År 2025: Mälarenergi investerade 922 miljoner i resurseffektiv infrastruktur
20.2.2026 07:30:00 CET | Mälarenergi | Pressmeddelande
Mälarenergis offensiva investeringstakt håller i sig. Under 2025 investerade koncernen 922 miljoner i hållbar utveckling och samhällsbärande infrastruktur. ”Ytterst handlar det om att utveckla ett mer resurseffektivt samhälle och bana väg för bostadsutveckling, företagsetableringar och arbetstillfällen”, säger styrelseordförande Carin Lidman.

Tidigare investeringar visar vägen. Mälarenergis underjordiska och storskaliga energilager för värme har varit i drift drygt ett år och effekterna märks redan nu. Energilagret i bergrummet bidrar till effektivare drift av kraftvärmeverket och större flexibilitet i produktionen, vilket är bra för både kunderna och klimatet.
– Det går att bygga hållbara städer, men då måste vi som samhälle använda resurserna mer effektivt och det är det Mälarenergis investeringar handlar om, säger Niklas Gunnar, koncernchef för Mälarenergi. När sommaren övergår i höstkyla kan Mälarenergi numera, tack vare bergrummet, vänta längre med att sätta igång en ny panna på kraftvärmeverket. Samma sak gäller om det uppstår problem i produktionen – vi behöver inte starta en ny panna, utan kan använda den lagrade energin. Bergrummet ger oss också möjlighet till hög elproduktion även när det är iskall vinter och elen behövs som mest. Vid riktigt kalla temperaturer med stort behov av värme, har kraftvärmeverket tidigare behövt styra om produktionen så att fjärrvärmen prioriterades på bekostnad av elproduktionen. Nu har vi ett helt nytt läge.
Batterilagret är i drift
En annan investering som tagits i drift är batterilagret vid Hallstahammars vattenkraftstation.
– Batterilagret används bland annat på spotmarknaden genom att Mälarenergi kan ladda batteriet när det finns gott om el och priset är lågt, för att sedan sälja el när kraftsituationen är mer ansträngd, säger Niklas Gunnar.
Under 2025 har batteriet även förkvalificerats till Svenska kraftnäts stödtjänstmarknader. Mälarenergi agerar nu löpande på dessa marknader med batteriets flexibilitet och bidrar därmed till att balansera elsystemet.
Mer effekt möjliggör expansion
Utbyggnaden av elnätet i Västmanland fortsätter för att möjliggöra elektrifiering, tillväxt och nya företagsetableringar. Under 2025 inleddes arbetet med att renovera och förstärka en mottagningsstation i Köping. Framåt väntar bland annat stora investeringar i helt nya mottagningsstationer, en på Finnslätten i Västerås och en i Arboga.
– Båda mottagningsstationerna är absoluta grundförutsättningar för näringslivet i Västmanland. Det handlar både om att befintliga bolag ska kunna expandera och om att kunna välkomna helt nya företagsetableringar. Med de här två mottagningsstationerna kommer vi att kunna öka effektuttaget kraftigt i Västerås och Arboga med 30 respektive 100 procent, säger Carin Lidman.
Under 2026 inleds också arbetet med att bygga en ny reningsanläggning för PFAS vid Hässlö vattenverk. Planen är att den tas i drift under 2029.
Fortsätter investera stort i regionen
Mälarenergis resultat för år 2025 är starkt, trots en osäker omvärld och varma temperaturer i slutet av året, med mindre behov av värme och el. Rörelseresultatet blev 746 miljoner kronor (550 miljoner under 2024). Efter avdrag för finansiella kostnader (räntor) och skatt, är 2025 års resultat 534 miljoner (328). Från detta resultat lämnas en utdelning till ägarna, Västerås stadshus AB, om 110 miljoner kronor.
– År 2026 uppgår Mälarenergikoncernens sammanlagda investeringsbudget till 1,5 miljard kronor, säger Niklas Gunnar. Så visst är resultatet för 2025 starkt men också nödvändigt sett till de kapitalintensiva investeringar som väntar. I bokslutet kan vi även se att Mälarenergis effektiviseringsprogram nu börjar ge ekonomiskt avtryck. Det effektiviseringsarbetet kommer att fortsätta.
Kunderna och näringslivet i Västmanland är helt beroende av att Mälarenergis infrastruktur kan svara upp mot deras behov, poängterar styrelseordförande Carin Lidman:
– Väl underhållen och utbyggd infrastruktur är en absolut förutsättning för att säkra nya arbetstillfällen och ett robust och hållbart samhälle. Mälarenergi är en nyckelspelare för regionens utveckling. Vi tar det ansvaret på största allvar.
Nyckeltal 2025 (2024 inom parentes)
- Omsättning: 5121 mnkr (4781)
- Rörelseresultat: 746 mnkr (550)
- Avkastning på totalt kapital: 5,6 % (4,2)
- Medelantal anställda: 797 (774)
- Investeringar: 922 mnkr (955)
Mälarenergi investerade för 922 miljoner kronor under 2025 – här är några exempel (2024 års siffror inom parentes):
- Elnät och mer effekt. Elektrifieringen av samhället kräver mer effekt och kraftfullare nät. Under 2025 investerade Mälarenergi Elnät 292 miljoner kronor (280). Dit hör arbetet med att höja kapaciteten mellan Hallstahammar och Köping och ombyggnationen av en mottagningsstation i Köping. Andra stora investeringar: Västerås nya resecentrum och anslutningar på Finnslätten.
- Fjärrvärme och fjärrkyla. Affärsområde Värme investerade för 287 miljoner kronor (351). Dit hör bl.a. en ny fjärrkyleanläggning på Finnslätten. På kraftvärmeverket i Västerås har det skett en ombyggnation av generator G4 för elproduktion 130 kV, vilket möjliggör direktanslutning till regionnätet. Åtgärden stärker driftsäkerheten, minskar överföringsförluster och bidrar till en långsiktigt robust och effektiv elproduktion.
- Hållbara och långsiktiga leveranser av dricksvatten och avloppsrening. Investeringar i vatten- och avloppsnät resp. vattenproduktions- och reningsanläggningar uppgick till 209 miljoner kronor (190). Det handlar om såväl exploateringar (bl.a. Gäddeholm, Kopparlunden och Finnslätten) som förnyelse av ledningsnätet.
- Investeringar i vattenkraft. Mälarenergi har 41 vattenkraftstationer. Under 2025 har det investerats 14 miljoner (11) i vattenkraften för att kunna fortsätta producera förnybar och fossilfri el.
- Utbyggnad av fibernätet. Fibernätsinvesteringarna har uppgått till 58 (62) miljoner, varv 48 miljoner kronor (45) inom moderbolaget Mälarenergi AB. Fibra AB:s investeringar uppgick till 10 miljoner konor (17). Under året har bolaget framförallt genomfört investeringar för ökad kapacitet, säkerhet och robusthet.
Nyckelord
Kontakter
Presskontakt Mälarenergi
Tel:021-39 54 91press@malarenergi.seBilder






Om oss
Mälarenergi utvecklar och levererar samhällsbärande tjänster inom energi, vatten och infrastruktur – och gör det resurseffektiva samhället möjligt. Mälarenergi AB är moderbolag i en koncern med flera dotterbolag och affärsområden. Vi är cirka 800 engagerade medarbetare som, tillsammans med kunder och partners, arbetar målmedvetet mot vår vision: En värld där vi tillsammans lever och verkar helt utan klimatpåverkan. År 2025 omsatte koncernen 5 121 miljoner kronor
Följ Mälarenergi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mälarenergi
Nya säkerhetsåtgärder efter sabotage mot vattenverk19.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Natten till den 30 januari utsattes Hässlö vattenverk i Västerås för ett sabotage som ledde till strömavbrott. En man har nu åtalats. "Sabotaget visar på vikten av att fortsätta stärka skyddet av samhällsviktig infrastruktur i en tid av ökade säkerhetshot", säger Ann-Charlotte Duvkär, vd för Mälarenergi Vatten.
Medelhöjningen av effektavgiften: 15 kronor i månaden5.2.2026 07:45:00 CET | Pressmeddelande
För några kunder innebar effektavgiften en kostnadsökning, medan andra kunder fick en kostnadssänkning. I genomsnitt har den inneburit en kostnadsökning på 15 kronor i månaden under 2025. ”Överlag har förändringen gått bra”, säger Per Barkström, avdelningschef Nätmarknad, Mälarenergi Elnät.
Viaplays succéserie Högspänning riktar kameran mot Mälarenergi2.2.2026 07:31:04 CET | Pressmeddelande
Realityserien Högspänning planerar för nya avsnitt om den spännande vardagen i energibranschen – och riktar nu kameran mot Mälarenergikoncernen, med huvudkontor i Västerås. ”Vi ser fram emot att tillsammans bredda berättelsen om energibranschens vardag”, säger Alexander Tanno, Editor in Chef på Viaplay i Sverige.
Fibra AB är med och skapar förutsättningar för en svensk infrastrukturstandard för IoT i Sverige14.1.2026 16:35:16 CET | Pressmeddelande
När lokala krafter förenas, kan resultatet förbättra våra liv! Fibra AB vill skapa förutsättningar för smarta städer och går därför in i StadshubbsAlliansen och ansluter sig till den befintliga plattformen Elliot för IoT-lösningar. Alliansen är ett initiativ av Helsingborgs stadsnät, Pingday, där stadsnät över hela landet tillsammans utvecklar lösningar för ett mer hållbart och uppkopplat Sverige. Smart tycker Fibra som jobbar mot visionen av en sammankopplad och klimatsmart stad - som kommunicerar, reflekterar och självförbättrar.
Fyra elhandelsföretag väljer Mälarenergi som elhandelspartner14.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Fler elhandelsföretag väljer Mälarenergi som elhandelspartner. Senast in är Gislaved Energi, Vaggeryds Energi, Kungälv Energi och Sandviken Energi. Från och med januari 2026 ombesörjer Mälarenergi inköp av el och sköter balansansvaret åt de fyra bolagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum