. 23:59 – fredag 27 februari kl. 06:00
Berör stora delar av Kristianstad samt Arkelstorp, Balsby, Bjärlöv, Österslöv, Ekestad och Fjälkestad.
Fiberfakta:
- Vad är fiber för något?
Fiber är tunna glas- eller plasttrådar som transporterar data med ljussignaler. Det gör tekniken extremt snabb och stabil. - Varför är fiber så driftsäkert?
Fiber påverkas inte av åska, elektromagnetiska störningar eller avstånd på samma sätt som kopparbaserade nät. - Varför behövs noder?
En nod är en teknisk knutpunkt där fiberkablar möts, ansluts och fördelas vidare ut i nätet. Här finns utrustning som kräver både säkerhet, kylning och kontinuerlig övervakning. - Vad är en central knutpunkt?
En central knutpunkt är platsen där en stor del av fibernätets trafik samlas. Här finns högsta säkerhetsklass, reservkraft dygnet runt och avancerad klimatkontroll.
Nyckelord
Kontakter
Press C4 EnergiC4 Energi
Tel:073-373 75 02press@c4energi.seVälkommen till C4 Energi AB!
Vi är det miljövänliga och lokala energibolaget i Kristianstads kommun. Vi säljer el, fiber, solceller, elbilsladdning, IoT, fjärrvärme, fjärrkyla, biogas & biogödsel.
Kontakta gärna vår kundservice vardagar 08:00-16:00 på telefon 044-780 75 20 eller e-post kundservice@c4energi.se

Följ C4 Energi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från C4 Energi
Bakgrunden till de höga elpriserna just nu5.2.2026 13:34:29 CET | Pressmeddelande
Elpriserna har stigit snabbt i januari och februari. Vinterns kyla har ökat elanvändningen i hela landet, samtidigt som vattennivåerna i vattenkraftens magasin är lägre än vanligt. Bedömningar för årets första kvartal pekar mot ett nationellt snitt på cirka 95 öre–1,30 kr/kWh exklusive skatt, moms och avgifter.
C4 Energi lanserar Mixpris15.1.2026 09:03:00 CET | Pressmeddelande
C4 Energi lanserar nu det nya elavtalet Mixpris där kundernas elanvändning delas mellan fast och rörligt pris. Syftet är att ge ökad trygghet vid perioder med höga elpriser, samtidigt som kunderna behåller möjligheten att ta del av lägre priser när marknaden svänger.
Nattflyg med värmekamera ska avslöja fjärrvärmeläckor i Kristianstad15.12.2025 14:12:31 CET | Pressmeddelande
Under de kommande veckorna är det dags att kontrollera fjärrvärmenätet i Kristianstad igen. Undersökningen sker från ett flygplan med hjälp av värmekamera och syftet är att hitta läckor.
Ändrade regler för ursprungsgarantier15.12.2025 13:42:59 CET | Pressmeddelande
Från och med 1 januari 2026 gäller nya regler för ursprungsgarantier enligt det reviderade förnybartdirektivet (REDIII).
Gåvor som sprider hopp9.12.2025 15:39:56 CET | Pressmeddelande
I stället för att skicka julkort till våra kunder och samarbetspartners vill vi på C4 Energi göra skillnad på riktigt. Genom bidrag till Barncancerfonden och Musikhjälpen stöttar vi deras viktiga arbete för en bättre framtid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum