Lyft för skoförsäljningen i januari
13.2.2026 06:00:00 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande
Efter flera tunga månader för skohandeln blev det en något bättre och efterlängtad start på det nya året. Enligt Svensk Handels Stilindex ökade skoförsäljningen med 11,1 procent i januari, medan klädförsäljningen ökade med 1,4 procent, jämfört med samma period i fjol.

– Det här var ett välbehövligt lyft för skohandeln. Efter en period med svag utveckling är det väldigt positivt att se en tydlig uppgång i början av året, som vi nu hoppas håller i sig. Samtidigt ska man inte sticka under stol med att vi hade hoppats på att även klädhandeln skulle ta bättre fart, till följd av den kyligare väderleken, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
Januari var en utpräglad vintermånad, med snö och kallare temperaturer än normalt i hela landet. Det satte tydliga avtryck i konsumtionen, där behovsstyrda och säsongsanpassade köp prioriterades.
– Januari visade återigen hur stark kopplingen mellan väder och konsumtion faktiskt är. När kylan kommer – och dessutom håller i sig - blir köpen mer behovsstyrda, och skor är ofta bland det första som prioriteras, säger Sofia Larsen.
Av de olika prissegmenten, var utvecklingen klart starkast för premiumsegmentet som med 10,4 procent. Utvecklingen sammanföll med en reaintensiv period, och många konsumenter passade på att göra inköp av premiumprodukter.
– Rean är inte längre bara ett sätt att handla billigare. För många blir den ett tillfälle att köpa sådant man annars väntar med. När priserna går ned passar man på att unna sig plagg och skor i ett högre prissegment, säger Sofia Larsen och fortsätter:
– När vi nu inleder ett nytt modeår är vår förhoppning och förväntan att det ekonomiska läget ljusnar, så att konsumenternas köpkraft stärks på riktigt. Om så sker kommer det även att märkas av i Stilindex under året. Modebranschens betydelse för Handelslandet Sverige kan inte nog understrykas.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder

Dokument
Länkar
Om Svensk Handel
Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Svensk Handel förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Framtidstron ökar inom handeln – ”nivåer vi inte sett på länge”24.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer visar på att handelsföretagen tror på ljusare tider. Framtidstron stärks inom dagligvaruhandeln, sällanköpsvaruhandeln och partihandeln. För en positiv utveckling fortsättningsvis krävs nu en politik som premierar tillväxt och jobbskapande.
E-handelns omsättning minskade i augusti – men färre köp från Temu och Shein22.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för augusti månad till 12,3 miljarder kronor. Det är en minskning med 9 procent jämfört med samma månad förra året.
Avvaktande modehandel i augusti16.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en stark utveckling i juli blev augusti en något mer avvaktande månad för modehandeln. Svensk Handels Stilindex visar på att försäljningen av kläder var oförändrad jämfört med samma månad föregående år, medan skohandeln ökade med 1,2 procent.
Second hand-handeln ljusnar efter tuff start på året31.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den svenska second hand-marknaden omsatte knappt 6,8 miljarder kronor under första halvåret 2026, en minskning med 9 procent jämfört med förra året. Samtidigt syntes en tydlig ljusning mot sommaren. Det visar halvårsrapporten för Svensk Handels Pre Loved-indikator.
Handelns framtidstro fortsatt försiktig27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer för augusti visar på en fortsatt ojämn utveckling i handeln. Framtidstron stärks något inom sällanköpsvaruhandeln, medan dagligvaruhandeln och partihandeln backar. Samtidigt finns tecken på att konsumtionen sakta är på väg åt rätt håll.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum