Bravida Sverige tecknar ramavtal med Akademiska Hus inom kyla med beräknat ordervärde på omkring 21 miljoner kronor
12.2.2026 08:00:00 CET | Bravida | Pressmeddelande
I ramavtalet med Akademiska Hus, en av Sveriges största fastighetsägare, får Bravida Sverige i uppdrag att leverera installation och service inom kyla på sex orter från Malmö i syd till Luleå i norr. Avtalet sträcker sig över två år med möjlighet till förlängning i ytterligare två år.

Akademiska Hus äger och förvaltar fastigheter för utbildning, forskning och innovation från Luleå i norr till Malmö i söder. Bravida har sedan tidigare rikstäckande ramavtal inom vs och el och får nu ytterligare avtal inom kyla. I Bravidas uppdrag ingår både installation och service inom kyla i bland annat kontor och laboratorium. Arbeten utförs under pågående verksamhet vilket ställer höga krav på säkerhet.
– Vi är glada att få utöka våra leveranser till Akademiska Hus och fortsätta vårt långsiktiga samarbete. Akademiska Hus har högt ställda krav på hållbarhet och kvalitet, vilket går i linje med vårt hållbarhetsarbete på Bravida. Vi kommer att arbeta med återbruk, hållbara materialval och energiförbättrande åtgärder, kommenterar Lars Täuber, landschef för Bravida Sverige.
Avtalet började gälla den 1 november 2025.
Nyckelord
Kontakter
Liselotte StrayKommunikationschef
Tel:+46 76 852 38 11liselotte.stray@bravida.seOm Bravida
Bra fastigheter gör skillnad, därför finns Bravida. Som en av Nordens ledande leverantörer av tekniska helhetslösningar inom service och installation hjälper vi våra kunder att skapa väl fungerande och hållbara fastigheter.
Bravidas långsiktiga mål är att vara klimatneutral i hela värdekedjan år 2045. Vi har 14 000 medarbetare och finns på cirka 190 orter i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Bravidas aktie är noterad på Nasdaq Stockholm. www.bravida.se
Följ Bravida
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bravida
Bravida Norge installerar el och vs i nytt hotell för 43 miljoner norska kronor22.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Bravida Norge har fått i uppdrag av Backe Vestfold Telemark AS att leverera el- och vs-installationer till ett nytt hotell i den växande stadsdelen Skien Brygge i södra Norge.
Bravida Norge ansvarar för samtliga elinstallationer vid ny tunnelbanestation i Oslo20.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Bravida Norge har tecknat avtal med Skanska för leverans av elinstallationer till den nya tunnelbanestationen vid Skøyen i Oslo. Projektet är en del av Fornebubanen som är den största tunnelbaneutbyggnaden i Norge sedan 1960-talet.
Bravida bildar en Sverigeorganisation12.1.2026 11:32:00 CET | Pressmeddelande
Bravidas tre Sverigedivisioner; Nord, Mitt och Syd fusioneras till en samlad Sverigeorganisation. Syftet är att stärka fokus på styrning, driva effektivitet och lönsamhet samt en förbättrad möjlighet för enhetlig leverans på Bravidas alla marknader.
Bravida avyttrar ABEKA EL & Kraftanläggningar AB12.1.2026 11:30:00 CET | Pressmeddelande
Vidia Climate Fund I blir nya ägare när Bravida avyttrar bolaget ABEKA EL & Kraftanläggningar AB.
Bravida installerar sprinkler i ny logistikanläggning på 103 000 kvadratmeter18.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Bravida har fått i uppdrag av Lindesbergs Bygg att installera sprinklerlösningar för brandskydd i en ny logistikanläggning i mellersta Sverige som ägs av Torngrund Fastigheter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum